A A+ A++

Środowy poranek przywitał mieszkańców regionu jakością powietrza ponad ośmiokrotnie gorszą od przewidzianych norm.

zrzut ekranu z mapy Airly

Trzymający od kilku dni mróz zmusza do zwiększenia temperatur w domach i mieszkaniach, a to przekłada się na większe spalanie. To z kolei ma wpływ na jakość powietrza. W środę rano w regionie południowej Wielkopolski normy zostały przekroczone kilkukrotnie. Najgorzej sytuacja wyglądała w Krotoszynie, gdzie odczyt z czujników powietrza wskazał przekroczenie tychże norm o ponad 800% dla pyłów PM2,5. Najgorzej sytuacja wyglądała w centrum miasta.

Podobnie (w chwili pisania tego artykułu) było w Jarocinie. Tam normy na jednym z czujników w okolicach Parku Miejskiego i znajdującej się blisko niego ciepłowni były przekroczone o ok. 600%. W Pleszewie – o ponad 300%.

Sytuacja w Ostrowie Wielkopolskim również nie należała do najlepszych. Po godz. 8:00 odczyty w różnych częściach miasta wskazywały przekroczenia norm od 280 do ponad 500% dla pyłów PM2,5. Nieco lepiej wyglądały odczyty w przypadku pyłów PM10. Jednak i w tym przypadku odnotowano wskazania od 100 do kilkuset procent wyższe, niż wskazują na to przepisy.

Równie zła jakość powietrza, jak w Krotoszynie, była o poranku w Kaliszu, gdzie normy pyłów PM2,5 były przekroczone od 250 do nawet 760%.

Prognozy synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że ujemna temperatura w Polsce będzie się utrzymywać co najmniej do końca tego tygodnia. To oznacza, że jakość powietrza również może nie ulec poprawie.


Raport smogowy można oglądać codziennie w Telewizji Proart po Wydarzeniach o 17.20, 20.00 i 22.30. Sponsorami Raportu smogowego są SolVolte i Fabryka Kotłów Malina.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCentrum Zdrowia Kobiety i Dziecka podsumowało miniony rok
Następny artykułPolsko-ukraińskie projekty wymiany młodzieżowej – ruszył nabór