Iga Świątek mknie jak burza na kortach w Indian Wells. Każde spotkanie na kalifornijskich kortach wygrała bez straty seta. Półfinał z Martą Kostiuk kontrolowała praktycznie od początku. Od poniedziałku będzie liderką dwóch rankingów.

“Rankingowa jedynka ciążyła Idze Świątek”. Adam Romer wyjaśnia, z czym mierzyła się polska tenisistka

Świątek dominuje i przejmie prowadzenie

Od czasu sensacyjnego odpadnięcia w trzeciej rundzie Australian Open Iga Świątek zaliczyła bardzo duży wzrost formy. Wygrała turniej w Dosze, w Dubaju przegrała dopiero w finale. W Indian Wells także imponuje.

Już w tym momencie Polka ma 10365 punktów w rankingu WTA. Jeśli pokona w finale Marię Sakkari, będzie miała 10715 punktów. Druga Aryna Sabalenka będzie wtedy tracić aż 2520 punktów.

Pewne też jest, że Świątek obejmie prowadzenie w rankingu WTA Race, wyprzedzając właśnie Sabalenkę. Białorusinka utrzymywała się na pierwszym miejscu od czasu wygrania Australian Open. Polka już teraz ma 2670 punktów zdobytych, podczas gdy Sabalenka ma ich 2455. Jeśli Świątek wygra z Greczynką w finale Indian Wells, przekroczy barierę 3000 punktów wywalczonych tylko w tym sezonie. Próg kwalifikacji do kończących sezon WTA Finals to 8205 punktów.

Warto dodać, że Polka atakowała z trzeciego miejsca, bo przed turniejem w Kalifornii wyprzedzała ją jeszcze Jelena Rybakina. Reprezentantka Kazachstanu postanowiła jednak wycofać się z gry przed startem imprezy.

Zwycięstwo z Martą Kostiuk było 300. wygraną w karierze Igi Świątek. Od lutego nie ma mocnych na Polkę, z wyjątkiem finału w Dubaju, gdzie lepsza okazała się Rosjanka Anna Kalinska. W Indian Wells liderka światowego rankingu i przyszła liderka WTA Race pokonała kolejno bez straty seta Danielle Collins, Lindę Noskovą, Julię Putincewą, Caroline Wozniacki (wygrany pierwszy set, w drugim krecz reprezentantki Danii przy stanie 1:0 dla Świątek) oraz wspomnianą wcześniej Ukrainkę.

Finał turnieju WTA 1000 w Indian Wells Iga Świątek – Maria Sakkari w niedzielę o godzinie 19:00 czasu polskiego. Obie tenisistki grały ze sobą ostatni raz także w Indian Wells. Dwa lata temu Polka pokonała Greczynkę w finale.