Otwarto wystawy, które staną się impulsem do wzrostu cen obrazów Anny Güntner i Nikifora. Mniej zamożni konsumenci sztuki mogą tanio kupić oryginalne prace Fangora na sprzedażnej wystawie artysty.
Czytaj więcej
Okazja dla kolekcjonerów
W Nowohuckim Centrum Kultury otwarto monograficzną wystawę malarstwa Anny Güntner. Współorganizatorem wystawy jest krakowska galeria Artemis. Prezentowane obrazy artystki pochodzą z prywatnych kolekcji. Wystawa potrwa do 16 stycznia.
Anna Güntner (1933–2013) w 1958 roku ukończyła ASP w Krakowie. W 1964 roku otrzymała stypendium artystyczne rządu francuskiego w Paryżu, a w 1979 roku stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.
Artystka była jedną z najpopularniejszych polskich malarek na świecie. W latach 60. miała wystawy indywidualne np. w Los Angeles, Sztokholmie, Nowym Jorku. W późniejszych latach wystawiała m.in. w Mediolanie i Brukseli. Wszędzie tam mogą nadal znajdować się jej obrazy.
Obszerny katalog zawiera reprodukcje obrazów, nawet jeżeli zachowały się tylko ich czarno-białe zdjęcia lub reprodukcje w czasopismach. Katalog wylicza dziesięć krajów, w których dzieła malarki znajdują się w zbiorach prywatnych. Te obrazy mogą wyjść na rynek. Wygra inwestor, który dzięki katalogowi w porę odkryje obrazy i kupi je w przystępnych cenach.
Obrazy Güntner często reprodukowano w miesięczniku „Polska”, który w czasach PRL wydawany był w sześciu językach i sprzedawany w różnych krajach świata. Obrazy malarki w czasach PRL były towarem eksportowym. Jednak to malarstwo uległo zapomnieniu. W świecie i w Polsce są na pewno zapomniane dzieła, które czekają na zakup.
Czytaj więcej
Obrazy Güntner klimatem idealnie pasują do modnego w ostatnim roku nurtu sztuki fantastycznej. Ceny na aukcjach sztuki fantastycznej skokowo wzrosły w ostatnich miesiącach. Tym większe zainteresowanie powinny wzbudzić obrazy Güntner. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zaledwie pięć razy pojawiały się na aukcjach. Osiągały ceny do 100 tysięcy złotych, a więc radykalnie niższe od cen obrazów gwiazd sztuki fantastycznej, Rafała Olbińskiego czy Jacka Yerki.
Obrazy Anny Güntner były eksportowym towarem w czasach PRL
Przystępne cenowo prace Fangora
Z kolei Galeria aTAK zaprasza na wystawę ponad stu rysunków Wojciecha Fangora. Rysunki te (około 10 na 10 cm) nigdy dotąd nie były pokazywane ani publikowane. Wykonane są olejnymi pastelami, powstały przy okazji przygotowywania makiety albumu Fangora wydanego przez Galerię aTAK w 2007. Album prezentuje kolorowe prace na … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS