A A+ A++
Działający w sieci oszuści chcąc wyłudzić pieniądze wykorzystują do tego popularne portale społecznościowe. Przełamują zabezpieczenia i podszywając się pod właścicieli kont do znajomych rozsyłają fałszywe wiadomości z prośbą o opłacenie zakupów i dokonanie wpłaty formą BLIK. Znajomi w dobrej wierze reagują na prośby, nieświadomi zagrożenia podają kody autoryzując transakcje. W ten sposób zasilają konta oszustów. W taki sposób w ostatnim czasie pieniądze straciły trzy mieszkanki powiatu zamojskiego.

Kolejne osoby powiadomiły wczoraj zamojskich policjantów o przełamaniu ich kont na profilach społecznościowym i rozsyłaniu wiadomości do ich znajomych z prośbą o pożyczkę. We wszystkich zgłoszonych mundurowym przypadkach sposób działania oszustów był podobny. Po nieuprawnionym wejściu na konto społecznościowe pokrzywdzonych za pośrednictwem komunikatora przestępcy rozesłali widomości z prośbą o przesłanie kodu BLIK w ramach pożyczki środków finansowych.

Na taką fałszywą prośbę o wykonanie przelewu opłaty za zamówienie zareagowała 47-latka z gminy Zamość. Kobieta była przekonana, że finansowo wspiera znajomą i trzykrotnie podała swój numer BLIK. Po tym w rozmowie telefonicznej z koleżanką, której rzekomo udzieliła wsparcia dowiedziała się, że wiadomość była fałszywa. Pokrzywdzona natychmiast w banku zablokowała swoje konto. Jednak było już za późno, z jej rachunku pobrano pieniądze w łącznej kwocie ponad 1600 złotych.

W podobny sposób straciła ponad 500 złotych internetowa znajoma 33-latki z Zamościa. Zawiadamiająca powiadomiła policjantów, że oszust włamał się na jej konto na portalu społecznościowym i poprosił jej znajomych o przesłanie kodu BLIK w celu pokrycia zapłaty za zakupy. Koleżanka 33-latki zareagowała, przesłała kod zasilając konto oszusta.

Pieniądze straciła także znajoma 38-latki. Zamościanka powiadomiła mundurowych o przełamaniu zabezpieczeń jej konta portalu społecznościowego i rozsyłaniu fałszywych wiadomości do znajomych z prośbą przelewu BLIKiem 500 złotych. Na fałszywą wiadomość zareagowała koleżanka 38-latki, podała kod BLIK i nieświadoma oszustwa również zasiliła konto przestępcy.

Po raz kolejny apelujemy o ostrożność i ograniczone zaufanie podczas wykonywania transakcji finansowych. Pamiętajmy, że działający w sieci oszuści chcąc wyłudzić pieniądze wymyślają różne metody. Do swoich przestępczych celów wykorzystują popularne portale społecznościowe oraz komunikatory. Włamują się na konta użytkowników portalu i podszywając się pod właściciela wysyłają wiadomości do znajomych swoich ofiar z prośbą o pożyczkę. Bądźmy czujni i nie dajmy się nabrać. Weryfikujmy tego typu wiadomości. Kontakt ze znajomym rzekomo potrzebującym finansowego wsparcia rozwieje wątpliwości. Zdrowy rozsądek pozwoli nam uniknąć straty pieniędzy.

starszy aspirant Dorota Krukowska – Bubiło

foto.Fajne Podróże

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiaski: Kolejne dofinansowania na inwestycje w gminie
Następny artykułW Częstochowie: W miejskim szpitalu odsłonięto tablicę poświęconą zmarłej ordynator SOR-u