A A+ A++

Oszuści znów zaatakowali w Oświęcimiu. Wykorzystali prawie dziewięćdziesięcioletniego seniora i małżeństwo seniorów po osiemdziesiątce.

Do mieszkania przy ulicy Staszica zapukali dwaj mężczyźni. Podali się za pracowników gazowni, jednak nie pokazali żadnych identyfikatorów. Powiedzieli małżonkom, że przynieśli nadpłatę, która wystąpiła po zapłaceniu przez nich rachunku za gaz.

Fałszywi gaziarze tak zmanipulowali seniorów, że ci pokazali im, gdzie w mieszkaniu przechowują gotówkę. Po wizycie obcych małżeństwo stwierdziło brak 13 tysięcy złotych.

12 tysięcy złotych więcej stracił senior, u którego zadzwonił telefon stacjonarny. W słuchawce 89-latek usłyszał damski głos, przekonujący go, że mówi córka.

„Oszustka, szlochając do słuchawki, powiedziała, że miała wypadek drogowy. Śmiertelnie potrąciła pieszego i teraz grozi jej więzienie. Następnie oświadczyła, że przekazuje telefon policjantce. Druga oszustka poinformowała seniora, że córka została zatrzymana lecz może uniknąć więzienia gdy wpłaci 150 tysięcy złotych kaucji. Senior posiadał 25 tysięcy złotych oszczędności, które zgodnie z poleceniami oszustek zapakował do reklamówki. Po kilkunastu minutach do mieszkania przyszedł mężczyzna, któremu starszy pan przekazał gotówkę” – relacjonuje aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu.

Z kolei środowa „Gazeta Wyborcza” donosi o zastosowaniu przez oszustów sztucznej inteligencji.

„Oszust może wykorzystać sztuczną inteligencję do sklonowania głosu bliskiej osoby. Jedyne, czego potrzebuje, to krótki klip audio z głosem członka twojej rodziny, który może uzyskać z treści opublikowanych w internecie, oraz program do klonowania głosu. Kiedy oszust do ciebie zadzwoni, będzie brzmiał zupełnie jak twoja ukochana osoba” – „GW” cytuje amerykańską Federalną Komisje Handlu, która w marcu wydała ostrzeżenie dla konsumentów.

Policja: Ostrzegamy seniorów przed oszustami

Policjanci poszukują sprawców i nadal apelują  o ostrożność oraz rozwagę w kontaktach z nieznajomymi osobami, które dzwoniąc na telefon stacjonarny usiłują wyłudzić pieniądze.

W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy, bo ktoś bliski miał wypadek,   natychmiast należy się rozłączyć i skontaktować się z tym krewnym. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny.  Nie wolno działać w pośpiechu ulegając naciskom oszustów. Należy pamiętać, aby nie podawać informacji o posiadanych oszczędnościach, ani żadnych danych osobowych. Nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu. We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki Policji lub pod numer alarmowy 112.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego kolejnego ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa. Osobami szczególnie zagrożonymi tego typu przestępstwami są osoby, które od wielu lat posiadają telefony stacjonarne. Oszuści kontaktują się z nimi wykorzystują stare książki telefoniczne, w których widniały dokładne dane abonentów: imię, nazwisko oraz adres. Nie zapomnijmy ostrzec naszych bliskich. Z pewnością wiedza na temat sposobów działania oszustów pomoże uniknąć im stania się ofiarą przestępstwa.

Im więcej seniorów świadomych, tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych.

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKopalnia Sztuki Bochnia. W sobotę wernisaż obrazów Teresy Mrugacz
Następny artykuł8-10 września. Utrudnienia w ruchu w związku z Festiwalem Biegowym