Kolejna odsłona gdyńskiego Falochronu jest przeznaczona dla ludzi kultury
09.04.2020 r.
Gdynia od lat jest miastem kultury – tak twierdzą sami gdynianie, podkreślając, że bogata i wysokiej jakości oferta kulturalna jest dla nich ważnym czynnikiem jakości życia. Tak twierdzą media i turyści, patrząc na miasto z zewnątrz i czyniąc z niego cel eskapad służących udziałowi w różnych wydarzeniach: spektaklach, festiwalach, koncertach czy wystawach. Tymczasem konieczny czas „ społecznej kwarantanny” ciężko uderza w życie ludzi i instytucji kultury. Nie mogło być inaczej – Falochron powstał również dla tej dziedziny życia.
Sztuka i kultura zazwyczaj wymagają interakcji z odbiorcą, by w ogóle istnieć. Malarze czy poeci mogą tworzyć w samotności, ale i oni na koniec chcą zapoznać świat ze swoim dziełem. Większość artystów potrzebuje tego kontaktu szybciej. Kiedy nie tworzą – również nie zarabiają.
– Nie wyobrażam sobie, abyśmy nie stworzyli programu pomocowego dedykowanego kulturze. Nie w Gdyni, w której choćby z czysto ekonomicznego punktu widzenia tzw. przemysł czasu wolnego jest bardzo ważną dziedziną gospodarki. A przecież umiemy spojrzeć szerzej, nie „tylko” na ekonomię. Wiemy doskonale, że z upadkiem niektórych cyklicznych wydarzeń, o organizacjach nie wspominając, nie pogodziliby się nie tylko artyści, ale i wierna publiczność, gdynianie oraz turyści, na których ci pierwsi w normalnych czasach zarabiają. Dlatego zaprojektowaliśmy narzędzia, które dają artystom pracę i wymagają od nich najwyższej staranności, a widzom i odbiorcom dają radość obcowania ze sztuką. Inaczej niż zawsze, ale nie gorzej – mówi prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.
– Pora na kolejną odsłonę gdyńskiego Falochronu, który ma za zadanie chronić wszystkich i nie pomijać nikogo. Dziś mówimy o ludziach kultury – tych, którzy ją tworzą, ale i o tych, którzy, jak to w Gdyni, nie wyobrażają sobie życia bez kultury. To program, który składa się z dwóch zasadniczych filarów, choć każdy z nich jest szeroki i zróżnicowany. Dostarczamy rozwiązań, które są właściwe dla każdej z organizacji, tak aby każda z nich miała szansę przetrwać i dalej tworzyć ku radości nas wszystkich. Gdyński Falochron Kultury to program przewidziany na bardzo długo. Jego specyficzna wersja trwa teraz, w czasie kwarantanny, ale nie skończy się przez wiele miesięcy po jej zakończeniu, tak abyśmy nadal mogli twierdzić, że Gdynia to miasto kwitnącej kultury – wyjaśnia Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
KULTURA ŁĄCZY SIŁY
Pierwszym z filarów Falochronu Kulturalnego jest uruchomiony już w pierwszych dniach pandemii program „Gdyńska Kultura łączy siły”. Łączy siły, bo grupuje wiele osób i instytucji po to, by dodawać sił poprzez umożliwienie śledzenia online różnych wydarzeń artystycznych.
Cele są dwa. Po pierwsze: dać artystom możliwość pracy. Miasto płaci za ich twórczość, co pozwala przetrwać trudny czas bez honorariów. Ludzie sztuki często nie są związani żadnymi umowami o pracę, nie mają żadnego stałego wynagrodzenia, a kiedy kończą się honoraria – kończą się jakiekolwiek przychody. Cel drugi to wsparcie dla gdynian w ciężkim czasie, zapewnienie im możliwości kontaktu z kulturą jak zawsze, nawet wtedy, gdy muszą zostać w domach przez dłużące się tygodnie.
KULTURA I ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
Drugi filar to baza wsparcia dla organizacji pozarządowych, które stają do konkursów miejskich, proponując swoje działania w w sferze kultury, a kiedy je wygrają – zyskują środki na ich realizację. Pandemia przeszkodziła wielu projektom. Niektórych z nich nie da się w ogóle zrealizować z powodu rządowych zakazów. Inne trzeba przełożyć na później i zmodyfikować.
Falochron daje urzędnikom narzędzie do tworzenia indywidualnych rozwiązań na miarę w każdej sytuacji. Pozwala modyfikować terminy i inne postanowienia umowne, ratować wydarzenia i ludzi oraz organizacje, które za nimi stoją.
KONKURS
Konkurs na projekty artystyczne będzie mieć elastyczną formułę, swobodniejszą niż regularne projekty grantowe. Zakładany obszar tematyczny konkursu to szeroko pojęta działalność kulturalna realizowana w naszym mieście.
DORADZTWO
Wydział Kultury Urzędu Miasta Gdyni oferuje doradztwo prawne w zakresie realizowania projektów kulturalnych w czasie epidemii. Uruchamiono infolinię dla osób i podmiotów ubiegających się o wsparcie: +48 787 469 763. Numer jest dostępny dla osób aplikujących w programie od 7 do 20 kwietnia tj. do ostatniego dnia programu.
Pytania można również kierować pod adres mailowy: [email protected].
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS