A A+ A++

Szał na Fallouta nie ustaje – po tym, jak nowy serial Amazonu, oparty na kultowej marce Interplay i Bethesdy, odniósł oszałamiający sukces, przyszła pora na same gry. Gdzie nie spojrzeć, w każdym sklepie cyfrowym gry o atomowej zagładzie Ameryki są na szczytach bestsellerów.

Jednak seria Fallout to nie tylko trójwymiarowe części, które widzowie serialu mogą kojarzyć najlepiej, i z których prawdopodobnie Amazon czerpał najwięcej inspiracji. Historia serii sięga roku 1997 i obejmuje też gry wydane przez nieistniejące już studio Interplay. Jednak… zacznijmy od początku.

Historia marki Fallout sięga 1997 roku, kiedy to studio Interplay wydało pierwszą część serii – jeszcze pod postacią praktycznie dzisiaj już niespotykanej gry RPG z rzutem izometrycznym. Wydany niedawno Baldur’s Gate 3 był pierwszą tego typu grą od wielu, wielu lat. W Fallout 1 wcielamy się w mieszkańca Krypty 13, który zostaje wysłany z niezwykle ważną misją – musimy znaleźć zastępczy chip, który pozwoli wymienić nasz, zepsuty i odpowiedzialny za prawidłowe działanie systemu uzdatniania wody. Kiedy jednak opuścimy stalowe wrota naszej krypty okaże się, że nasza misja będzie o wiele trudniejsza i skomplikowana niż zadanie, które otrzymaliśmy przed wyruszeniem.

Pierwszego Fallouta, stworzonego przez Briana Fargo i Jonaha Lobe cechowały między innymi rozbudowane opcje dialogowe, wiele frakcji, z którymi mogliśmy wejść w interakcję oraz przede wszystkim niezwykłe połączenie rozgrywki w czasie rzeczywistym z turową walką, która uruchamiała się gdy odkrywaliśmy położenie przeciwników. To tu po raz pierwszy spotykaliśmy Ghuli czy Bractwo Stali, odwiedzaliśmy zrujnowane, opuszczone miasta oraz budzącą się do życia Republikę Nowej Kalifornii.

Druga część serii pojawiła się niezwykle szybko, szczególnie jeśli spojrzeć z punktu widzenia dzisiejszych standardów, bo już rok później, a w Polsce stała się niezwykle popularna między innymi dzięki kilku wersjom, w tym tej dodawanej do popularnych czasopism o grach. Tym razem jesteśmy Wybrańcem, wnukiem naszego bohatera z 1. części gry, ale nasza misja – przynajmniej z pozoru – jest podobna. Musimy opuścić bezpieczną kryptę w poszukiwaniu G.E.C.K.-a – urządzenia, które ma pomóc w przywróceniu niebezpiecznego Pustkowia ludziom.

Tym razem odwiedzimy lokacje takie jak Oregon, San Francisco, New Reno oraz Vault City. Oprócz frakcji poznanych w pierwszej części, poznamy kolejną – Enklawę. Republika Nowej Kaliforni rośnie w siłę, ale nie brakuje w niej problemów, a świat w pewien sposób został ukształtowany przez decyzje naszego dziadka w pierwszej części. Nie zabraknie tutaj również odniesień do popkultury oraz kultowych utworów na ścieżce dźwiękowej – wiele z nich zapewne skojarzycie z serialem Amazona, jeśli oglądaliście do przed rozgrywką.

Fallout Tactics

W 2001 roku Interplay wydało spin-off głównej serii, tym razem nie będący już grą RPG, a taktyczną grą turową, choć mogliśmy się w niej przełączyć także na walkę w czasie rzeczywistym. Założenia były zbliżone jak w grach Commandos czy XCom – wcielaliśmy się w dowódcę oddziału Bractwa Stali, który prowadził swoich podkomendnych przez kolejne misje. Mimo nieco innego charakteru całej gry, twórcom udało się jednak przemycić tutaj znane elementy z gier RPG, takie jak system celowania S.P.E.C.I.A.L., umiejętności oraz perki.

Na kolejną grę z serii przyszło nam poczekać aż 7 lat, nie był to już jednak Fallout Interplaya, a pierwszy firmowany logo Bethesdy. Na tym jednak nie koniec było nowości. W Fallout 3 nastąpiła prawdziwa rewolucja, która nie wszystkim przypadła do gustu – gra przeszła w trójwymiar. Doprowadziło to do tak wielkiego oburzenia fanów, mówiących wręcz o świętokradztwie, że twórcy zaczęli otrzymywać pogróżki.

W przeciwieństwie do poprzednich odsłon, w Fallout 3 poznajemy naszego bohatera od momentu wczesnego dzieciństwa, przeżywamy z nim jego młodzieńcze lata, aż docieramy do punktu zwrotnego jego życia – zaginięcia jego ojca. Nie pozostaje nam więc nic innego jak tylko wyruszyć na poszukiwania przez Pustkowia. W części tej zobaczymy m.in. nowe lokacje, takie jak Waszyngton, znów trafimy pomiędzy frakcje rządzące Pustkowiem.

Fallout New Vegas

Przez wielu uważane za najlepszą trójwymiarową część serii, Fallout New Vegas z 2010 roku, wyszło spod rąk ludzi ze studia Obsidian Entertainment. Tym razem jesteśmy kurierem, który ma dostarczyć tajemniczą przesyłkę na zlecenie Mojave Express i trafiamy oczywiście do kultowego Las (New) Vegas. Znowu trafimy na ludzi z Republiki Nowej Kaliforni, jak i kolejny już oddział żołnierzy Bractwa Stali, tym razem przede wszystkim Legion Cezara.

Fallout Shelter

W 2015 roku światło ujrzała… ciekawostka – Fallout Shelter. Zupełnie inne podejście do tematyki Fallouta, ponieważ była to darmowa gra, w której nie chodziło o odbycie epickiej przygody poza kryptą, a o zarządzanie nią. Gra ta trafiła na urządzenia mobilne, ale dostępna jest też na konsolach i pecetach.

W tym samym roku pojawiła się też pełnoprawna część serii. Kiedyś ratowaliśmy ojca, teraz będziemy szukać syna, a naszym punktem startowym będzie Krypta 111, położona w Nowej Anglii. Pozostałe, charakterystyczne elementy pozostają niezmienne – trójwymiar, specyficzna mechanika walk i kontakt z frakcjami.

Fallout 76

Ostatnia na naszej liście gra to Fallout w wersji MMO … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMłode Przemyskie Niedźwiadki bez awansu do finału MP U-17
Następny artykułAbp Baturi: Bóg dociera także do więziennej celi