“W ostatnich godzinach w mediach pojawiły się publikacje o rosnącej liczbie pacjentów kierowanych do mazowieckich szpitali. Artykuły te wywołały falę nieodpowiedzialnych komentarzy i fake newsów dotyczących Szpitala Narodowego” – oświadczył w środę Centralny Szpital Kliniczny MSWiA.
Szpital MSWiA w opublikowanym komunikacie przypomina, że strona media.szpitalnarodowy.pl jest oficjalnym i wiarygodnym źródłem informacji i statystyk o działalności Szpitala Narodowego.
“Fakty są następujące: szpital działa, stale zwiększa gotowość operacyjną i niesie realną pomoc potrzebującym” – podkreślono w oświadczeniu.
Wzrost hospitalizacji jest faktem
Szpital zaznacza jednocześnie, że wzrost liczby zachorowań i pacjentów hospitalizowanych w województwie mazowieckim jest faktem – co znajduje odzwierciedlenie w statystykach Szpitala Narodowego, publikowanych regularnie na stronie media.szpitalnarodowy.pl.
Odpowiedzią CSK MSWiA na tę sytuację jest – jak wskazano – zwiększanie możliwości szpitala tymczasowego, o czym placówka informowała w poniedziałkowym komunikacie, który jest dostępny na stronie Szpitala Tymczasowego.
“We wtorek, 2 marca 2021 otworzony został kolejny moduł szpitala (“unit”), a sytuacja jest na bieżąco monitorowana i liczba udostępnionych łóżek będzie dostosowywana do potrzeb. Na dzień 2.03 na godz. 23.59 w szpitalu przebywało 162 pacjentów na 192 dostępne łóżka” – poinformowano.
Fake newsy o Szpitalu Narodowym
CSKA MSWiA zapewnia, że Szpital Narodowy w sposób ciągły działa i przyjmuje pacjentów.
“Widzimy istotny wzrost liczby zachorowań, ale system ochrony zdrowia w województwie mazowieckim jest wydolny i na bieżąco udziela pomocy potrzebującym” – podkreślono.
Szpital udostępnił przykładowe treści nieprawdziwych informacji zamieszczanych na Twitterze: “Szpital Narodowy nie wykorzystał swoich możliwości nawet w 70 proc. przy 20 tys. zakażeń dziennie”; “Podobno przymierzamy się do likwidacji naszego klejnotu – szpitala narodowego. Pracownicy zaniepokojeni. Ciężko będzie znaleźć porównywalną pracę”.
Placówka przestrzega wszystkich użytkowników mediów społecznościach oraz apeluje do przedstawicieli mediów o traktowanie jako fake newsy postów o wydźwięku takim, jak zaprezentowane powyżej przykłady.
“Rozprzestrzenianie fałszywych informacji, które powodują wzrost poziomu stresu i niepewności społecznej utrudnia skuteczną walkę z pandemią” – zwraca uwagę CSK MSWiA.
Czytaj też:
Prof. Horban: Podążamy ścieżką, którą przeszły kraje ZachoduCzytaj też:
Prezes NRL: Obniżył się wiek hospitalizowanych. Przebieg COVID-19 jest coraz cięższyCzytaj też:
Spychalski: To premier poprosił o interwencję w sprawie chińskich szczepionek
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS