Warto jednak zaznaczyć, że e-faktura w formie pliku pdf nie jest fakturowaniem elektronicznym (e-invoicing). E-invoicing to w pełni zautomatyzowany proces zaczynający się od momentu wygenerowania faktury do przetworzenia jej u odbiorcy końcowego. Taki dokument będzie miał sprecyzowaną strukturę, co umożliwi automatyczne zapisanie w systemie odbiorcy i sprawniejszą kontrolę w urzędach. W strukturze będą ujęte te same elementy obowiązkowe, które stosujemy dzisiaj do wystawiania faktur, jak i dane fakultatywne – specyficzne dla poszczególnych branż.
W sektorze zamówień publicznych takie rozwiązanie działa już od 18 kwietnia 2019 r., gdzie organy administracji publicznej zostały zobligowane do przyjmowania faktur z wykorzystaniem PEF (Platforma Elektronicznego Fakturowania). Procedury wdrożone w transakcjach B2G (business to government) zostały tak skonstruowane, aby mogły zostać wdrożone w relacjach B2B (business to business). Głównym powodem podjęcia takich działań była próba uszczelnienia systemu VAT. Podobne działania podjęły Państwa Unii Europejskiej, jak i Brazylia, Meksyk, czy Chile, gdzie problem luki VAT-owskiej był bardzo istotny. Co ciekawe, w przypadku Stanów Zjednoczonych, takie działania były inicjatywą przedsiębiorstw, a nie samego rządu.
Zamysł unowocześnienia mechanizmu podatkowego wygląda obiecująco, zatem jakich korzyści można oczekiwać po wdrożeniu nowego systemu?
W przypadku Ministerstwa Finansów wprowadzenie KSeF znacząco wpłynie na szybszą i efektywniejszą identyfikację oszustw podatko … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS