Jeżeli przedsiębiorstwo potrzebuje aktualne środków na bieżące wydatki, ma trudności z odzyskaniem zapłaty od własnych kontrahentów, kłopoty z zachowaniem płynności finansowej, chce zwiększać swoje obroty poprzez odroczeni terminu płatności swoim kontrahentom, lub nie może pozyskać wystarczającego finansowania bankowego, to odpowiedzią na takie przypadki może być faktoring.
Na czym polega faktoring?
Faktoringiem w skrócie można określić finansowaniem faktur z odroczonym okresem płatności. Wygląda to w praktyce tak, że przedsiębiorstwo wystawia swojemu odbiorcy fakturę VAT z opóźnionym czasem zapłaty, ale nie czeka na pieniądze, ponieważ firma faktoringowa wypaca natychmiast gotówkę z tytułu tej faktury. Przy okazji finansowania firma faktoringowa świadczy również dodatkowe usługi.
Faktorzy mogą proponować różne typy usługi faktoringu. Możliwe typy faktoringu to: zwrotny, pełny, cichy, niepełny, czy międzynarodowy. Faktoring pełny to optymalne bezpieczeństwo transakcji bowiem zagrożenie niewypłacalności kontrahenta bierze na siebie firma faktoringowa. Faktoring cichy jest kierowany do firm, które nie chcą informować swojego nabywcę o korzystaniu z zewnętrznego finansowania. Faktoring zwrotny polega na tym, że faktor finansuje zakupy firmy, która w taki właśnie sposób uzyskuje dla siebie odroczony termin zapłaty.
Gdy chcemy skorzystać z faktoringu, pojawia się kwestia wyboru dobrego faktora. Wybór jest znaczny i przedsiębiorcy w Polsce zaciekawieni faktoringiem mogą skorzystać z ofert różnych firm faktoringowych – zwanych właśnie faktorami – którymi są banki czy też niebankowe spółki faktoringowe. Selekcja najlepszej firmy faktoringowej nie jest łatwa, z uwagi na dużą liczebność takich spółek działających na rynku. Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani faktoringiem, winni wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze faktora.
Czym się kierować wybierając faktoring?
W trakcie doboru firmy faktoringowej poza kosztami zwróć uwagę na inne czynniki, które będą decydowały o użyteczności faktoringu. Warto sprawdzić np. minimalny i maksymalny okresy zapłaty w dniach aprobowany poprzez instytucję finansową, ilość aprobowanych odbiorców, konsekwencje określone za zwłoka w zapłacie, możliwa maksymalna, ale również minimalna wysokość przyznawanego zakresu środków finansowych w danej instytucji. Te oraz inne parametry faktoringu można sprawdzić i porównać w serwisie: FAKTORINGoferty.pl
Poszukiwanie faktora trzeba zacząć od postawienia sobie pytania: czego wymagamy od faktoringu? Opłaty są, co nie ulega najmniejszej wątpliwości zawsze istotne, ale nie powinny być głównym kryterium doboru faktoringu. Albowiem faktoring jest produktem finansowym złożonym, trzeba zwracać uwagę na różnorodne jego przymioty oraz charakter proponowanych poprzez firmy faktoringowe usług.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS