Pandemia związana z koronawirusem sprawiła, że w przestrzeni publicznej pojawiło się mnóstwo informacji dotyczących wirusa SARS-CoV-2 i wywoływaną przez niego ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego (COVID-19). Tzw. Infodemia, bo tak nazwano globalny, związany z nim zalew informacji, sprawiła, że niektóre treści publikowane w zarówno w internecie jak i tradycyjnych środkach masowego przekazu wprowadzają zamęt. Potrafią również być niebezpieczne dla odbiorcy. Nie tylko pod kątem informacji zdrowotnych. Wielu oszustów tworzy linki, które umiejętnie spreparowane, mogą przekierowywać na strony wyłudzające nasze pieniądze
W odpowiedzi na to, Polska Agencja Prasowa wraz z GoVTech Polska, stworzyli projekt #FakeHunter. Integralną jego częścią jest aplikacja, za pomocą której każdy internauta będzie mógł zgłosić treść, wzbudzającą jego jakiekolwiek wątpliwości. Zgłoszenia będą weryfikowane przez społecznych liderów opinii oraz ekspertów PAP. Odfiltrowane i autoryzowane informacje, znajdą się w specjalnym serwisie połączonym z aplikacją #FakeHunter.
Jak zapewnia Wojciech Surmacz, prezes zarządu Polskiej Agencji Prasowej, w pracach pomagać będzie ponad trzystu wolontariuszy. Część z nich została już przeszkolona w audycie treści oraz funkcjonowanu systemu. Optymizmu nie traci również Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech
– #FakeHunter to odważny krok w walce z dezinformacją – mówi Justyna Orłowska. – Do udziału w akcji używania naszego narzędzia zachęcamy wszystkich internautów i dziennikarzy, by wspólnie stawić czoła temu wyzwaniu – dodaje.
Wtyczkę do pobrania i zainstalowania #FakeHuntera znajdziecie Państwo tutaj
* Polska Agencja Prasowa to największa agencja informacyjna w Polsce. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjnez kraju i zagranicy.
* Program GovTech Polska jest realizowany przez zespół działający w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod patronatem premiera. Zespół odpowiada za międzyresortowe projekty w dziedzinie innowacji, nowych technologii oraz cyfryzacji.
autor: Rafał Jakoktochce, ilustracja: samorząd.pap.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS