– Ten projekt przygotowaliśmy specjalnie dla młodych ludzi. Dużo większy nacisk kładziemy na zajęcia praktyczne, niż na klasyczną edukację teoretyczną. Dlatego liczymy na duże zainteresowanie – powiedział. – Będziemy Was uczyć rozpoznawania prawdy od fałszu, weryfikacji źródeł informacji i bezpiecznych zachowań w sieci. To szczególnie ważne dzisiaj, gdy fake newsy rozprzestrzeniają się w internecie jak wirusy – mówi prezes PAP Wojciech Surmacz.
W ramach kampanii odbędą się zajęcia edukacyjne podczas których uczniowie dowiedzą się m.in. jakie mechanizmy stoją za powstawaniem fake newsów, kto i w jakim celu je produkuje i dystrybuuje, jak weryfikować treści publikowane w sieci i jak świadomie korzystać z mediów społecznościowych.
Wszystkie szkoły w Polsce otrzymają pakiet edukacyjny, który składa się ze scenariusza zajęć, ćwiczeń praktycznych oraz szkoleń wideo przygotowanych przez zespół społecznego portalu factcheckingowego PAP #FakeHunter. W oparciu o przykłady i codzienną pracę serwisu, redaktor prowadząca #FakeHunter tłumaczy w nagraniach na czym polega zjawisko dezinformacji, jak rozpoznać fake newsa, gdzie sprawdzać wątpliwe informacje i jaka jest rola mediów społecznościowych w szerzeniu fałszywych treści. Uwrażliwia na korzystanie ze sprawdzonych źródeł i daje wskazówki, jak mądrze i świadomie poruszać się w wirtualnej rzeczywistości.
Szkolenia wideo będą dostępne bezpłatnie dla wszystkich internautów w specjalnej zakładce na stronie fahunter.pap.pl. Tutaj również można zapoznać się z raportami facktcheckingowymi. Dziennikarze serwisu codziennie sprawdzają informacje przesyłane przez internautów, które ich zdaniem mogą być fałszywe. #FakeHunter działa już ponad dwa lata i zweryfikował ponad 2 tys. fake newsów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS