Adam Suliga, który w radomskiej Fabryce Broni wdrażał wielkoseryjną produkcję karabinków Grot, od 19 marca nie jest już prezesem. Rada nadzorcza FBR niespodziewanie odwołała go ze stanowiska.
Fabryka nie wyjaśnia powodów takiej decyzji. Wiadomo jedynie, iż obowiązki prezesa pełni Maciej Borecki, członek zarządu FBR.
– Rada Nadzorcza spółki dziś ogłosi konkurs na to stanowisko – zapewniła Radar.rp.pl Beata Perkowska, kierownik działu komunikacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Wdrożył seryjną produkcję MSBS
Suliga szefem radomskiej Fabryki Broni został latem 2016 r., kiedy państwową zbrojeniówkę nadzorował minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. To on w 2017 r. podjął decyzję o seryjnej produkcji karabinu MSBS Grot. Zamówienie było imponujące. Armia wzięła od razu 53 tys. automatów.
Przestawienie „Łucznika” na wielkoskalową produkcję nowej broni spoczęło wówczas na barkach Suligi. Prezes FBR, który wcześniej nie miał doświadczeń z pracy w przemyśle zbrojeniowym, poradził sobie z tym trudnym zadaniem.
Na celowniku mediów
Kiedy w użytkowanych przez armię, przede wszystkim w Wojskach Obrony Terytorialnej automatach MSBS Grot, zaczęły się ujawniać „choroby wieku dziecięcego”, czyli kolejne niedomagania i usterki, prezes Suliga znalazł się na muszce mediów.
– To pośpiech w wdrażaniu nowego systemu modułowej broni sprawił, że najnowszy, pierwszy w nowożytnych czasach polski karabin, dziś zawodzi i wymaga poprawek. Gdyby w 2017 r., przed podpisaniem kontraktu, dokończono próby państwowe karabinków, nie byłoby teraz kłopotów z wadliwymi grotami – ocenili w lutym opozycyjni posłowie Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.
Antoni Macierewicz, były szef MON, odpierał w Sejmie zarzuty oponentów. Przekonywał, że ani jeden seryjny karabinek nie trafił do wojska przed zakończeniem badań kwalifikacyjnych. A pozytywna ocena konstrukcji podczas państwowych testów była warunkiem realizacji umowy na dostawy grotów.
Wątpliwe nominacje
Na zarzuty o niedopracowanie konstrukcji Suliga odpowiadał, że w porozumieniu z wojskiem fabryka uruchomiła system sygnalizowania przez żołnierzy usterek broni. To na ich podstawie dokonywane są, zgodnie z procedurami MON, niezbęd … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS