Wiceszef litewskiego resortu obrony podziękował Włochom za dotychczasowy wkład w bezpieczeństwo regionu poprzez aktywny udział włoskich sił zbrojnych w NATO-wskich misjach na terenie Litwy. Wysoko ocenił także wzajemne relacje międzypaństwowe oraz współpracę obronną, która opiera się na umowie międzyrządowej z 1999 roku. Abukevičius zapewnił także swojego włoskiego odpowiednika, że Litwa bardzo dobrze rozumie zagrożenia nie tylko ze wschodu, ale także z południa. Dlatego też litewscy żołnierze nadal będą aktywnie uczestniczyć w międzynarodowych operacjach i misjach w Afryce.
Litewski wiceminister obrony podkreślił też konieczność dalszego zachowania militarnej czujności Sojuszu Północnoatlantyckiego ze względu na ryzyko szybkiej zmiany sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej. Stwierdził, że jego kraj cały czas odrabia lekcje na temat wzmacniania narodowych sił obronnych i ma bardzo odpowiedzialne podejście do zagrożeń bezpieczeństwa i obrony kolektywnej. Działania te mają być umożliwione poprzez zwiększanie krajowych nakładów na obronność, co ma być litewską cegiełką do utrzymania siły i jedności NATO oraz jego zdolności do szybkiego reagowania na zagrożenia.
Włoskie lotnictwo taktyczne od 4 września ub.r. prowadzi obecnie swoją piątą misję w ramach Baltic Air Policing. Cztery włoskie Eurofightery Typhoony operują z litewskiej bazy lotniczej w Szawlach, a dodatkowo są wspierane przez sześć kolejnych niemieckich maszyn tego typu operujących z estońskiej bazy lotniczej Amari. W czasie swojej wizyty na Litwie wiceminister obrony Włoch, któremu towarzyszył dowódca operacyjny Włoskich Sił Powietrznych gen. por. Gianni Candotti stwierdził, że kolejna rotacja lotnicza, która trafi w maju br. do państw bałtyckich, będzie już uzbrojona w myśliwce wielozadaniowe 5 generacji F-35 Lightning II.
Włochy są jednym z kluczowych partnerów międzynarodowego programu Joint Strike Fighter w wyniku którego został opracowany i jest obecnie produkowany wspomniany myśliwiec F-35 Ligtning II. W Europie kraj ten jest zaraz po Wielkiej Brytanii drugim największym partnerem przemysłowym amerykańskiej zbrojeniówki, a także odbiorcą tych maszyn. Początkowo włoski resort obrony planował pozyskać łącznie 131 maszyn, w tym 69 F-35A dla sił powietrznych i F-35B dla lotnictwa pokładowego marynarki wojennej. W obliczu cięć budżetowych liczba ta została jednak zredukowana do 90 egzemplarzy, a w tym 60 F-35A i 30 F-35B. Jak dotąd dostarczonych zostało kilkanaście F-35A i kilka F-35B, które stopniowo wdrażane są do służby liniowej.
Włoskie F-35A, podobnie jak np. norweskie, są już gotowe operacyjnie. Te ostatnie od 2020 roku wykonują misje Air Policing także poza granicami kraju, czyli na Islandii. Włoskie maszyny będą jednak czasowo rozmieszczone w kraju graniczącym bezpośrednio z Rosją. Należy spodziewać się, że myśliwce będą wyposażone w rozwiązania, pozwalające na sztuczne powiększenie skutecznej powierzchni odbicia radarowego. Jednym z nich jest podwieszenie pod skrzydłami rakiet krótkiego zasięgu Sidewinder (dysponują nimi także np. rozlokowywane na Islandii norweskie F-35). Rotacja Air Policing to pierwsza operacyjna misja F-35 w naszym regionie, wcześniej maszyny tego typu pojawiały się m.in. w 2019 roku w Polsce i na Litwie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS