Pod każdą z siedzib telewizji aktywiści umieścili atrapę telewizora z wymalowanym na ekranie hasłem: „Mówcie prawdę o klimacie”. Do każdej z instalacji przykuty był aktywista. W ten sposób ekolodzy chcą zwrócić uwagę koncernów medialnych na, ich zdaniem, zbyt małą obecność informacji o katastrofie klimatycznej w mediach. Akcja została poprzedzona zawieszeniem banerów nad ulicami Ostrobramską, Powsińską i Wołoską, które znajdują się w okolicy siedzib stacji.
W grudniu naukowcy i organizacje pozarządowe zaapelowały do koncernów medialnych o większe zaangażowanie w informowanie o zmianach klimatu. Pod listem podpisali się m.in. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Greenpeace, WWF, Strajk Dla Ziemi i Rodzice dla klimatu. W sumie to ok. 500 naukowców i 80 organizacji pozarządowych, domagali się szerszego informowania o zmianach klimatu.
Protest aktywistów Extintion Rebelion pod siedzibą TVP. Stacja w ogóle nie odpowiedziała na prośbę spotkania Fot. Jedrzej Nowicki / Agencja Gazeta
Aktywiści Extinction Rebellion od stycznia zgłaszali się do zarządów spółek medialnych. Spotkania odbyły się m.in. z przedstawicielami firm Polska Press, WP, Infor, Eurozet oraz redakcjami Gościa Niedzielnego i Newsweeka. W Agorze (wydawca Gazety Wyborczej) gościliśmy Extintion Rebelion 21 stycznia. – Spotkanie oceniamy jako udane, delegacja i postulaty zostały przyjęte serdecznie – podsumowali aktywiści na swoim profilu.
Do podobnych spotkań, mimo wstępnego zainteresowania, nie doszło w siedzibach TVN i Polsatu.
TVP w ogóle nie odpowiedziała na prośbę spotkania ze strony aktywistów. Stąd dzisiejszy protest pod siedzibami telewizji.
– Jeśli teraz nie podejmiemy zdecydowanych działań na rzecz ochrony klimatu, czeka nas największa katastrofa w dziejach. Działania te jednak nie zostaną podjęte bez powszechnego zrozumienia przyczyn i skutków katastrofy klimatycznej, to zaś nie wydarzy się bez zaangażowania kierowanych przez Państwa instytucji – apelowali aktywiści do wydawców mediów.
Gazeta Wyborcza i wyborcza.pl od lat konsekwentnie informują o katastrofie klimatycznej. Naszych czytelników zapraszamy do zapisania się na specjalny newsletter klimatyczny “Wyborcza na zielono”, dzięki któremu najważniejsze teksty trafią bezpośrednio do Państwa skrzynek e-mailowych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS