Nowe trendy w planowaniu miast, architektura zaangażowana społeczne, odrobina historii i wyjątkowi prelegenci – przed nami XIV Weekend Architektury w Gdyni.
W tym roku jedno z najciekawszych spotkań architektonicznych w kraju odbywać się będzie w dniach 29 sierpnia – 1 września (z Archi-Bonusem od 26 do 28 sierpnia) pod hasłem „Experyment”. Co ono oznacza w przypadku architektury?
W programie zaplanowano przedpremierową projekcję filmu „Odnowa Architektury” w reż. Ewy Trzcionki połączoną z dyskusją, wernisaże wystaw: Barbary Nawrockiej – „PLANTSTORIA”, Sebastiana Szostka – „Aarhus Minimal”, Marii Kiesner – „Modernizmy”, Marcina Szczodrego – „Memory Practice”, a także pokonkursowej 14. edycji „Gdyński Modernizm w Obiektywie”.
W ramach wydarzenia pojawią się architektoniczne eksperymenty z historii, na przykład idea miast-ogrodów, która mimo że uchodzi za utopijną, nie przestaje inspirować wykonawców. Będą historyczne wątki lokalne, czyli międzywojenny eksperyment projektowania miasta i portu. Nie zabraknie prezentacji rozwiązań wizjonerskich, jak choćby laureata nagrody dostępności, Parku Leśnego na Oksywiu w Gdyni czy innych projektów zaangażowanych społecznie.
Jak podkreślają organizatorzy, eksperymentem będzie także odmienna formuła wydarzenia – część główna tradycyjnie zaplanowana jest na koniec sierpnia (od 29 sierpnia do 1 września), w tym roku poprzedzi ją dodatkowy program – Archi-Bonus (od 26 do 28 sierpnia).
Na niektóre z wydarzeń obowiązuje rejestracja online, udział w Weekendzie Architektury jest bezpłatny i niebiletowany.
Szczegóły na stronie Weekendu Architektury
www.weekendarchitektury.pl.
Partnerami strategicznymi 14. Weekendu Architektury są: Gdyńskie Centrum Filmowe, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz Vastint Poland
Organizatorem festiwalu jest Gdynia, zaś jego koordynatorem w ramach projektu Gdyński Szlak Modernizmu Agencja Rozwoju Gdyni.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS