A A+ A++

1,6 tys. absolwentów Uniwersytetu Harvarda zagroziło wycofaniem swoich datków, jeśli władze pilnie nie rozwiążą “problemu antysemityzmu” na kampusie, który objawia się m.in. organizacją protestów w obronie Palestyńczyków mieszkających w strefie Gazy. Skarbiec uczelni może zostać uszczuplony nawet o prawie 6 mld dolarów. 

Exodus darowizn z Harvardu. Wszystko przez protesty w obronie Gazy
Exodus darowizn z Harvardu. Wszystko przez protesty w obronie Gazy
fot. f11photo / / Shutterstock

“Nigdy nie przypuszczaliśmy, że przyjdzie nam informować Harvard odnośnie do konieczności jednoznacznego i natychmiastowego potępienia terroryzmu wobec ludności cywilnej. Nigdy nie myśleliśmy, że będziemy musieli walczyć o uznanie naszego człowieczeństwa” – zaznaczają w liście otwartym członkowie Żydowskiego Stowarzyszenie Absolwentów Harvardu cytowanym przez CNN. Znaczna część z nich grozi wycofaniem swoich darowizn. Wśród nich są m.in. miliarderzy tacy jak Bill Ackman, założyciel Pershing Square czy Leslie Wexner, dyrektor generalna Victoaria’s Secret. 

Owo stowarzyszenie powstało miesiąc temu i za swój główny cel wzięło ochronę studentów wyznania mojżeszowego na kampusie i oficjalnie przyjął definicję antysemityzmu przygotowaną przez Międzynarodowy Sojusz na Rzecz Pamięci o Holokauście. – To szeroki międzypokoleniowy ruch absolwentów, na których składają się i bardzo wpływowi darczyńcy i ci średni. Mówimy jednym głosem – poinformowała jego współzałożycielka Rebecca Claire Brooks.

Dyrektorka Harvardu Claudine Gay zwróciła się do społeczności akademickiej, pisząc, że “Harvard odrzuca wszelkie formy nienawiści, którym staramy się przeciwdziałać. […] Pozwolę sobie powtórzyć to, co inni kierujący uczelnią powtarzali wcześniej: na Harvardzie nie ma miejsca na antysemityzm”. Uniwersytet zapowiedział działania, których celem jest zbadanie, w jaki sposób objawia się on w naszej społeczności. Zapowiedziała także wdrożenie programu szkoleń dla studentów, wykładowców i personelu. 

Datki stanowią znaczną część przychodów Harvardu. W zeszłym roku aż 45 proc. dochodów budżetu pochodziło z darowizn o łącznej wartości 5,8 mld dolarów. Nie chodzi tu tylko o pokaźne jednorazowe wpłaty. Zgodnie z danymi Rady ds. Rozwoju i Wsparcia Edukacji w zeszłym roku 95 proc. nie przekroczyło 5 tys. dolarów. 

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMinimalizm w łazienkowym wnętrzu
Następny artykułPrzejeżdżał rowerem przez przejście. Potrącił go samochód