A A+ A++

Prokuratorem krajowym możne zostać jedynie osoba będąca prokuratorem. Zatem powołanie (decyzją administracyjną) na to stanowisko Dariusza Barskiego aktem z 18 marca 2022 r. wymagało wcześniejszej innej decyzji (ówczesnego prokuratora generalnego) z 16 lutego 2022 r., którą Dariusz Barski został przeniesiony ze stanu spoczynku (gdzie pozostawał od 2010 r.) do stanu czynnego. Nastąpiło to na podstawie art. 47 ustawy z 28 stycznia 2016 r., przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o prokuraturze (DzU, poz. 178, PWProP).

Powrót ze stanu spoczynku oznaczał nie tylko zmianę sytuacji personalnej (służbowo-pracowniczej) Barskiego, ale i nadanie mu inwestytury, władztwa właściwego dla prokuratorów w stanie czynnym, którym to władztwem nie cieszą się spoczynkowcy. Zatem decyzja o powrocie do stanu czynnego nie należy do internów administracji, które ją wyłączają spod działania k.p.a. (art. 3 § 3 pkt 2 k.p.a.). Druga z tych decyzji (z 18 marca 2022 r.) obsadzała stanowisko prokuratora krajowego konkretną osobą. W styczniu 2024 r. prokurator generalny stwierdził (i powiadomił o tym stwierdzeniu Dariusza Barskiego), że jego powrót ze stanu spoczynku (a więc decyzja z 16 lutego 2022 r.) była dotknięta wadą nieważności (wydanie decyzji bez wymaganej podstawy prawnej). Przepis art. 47 PWProP stwarzał bowiem „okienko transferowe” między marcem i majem 2016 r., co było związane z obsadzeniem personalnym tworzonej wówczas Prokuratury Krajowej. Przepis, obowiązujący zresztą po dziś dzień, przewidywał tu szczególną, ograniczoną w czasie, opcję powrotu do stanu czynnego (co innego zresztą „obowiązywanie ustawy w czasie”, a co innego temporalny charakter zawartych w niej opcji).

Oczywiście cały czas istniała i istnieje druga, równoległa ogólna prawna podstawa powrotu spoczynkowców-prokuratorów do stanu czynnego. Regulują ją inne przepisy, mianowicie art. 127 ustawy – Prawo o prokuraturze (ustawa z 28 stycznia 2016 r., t.j. DzU z 2023 r., poz. 1360 ze zm.), odsyłające w tej mierze do prawa o ustroju sądów powszechnych. Kreują one tryb odmienny niż przewidziany w art. 47 PWProP. Zatem obie podstawy nie są wymienne i nie da się sprowadzać problemu do błahego „wpisania odmiennego numerka”. Prokurator generalny w styczniu 2024 r. nie stosował „odwołania” kończącego okres „normalnego” sprawowania urzędu, lecz akt naprawczy wymagający szczególnego trybu, będący konsekwencją tego, że Dariusz Barski nigdy nie został powołany na funkcję prokuratora krajowego w skuteczny sposób.

Czytaj więcej

Wadliwość decyzji

Co się stało w styczniu 2024 r.? Prokurator generalny stwierdził tu nieważność wydanej przez siebie decyzji sprzed dwóch lat, o powrocie Da … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiezwykłe spojrzenie na zwykłe rzeczy artysty Redmera Hoekstry
Następny artykułFakty, które mogą nauczyć wielu ludzi czegoś nowego