Tekst i jego interpretacja versus praktyka niewolna od polityki
Ci, którzy w porządku krajowym dążą do postawienia zarzutów i aresztowania członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, mają dylemat: praktyka ZPRE jest kazuistyczna (poszczególne rozstrzygnięcia), a więc nieprzewidy- walna i – jednak – polityczna. Bo przecież ZPRE, decydując o immunitecie, ma w pamięci instrumentalne stosowanie prawa w wielu krajach, a sami delegaci do ZPRE o tym wiedzą i mają własne doświadczenia z naruszeniami demokracji. Dlatego jest lepiej i przezorniej wcześniej ZPRE o tę praktykę zapytać, dokładniej wyjaśnić niuanse kryminalnego aspektu sprawy, która wymaga zdjęcia immunitetu. Innymi słowy – zanim przystąpi się do działania, należy choćby (nieformalnie) zasygnalizować problem. Ani to niedozwolone, ani zdrożne, po prostu przezorne.
W polskim wypadku tego zabrakło: nie wiadomo, czy zawiniła niewiedza, czy obrana strategia przemilczenia (bodajże kiedyś już to „przeszło” wobec kogoś z Polski, kto miał mniej sprawnego adwokata) albo niewiedza co do tego, jak się gra na kilku fortepianach: politycznym i prawnym. I wychodzi na to, że zaniedbano tu niezbędne zabiegi komunikacyjno- -kurtuazyjne.
A teraz mleko się wylało. No i trzeba zabiegać o formalne uchylenie „wiszącego” immunitetu, jeżeli się nie chce ryzykować awantury politycznej, której można było uniknąć.
Przecież w obecnie bulwersującej środowiskowo sprawie immunitetowej wystarczyło się wsłuchać w głosy (były!) wskazujące na istnienie rozbieżności co do czasowego zakresu immunitetu ZPRE (inaczej w statucie, inaczej w praktyce soft law), a nie mieć nadzieję, że wystarczy działać, aby przeważyło rozwiązanie z góry przesądzające o węższym (korzystniejszym dla prokuratury) zakresie. No i sensowniejsze byłoby zamiast demonstracji naprawdę niekoniecznej siły przy zatrzymaniu – uprzednie napisanie przez władze prokuratury grzecznego listu do przewodniczącego ZPRE, w którym by wszystko wyeksplikowano. Także i to, że krajowy, pierwotny immunitet już uchylono, że sprawa ma charakter bardziej kryminalny niż polityczny.
Czytaj więcej
Jest uzasadnienie decyzji ws. uwolnienia Romanowskiego
Jest już pisemne uzasadnienie ws. … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS