Event Horizon Telescope wziął sobie za cel galaktykę NGC 5128 (Centaurus A lub Cygnus A). Astronomowie wykonali najdokładniejszy w historii obraz strumieni materii emitowanych przez supermasywną czarną dziurę. Naukowcy chwalą się, że obraz dżetów dysponuje aż 16-krotnie większą rozdzielczością i 10-krotnie wyższymi detalami niż poprzednie obserwacje.
Chociaż czarne dziury z natury nie są widoczne, bo posiadają tak gigantyczną grawitację, że mogą pochłaniać całe światło, które mogłoby je oświetlić, to jednak gdy towarzyszą im inne obiekty, ich lokalizacja może być ujawniona. Tak właśnie jest w przypadku Centaurus A.
Czarna dziura w centrum tej galaktyki nie jest tak potężna jak w przypadku obserwowanej M87, ponieważ ma masę 55 milionów Słońc, a M87 aż 6,5 miliarda, ale jest równie wyjątkowa ze względu na fakt, że mamy tu do czynienia z obiektem niezwykle aktywnym. Ta aktywność objawia się emisją gigantycznych strumieni materii.
„Pozwala nam to po raz pierwszy w historii zobaczyć i zbadać pozagalaktyczny strumień radiowy w skali mniejszej niż odległość, jaką światło pokonuje w ciągu jednego dnia” – powiedział Michael Janssen, współorganizator badań ETH. „Widzimy z bliska i osobiście, jak potwornie gigantyczny dżet wystrzelany jest przez tę supermasywną czarną dziurę.” – dodał. Okazuje się, że dżety są znacznie jaśniejsze na krawędziach, niż w środku. Ta wiedza pozwoli stworzyć lepsze symulacje źródła ich powstawania.
Astronomowie, dzięki ETH, mogą w sposób niedostępny dotychczas obserwować i … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS