Inicjatywa wyszła od Róży Thun, pod apelem podpisało się 18 innych europosłów, w tym 4 byłych premierów – Jerzy Buzek, Leszek Miller, Marek Belka i Włodzimierz Cimoszewicz.
– Są dwa zasadnicze tematy, którymi UE powinna się zajmować: praworządność i środowisko – tłumaczy Róża Thun. – A jedno z drugim się łączy. Nie można realizować założeń Europejskiego Zielonego Ładu [plan działania na rzecz zrównoważonej gospodarki – przyp. red.], bez praworządności. Zaniepokoiła nas informacja o planach wycinki w Puszczy Białowieskiej, którą Lasy Państwowe planują rozpocząć we wrześniu, stąd pytanie do Komisji Europejskiej, czy decyzje LP są w ogóle zgodne z unijnymi dyrektywami.
Czy Komisja Europejska zatwierdziła wycinkę?
Europosłowie zapytali Komisję Europejską, czy rzeczywiście zaakceptowała plany nowych cięć w 2 z 3 nadleśnictw Puszczy Białowieskiej. Twierdzą, że te mogą być sprzeczne z obowiązującymi dokumentami – unijną strategią dot. bioróżnorodności oraz strategią leśną.
Jak zaznaczają europosłowie, Polska nie wykonała w pełni wyroku TSUE, więc w lutym 2021 roku Komisja Europejska wysłała do polskiego rządu ponaglenie. KE przypomniała również, że TSUE wyrokowało przeciwko działaniom, które są sprzeczne z Dyrektywą Siedliskową. Dyrektywa nakłada na państwa członkowskie szereg zobowiązań ochrony gatunków na terenach objętych ochroną Natura 2000, m.in. ochronę terenów, na których znajdują się gniazda ptaków.
Zielony Ład w Polsce? To problematyczne
Komisja zwróciła uwagę, że Polska nie uchyliła załącznika do planu urządzenia lasu Nadleśnictwa Białowieża wprowadzonego w 2016 roku i nie zastąpiła go żadnymi działaniami, które pozwoliłyby chronić puszczańską przyrodę.
– Mamy prawo pytać, bo również po to jesteśmy w Unii Europejskiej – mówi europosłanka Thun. – W polskiej przyrodzie dzieje się ostatnio bardzo dużo, ale wydaje się nam, że są to działania, które niewiele mają wspólnego z Europejskim Zielonym Ładem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS