A A+ A++

Komisja Europejska przedstawiła dziś plan Nowego Zielonego Ładu dla Europy, czyli planu polityki klimatycznej na najbliższe lata. Polityka w obszarze klimatu ma olbrzymi wpływ na kwestie gospodarcze, stąd jest żywo dyskutowana we wszystkich państwach członkowskich, w tym w Polsce. Dla naszego kraju szczególne znaczenie ma kwestia obszarów górniczych, takich jak Śląsk oraz kwestie związane z przemysłem ciężkim, wysokoemisyjnym.

Podczas gdy większość polskich eurodeputowanych, niezależnie od opcji politycznej, uparcie broni węgla, pokolenie młodej, progresywnej lewicy mówi głośno o konieczności odejścia od węgla i przeprowadzeniu wielu radykalnych działań proklimatycznych.

Takim europosłem jest Lukasz Kohut, wybrany na Śląsku. Do wyborów szedł właśnie z hasłami konieczności transformacji energetycznej i odejścia od węgla – którego pokłady zresztą się kończą. Ale transformacji przeprowadzonej mądrze, zabezpieczając przyszłość mieszkańców regionu, związanych dotychczas w górnictwem. W swoim wystąpieniu plenarnym Ł. Kohut napisał dziś:

„Szanowna Komisjo! Dziękuję bardzo za przedstawienie propozycji Nowego Zielonego Ładu dla Europy. Niewątpliwie, to już najwyższy czas, abyśmy kwestie zmian klimatycznych potraktowali nie tylko jak sprawę pilną , ale jako stan najwyższej konieczności. Jest to nasze najważniejsze działania w tej kadencji Parlamentu Europejskiego, tego chcą od nas młodzi ludzie, biorący udział w strajkach klimatycznych. To właśnie im i przyszłym pokoleniom musimy zapewnić świat możliwy do życia.

I musimy to zrobić mądrze. Transformacja energetyczna jest koniecznością, i koniecznością jest przeprowadzenie jej jak najszybciej. Koniecznością jest również przeprowadzenie jej w sposób bezpieczny społecznie i kulturowo. Szczególnie regiony górnicze, takie jak Śląsk, stoją przed ogromnym wyzwaniem i wszystkie mechanizmy transformacji na poziomie UE i poziomie krajowym muszą im pozwolić temu wyzwaniu sprostać. Potrzebujemy mądrych decyzji, pieniędzy, działań osłonowych, i – przede wszystkim – wytłumaczenia konieczności zmian naszym obywatelom, tak, by to oni czuli się autorami sukcesu transformacji.

To z Europy pochodzić powinno najlepsze prawodawstwo oraz technologie, które wspólnie pozwolą na osiągnięcie neutralności klimatycznej Europy do roku 2050 – możliwości wynikające z transformacji ekologicznej przyniosą największe korzyści tym, którzy działają najwcześniej i najszybciej.

Jako europoseł ze Śląska, regionu górniczego w procesie transformacji, będę bardzo aktywnie pracował nad wdrażaniem Nowego Zielonego Ładu dla Europy.”

Konkretne działania w ramach Nowego Zielonego Ładu dla Europy poznamy już za kilka tygodni. Już teraz wiemy jednak o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który mógłby pomóc w transformacji na Górnym Śląsku. W tej sprawie Ł. Kohut spotykał się z Wiceprzewodniczącym F. Timmermansem, który będzie odpowiadał za Nowy Zielony Ład.

źródło: Biuro Europosła Łukasza Kohut

asystentka Inga Rudecka

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci

pinterest

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXVI Sesja Rady Gminy w Kole.
Następny artykułWykaz nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa położonej w obrębie Łochyńsko gm. Rozprza, oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr. 415/1 o pow. 0.04 ha przeznaczonej do zbycia w drodze darowizny.