– Po czasie pandemii jest to jedno z czterech największych wydarzeń sportowych na świecie. Mieliśmy letnie igrzyska w Tokio, następnie zimowe w Pekinie. Czeka nas jeszcze przełożona Uniwersjada w Chinach, a EUG to największa impreza multisportowa, która odbędzie się w Europie. Liczę, że pokażemy, iż jesteśmy wspaniali jako organizatorzy, że Łódź to piękne miasto, a Polska to piękny kraj – powiedział Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej.
Ceremonia otwarcia EUG Łódź 2022 odbędzie się 17 lipca w łódzkiej Atlas Arenie. Na dokładnie 100 dni przed jej rozpoczęciem w centrum Łodzi – u zbiegu ul. Piotrkowskiej i al. Mickiewicza – uruchomiony został zegar odmierzający czas do startu łódzkich igrzysk. Organizatorzy liczą, że największa hala sportowa w mieście zapełni się do ostatniego miejsca. Widzowie będą mogli zobaczyć tradycyjny przemarsz sportowców, a także muzyczno-wizualne show.
– Europejskie Igrzyska Akademickie wypadają w roku, w którym Łódź uznano jako jedno z 25 miast na świecie, które warto odwiedzić. Po czynach nas poznacie. Wszyscy już cieszymy się na ostatnie dwa tygodnie lipca, kiedy to będziemy mogli podziwiać zmagania sportowców akademickich. Gorąco zapraszam wszystkich łodzian do kibicowania – przyznała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Ostateczny termin zgłoszeń do imprezy mija 15 kwietnia, ale już teraz większość zawodników potwierdziła swój udział. Europejskie Igrzyska Akademickie to nie tylko rywalizacja, ale również okazja do międzynarodowej wymiany doświadczeń.
– Jestem dumny, że Europejskie Igrzyska Akademickie odbywają się w Polsce, tym bardziej. To dla mnie emocjonalne wydarzenie ze względu na to, że odbywa się ono w moim kraju. Swoją funkcję pełnię już wiele lat, a to moja ostatnia kadencja. Tym bardziej dziękuję pani prezydent i panu rektorowi, że swoją misję będę mógł zakończyć tak wspaniałą imprezą. Jestem przekonany, że przyniesie ona wiele dobrego dla Politechniki Łódzkiej i miasta – zapewnił Adam Roczek, prezydent EUSA.
W odsłonięciu zegara udział wzięli również amabasadorowie EUG 2022, którzy sami nie mogą się doczekać rozpoczęcia imprezy.
– Sport zasługuje na to, by go przeżywać, żeby te pozytywne emocje płynęły do nas, ale też i od nas. Wielkie imprezy przyciągają te emocje jak magnes. Jeśli chcemy przyjąć taką dawkę endorfin, nie może nas tu zabraknąć – zarówno w roli sportowców, jak i kibiców – przyznał Adam Kszczot, halowy mistrz świata i wielokrotny wicemistrz Europy w biegu na 800 m, ambasador imprezy.
– Europejskie Igrzyska Akademickie to tak wiele dyscyplin, że jestem przekonana, iż każdy znajdzie coś dla siebie. Po pandemii, która częściowo zamroziła sport, z pewnością jesteśmy spragnieni wielkich emocji, a to wydarzenie na pewno dostarczy nam ich ogromną ilość – dodała Martyna Grajber, siatkarka ŁKS-u Commercecon Łódź, klubu-ambasadora EUG Łódź 2022.
Tak wielka impreza nie mogłaby odbyć się bez wsparcia wolontariuszy. Przy wydarzeniu pomagać będzie około tysiąca osób z całego świata. Europejskie Igrzyska Akademickie (EUG) to największe multisportowe święto akademickie w Europie. To flagowa impreza EUSA (European University Sport Association), odbywająca się co 2 lata w różnych miastach Europy. Łódzkie EUG 2022 rozegrane zostaną 17-30 lipca.
PN, Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS