A A+ A++

Cenny europejski ładunek złożony z dwóch satelitów nawigacyjnych Galileo wystrzelono z wykorzystaniem rakiety Sojuz w ramach misji VS-26. Lot z centrum kosmicznego Kourou w Gujanie Francuskiej przebiegł bez komplikacji, stając się jedenastym udanym wyniesieniem ładunku w ramach programu budowy konstelacji nawigacyjnej Galileo. Jednocześnie było to pierwsze z serii sześciu wystrzeleń na orbitę (obejmujących każdorazowo po dwa satelity), jakie zaplanowano w ramach bieżącej kampanii startowej. Agencja UE ds. programów kosmicznych, EUSPA, liczy pod tym względem, że rozszerzanie działającej obecnie początkowej generacji systemu GNSS pozwoli zapewnić większą dokładność obecnym użytkownikom i stworzyć nowe możliwości rynkowe.

Bieżąca partia satelitów Galileo została uwolniona na orbicie ok. godz. 05:09 czasu polskiego (CET) – krótko potem EUSPA potwierdziła nawiązanie kontaktu z satelitami, jako część fazy wyniesienia i wczesnego etapu wprowadzania na orbitę (ang. Launch and Early Orbit Phase, LEOP). LEOP jest uznawany za jedną z kluczowych faz misji kosmicznej – podczas niej satelita jest wprowadzany na właściwą orbitę, a pierwsze elementy satelity są stopniowo włączane i testowane.

W kolejnych dniach zespół EUSPA odpowiedzialny za operacje satelitarne po raz pierwszy będzie nadzorował manewrowanie satelitami ze specjalnie przeznaczonego do tego centrum kontroli Galileo w Oberpfaffenhofen w Niemczech – aż do ich dokładnego rozmieszczenia na orbicie docelowej na 23 220 km od Ziemi. Po uruchomieniu i poddaniu rygorystycznym testom na orbicie satelity rozpoczną świadczenie usług.

W ramach partnerstwa regionalnego i rozbudowanego porozumienia, Komisja Europejska zarządza Galileo, delegując EUSPA kompetencje w zakresie nadzorowania operacji i świadczenia usług użytkowych. Jednocześnie Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) występuje tutaj w roli organizacji projektującej, koordynującej i doglądającej realizacji technicznej programu oraz nadzorującej rozwój satelitów i działanie segmentu naziemnego.

„Pomyślne dodanie satelitów 27–28 do najbardziej precyzyjnego systemu pozycjonowania na świecie jest bardzo ważnym krokiem dla ponad 2 mld naszych użytkowników na całym świecie i jest wynikiem solidnej współpracy między nami, Komisją Europejską, Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i naszymi partnerami przemysłowymi” – powiedział dyrektor wykonawczy EUSPA, Rodrigo da Costa. “Pragnę wyrazić najgłębszą wdzięczność wszystkim zaangażowanym stronom, które nieustannie pracują nad zapewnieniem powodzenia misji” – dodał w okolicznościowym komentarzu.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezent z Kanady dla polskich patriotów
Następny artykułDżungla. Obcy kulturowo przybysze mogą stać się problemem