Komisja Europejska uruchamia Sojusz na rzecz Leków Krytycznych, aby pomóc w zapobieganiu niedoborom leków o krytycznym znaczeniu i w radzeniu sobie z nimi
Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA), we współpracy z belgijską prezydencją w Radzie UE, uruchomił w czwartek sojusz na rzecz leków krytycznych przy okazji nieformalnego posiedzenia ministrów zdrowia Rady EPSCO w ramach działań na rzecz budowy silnej Europejskiej Unii Zdrowotnej.
Dzisiejsze uruchomienie Sojuszu na rzecz Leków Krytycznych jest naszym działaniem operacyjnym, aby zapewnić naszym obywatelom dostęp do potrzebnych im leków. Dodajemy wymiar przemysłowy do naszej Europejskiej Unii Zdrowotnej, która skupi się na tym, w jaki sposób rozwiązujemy problem słabości w łańcuchu dostaw i zalecamy priorytetowe obszary działania, takie jak wzmocnienie zdolności produkcyjnych i dywersyfikacja międzynarodowych łańcuchów dostaw. Sojusz połączy zasoby i wiedzę fachową rządów, przemysłu, pracowników służby zdrowia i społeczeństwa obywatelskiego, łącząc je ze wspólnym celem, jakim jest zapewnienie pacjentom lepszej ochrony i bardziej równego dostępu do potrzebnych im leków. Jest to nasza Europejska Unia Zdrowia w działaniu – komentuje Stella Kyriakides, komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności.
Nowe regulacje dotyczące danych pacjentów przyjęte przez Parlament Europejski
Czym jest sojusz?
Sojusz skupia organy krajowe, przemysł, organizacje opieki zdrowotnej, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, komisję i agencje UE w celu określenia najlepszych środków służących zaradzeniu niedoborom leków o krytycznym znaczeniu i zapobieganiu im.
Po raz pierwszy zapowiedziany przez Komisję w październiku 2023 r. sojusz skupi się na polityce przemysłowej i uzupełni reformę prawodawstwa farmaceutycznego UE zaproponowaną przez komisję. Jest to bezpośrednia odpowiedź na apel ponad 23 państw członkowskich o większą strategiczną autonomię w tym sektorze.
Sojusz liczy obecnie około 250 zarejestrowanych członków, w tym ministerstwa agencji rządowych reprezentujących państwa członkowskie, przedsiębiorstwa lub organizacje jako przedstawicieli branży oraz organizacje pozarządowe.
Co będzie robił sojusz?
Sojusz, utworzony jako inkluzywny i przejrzysty mechanizm konsultacyjny kluczowych zainteresowanych stron, będzie:
-
działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa dostaw;
-
zwiększenie dostępności leków;
-
zmniejszenie zależności UE w łańcuchu dostaw.
Ostatecznie przyczyni się to do zwiększenia odporności i zrównoważonego przemysłu farmaceutycznego w Europie oraz do zwiększenia bezpieczeństwa dostaw leków dla obywateli.
Kluczowe dla bezpieczeństwa
Aby zwiększyć bezpieczeństwo dostaw, sojusz opracuje strategiczne zalecenia mające na celu rozwiązanie problemu niedoborów i zapobieganie im. Kluczowe czynniki będące przedmiotem analizy obejmują nadmierną zależność od ograniczonej liczby dostawców zewnętrznych, ograniczone możliwości dywersyfikacji oraz ograniczone zdolności produkcyjne. Będzie to opierać się na przeprowadzonej przez komisję analizie podatności na zagrożenia dotyczącej wąskich gardeł w łańcuchu dostaw leków o krytycznym znaczeniu w unijnym wykazie leków o krytycznym znaczeniu. Zalecenia będą stanowić wieloletni plan strategiczny, zawierający cele pośrednie i odpowiadające im terminy ich realizacji.
Najważniejsze inwestycje
Dyskusje w ramach sojuszu pomogą komisji określić innowacyjne projekty inwestycyjne, które mogłyby skorzystać z unijnego i krajowego finansowania na rzecz wzmocnienia produkcji w UE.
Sojusz przeanalizuje również, w jaki sposób można wykorzystać zachęty rynkowe, takie jak możliwość szerszego stosowania umów dotyczących rezerwacji zdolności wytwórczych i wspólnych zamówień, aby zwiększyć bezpieczeństwo dostaw leków o krytycznym znaczeniu.
Partnerstwa dla bezpieczeństwa lekowego
Sojusz przyjmie całościowe spojrzenie na łańcuch dostaw, a jego członkowie mogą określić nowe synergie, aby skuteczniej ze sobą współpracować, w tym tworzyć nowe partnerstwa. Biorąc pod uwagę globalny charakter łańcucha dostaw oraz duże zainteresowanie uczestnictwem w sojuszu wyrażone na przykład przez kilku partnerów z Bałkanów Zachodnich, a także kraje sąsiadujące z UE, te nowe partnerstwa mogłyby przyczynić się do dywersyfikacji łańcucha dostaw leków o krytycznym znaczeniu.
Kolejne kroki
Sojusz jest uruchamiany na okres 5 lat. Od dnia dzisiejszego rozpoczęcie prac rozpocznie się wraz z opublikowaniem pierwszych zaleceń dotyczących działań, które należy podjąć w celu poprawy dostaw leków o krytycznym znaczeniu, przewidzianych do końca roku. Chociaż pierwsze zaproszenie do wyrażenia zainteresowania zostało zamknięte, sojusz pozostaje otwarty na nowych członków na wszystkich etapach jego funkcjonowania.
Skąd problem?
Niedawne krytyczne niedobory leków uwypukliły znaczenie bezpieczeństwa dostaw w UE i w całej UE. Komisja podjęła działania w celu zwalczania niedoborów, począwszy od komunikatu przedstawiającego działania mające na celu lepsze zapobieganie niedoborom leków o krytycznym znaczeniu w UE i ich łagodzenie, przyjętym przez komisję 24 października 2023 r., po którym EMA sporządziła pierwszy unijny wykaz leków o krytycznym znaczeniu 12 grudnia 2023 r.
Pandemia COVID-19 pokazała, jak ważna jest europejska współpraca i solidarność w walce z kryzysem zdrowotnym. Doskonałym przykładem było zapewnienie wszystkim obywatelom europejskim dostępu do szczepionek. W tym samym duchu prawdziwa Europejska Unia Zdrowotna powinna gwarantować wszystkim Europejczykom dostępność leków o krytycznym znaczeniu. Sojusz na rzecz leków o krytycznym znaczeniu jest nowym filarem przemysłowym naszej Europejskiej Unii Zdrowotnej. Kluczowe znaczenie ma zjednoczenie wszystkich zainteresowanych stron w ramach sojuszu. Nie tylko w celu rozwiązania problemu niedoborów, tak aby każdy obywatel UE mógł znaleźć niezbędne leki we własnym kraju, ale także aby zmniejszyć naszą zależność od takich krajów jak Chiny i Indie. Pozostaje wiele do zrobienia. Nadszedł czas, aby pracować teraz – wyjaśnia Frank Vandenbroucke, Deputy Prime Minister and Minister of Social Affairs and Public Health of Bel.
Do kwietnia 2024 r. komisja przeprowadziła analizę słabych punktów łańcucha dostaw w odniesieniu do pierwszej transzy 11 leków o krytycznym znaczeniu znajdujących się w unijnym wykazie. Wyniki tych prac wpłyną na zakres mandatu Sojuszu na rzecz Leków Krytycznych.
Źródła:
mat. pras. health.ec.europa.eu
Autor: Zdzisława Górska-Nieć
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS