A A+ A++

Mimo, że sektor farmaceutyczny UE nadal przoduje na rynku globalnym pod względem wartości handlu, traci swoją dynamikę i oddaje udziały rynkowe firmom z USA. Przyczyną niewystarczające inwestycje w B+R (badania i rozwój) oraz niewystarczające uregulowania prawne.

Europejski rynek farmaceutyczny coraz mniej konkurencyjny

Mario Draghi, były szef Europejskiego Banku Centralnego, przedstawił raport dotyczący stanu europejskiej konkurencyjności. Dokument ten został przygotowany wraz z ekspertami z Komisji Europejskiej i zawiera analizę poszczególnych sektorów gospodarki Unii Europejskiej oraz ich siłe na rynku globalnym. Dotyczy on również europejskiej farmacji, której pozycja na scenie światowej słabnie, mimo przodowania pod względem wartości handlu. Dynamika jej rozwoju jest jednak coraz słabsza, a coraz więcej udziałów rynkowych przejmują firmy amerykańskie. 

Spośród 10 najlepiej sprzedających się leków biologicznych w Europie w 2022 roku, jedynie 2 były wprowadzane na rynek przez firmy z UE, podczas gdy sześć przez firmy z USA – czytamy w raporcie Mario Draghiego.

Jak wynika z raportu, szczególną trudnością dla Unii jest ugruntowanie swojej pozycji w produktach objętych wyłącznością rynkową. Mowa tutaj m.in. o zaawansowanych terapiach czy lekach sierocych, czyli tych, które produkowane są, aby zaspokoić potrzeby zdrowia publicznego.

Unia Europejska za mało wydaje na innowacje w sektorze lekowym

Główną przyczyną rosnącego dystansu w konkurencyjności europejskiej i amerykańskiego rynku farmaceutycznego jest niskie finansowanie innowacji. 

Całkowite wydatki sektora publicznego UE na badania i rozwój w farmacji są mniej niż połową poziomu wydatków USA, a inwestycje prywatne w B+R w UE wynoszą około jednej czwartej tego, co w USA.

Tworzenie innowacji w Unii hamuje również system prawny, którego zmiana jest obecnie procedowana. Postępuje to jednak zbyt wolno, jak wskazują twórcy raportu. 

Problemem jest również długość procesu zatwierdzania nowych leków przez EMA. W 2022 roku mediana czasu zatwierdzania wynosiła w Europie 430 dni, gdzie w Stanach Zjednoczonych było to prawie o 100 dni mniej – 334 dni.

Wykorzystywanie danych pacjentów kluczowe do rozwoju europejskiego rynku farmaceutycznego

Jak podkreślają autorzy raportu, podtrzymanie i rozwój sektora B+R będą kluczowe dla europejskiej farmacji. Z kolei otwarcie możliwości wtórnego wykorzystania danych zdrowotnych pacjentów do celów badawczych ma według nich znaczący potencjał, aby zakotwiczyć działalność badawczo-rozwojową farmacji w Unii. Dlatego też w dokumencie stworzonym m.in. przez Mario Draghiego znalazło sie zalecenie przyspieszenia cyfryzacji systemów opieki zdrowotnej oraz stworzenie Europejskiej Przestrzeni Danych Zdrowotnych (EHDS), “co można osiągnąć dzięki wsparciu UE dla inwestycji krajowych, które ułatwiają dostęp do elektronicznych dokumentacji medycznych oraz ich wymianę”.

Ponadto proponuje się dalsze zwiększenie zdolności sekwencjonowania genomu w UE oraz opracowanie strategicznego planu działania na okres po 2026 roku, w oparciu o inicjatywę European 1+ Million Genomes.

Analitycy wskazują, że aby maksymalnie wykorzystać możliwości EHDS, niezbędne będzie szybkie opracowanie jasnych wytycznych dotyczących stosowania sztucznej inteligencji w cyklu życia leków, w szczególności w trakcie analizy „surowych” danych klinicznych przekazywanych do Europejskiej Agencji Leków oraz danych zbieranych do celów nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii. 

Ważne jest również, jak podkreślono w raporcie, aby organy legislacyjne UE dążyły do zwiększenia atrakcyjności Unii jako miejsca prowadzenia badań klinicznych oraz przyspieszenia dostępu do rynków dla nowatorskich leków.

Cele te można wspierać m.in. poprzez przegląd przepisów dotyczących badań łączących leki z urządzeniami medycznymi oraz zastosowania sztucznej inteligencji, a także ujednolicenie wytycznych udzielanych branży przez różne agencje dotyczących niezaspokojonych potrzeb medycznych, projektowania badań klinicznych oraz wykorzystania rzeczywistych danych.

Dla zapewnienia odpowiedniego finansowania sektora farmaceutycznego autorzy raportu proponują, aby fundusze unijne były ukierunkowane na rozwój ograniczonej liczby światowej klasy centrów innowacji w dziedzinie nauk przyrodniczych, specjalizujących się w zaawansowanych produktach leczniczych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInstrukcja korzystania z systemu numerkowego przez internet
Następny artykułBiskup płocki reaguje na śmierć mężczyzny na plebanii. “Sodoma i Gomora w Drobinie”