A A+ A++

Jak poinformowała eurodeputowana Magdalena Adamowicz, Europejski Komitet Regionów zainaugurował dziś Nagrodę im. Pawła Adamowicza, zamordowanego w 2019 r. prezydenta Gdańska. 

Nagroda została ustanowiona z inicjatywy Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN) oraz członków Europejskiej Partii Ludowej. Przyznawana będzie za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości.

Europejski Komitet Regionów ustanowił nagrodę im. Pawła Adamowicza Materiały prasowe

– Dziś walka o równość każdej ludzkiej istoty staje się walką o Unię Europejską. Bowiem równość jest fundamentem naszej wspólnoty, bez którego istnienie Unii nie będzie możliwe. Potrzebujemy odwagi w obronie równości i wolności, ponieważ w te właśnie korzenie uderzają antydemokraci – zarówno ci z wewnątrz, jak i z zewnątrz UE. Wiedzą oni, że odcięcie nas od europejskich wartości będzie jak odcięcie drzewa od korzeni. Wiedział to mój mąż i dlatego z taką odwagą naszych korzeni, wartości humanitaryzmu i demokracji bronił – mówi Magdalena Adamowicz.

Według niej nagroda im. Pawła Adamowicza będzie przypominać Europejczykom, że pokój i dobrobyt zależy od współpracy, współpraca potrzebuje zaufania i szacunku do siebie nawzajem, a szacunek możliwy jest tylko wtedy, gdy każdy cieszy się równością i godnością.

“Solidarność i wolność to wartości, które ukształtowały Gdańsk”

Olimpia Schneider z Urzędu Miejskiego w Gdańsku informuje, że ustanowienie nagrody jest hołdem i wyrazem uznania dla wszystkich, którzy w odważny i prawy sposób przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii. 

– „Gdańsk dzieli się dobrem” – to ostatnie słowa Pawła Adamowicza, który budował lepszy świat, na przekór znieczulicy, nietolerancji, nienawiści, przemocy. Tak też robimy – dzielimy się dobrem. Nie tylko z najbliższymi, nie tylko z gdańszczankami i gdańszczanami – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, podczas debaty poświęconej nagrodzie. – Solidarność i wolność to wartości, które ukształtowały Gdańsk i dziś potrzebę realnych działań i wsparcia tych, których prawa są gwałcone. I to bez znaczenia, skąd pochodzą, kogo kochają, i do kogo się modlą. My potrafimy dostrzec w naszych gościach o wiele więcej niż tylko potrzebujących pomocy imigrantów. To dla nas możliwość poznania ich jako artystów, równoprawnych partnerów, wartościowych osobowości i po prostu jako bliźnich, o których warto się troszczyć i z którymi warto jest tworzyć wspólną przyszłość.

Za rządów Adamowicza Gdańsk przystąpił do International Cities of Refugee Network (Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia), stowarzyszenia miast, które angażują się w obronę wolności słowa i pisarzy prześladowanych z powodów politycznych. 

Pierwszym artystą, który gościł w Gdańsku, był Sari Alhassanat, poeta z Palestyny. Przyjechał on do Gdańska na początku czerwca 2018 roku. Kolejnym rezydentem został Mirsaidov Khayrullo, dziennikarz z Tadżykistanu, który przyjechał do Gdańska w grudniu 2019 roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułINFO Od 20 marca w całej Polsce obowiązują rozszerzone zasady bezpieczeństwa
Następny artykułPrzegląd makro: analiza posiedzenia FOMC