Czworgu naukowcom z Polski przyznano grant Europejskiej Rady do spraw Badań Naukowych (ERC). Jednym z 408 laureatów ERC Starting Grants jest naukowiec z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
W tej edycji Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) przeznaczyła w sumie na wszystkie granty 636 mln euro. Projekty zostaną zrealizowane w 26 krajach europejskich. Najwięcej w Niemczech (81 projektów), Wielkiej Brytanii (70), Holandii (40), Francji (39).
Starting Grants przyznawane są naukowcom, od 2 do 7 lat po doktoracie. Wsparcie finansowe można otrzymać na projekty trwające do 5 lat, ze wszystkich dziedzin nauk. Laureaci grantu mają swobodę w wyborze programu badawczego i budowy własnego zespołu.
Czworo naukowców z Polski wśród laureatów ERC Starting Grant
Laureatami konkursu z Polski w tej edycji Starting Grants zostali: dr hab Katharina Boguslawski i dr hab. Piotr Wcisło, profesorowie z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr inż. Rafał Kucharski z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr Adam Kłosin z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN. Granty zrealizują także naukowcy z Polski pracujący za granicą. Ogółem ERC sfinansuje 408 projektów.
Lepsze poznanie mechanizmów regulujących ekspresję genów
Grant zdobył między innymi dr Adam Kłosin z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, który zrealizuje projekt „The spatial organization of gene regulation in embryonic development”. Jego celem jest zbadanie procesów regulujących organizację przestrzenną ekspresji genów podczas rozwoju embrionalnego i podczas odpowiedzi na stres w zarodkach organizmu modelowego, nicienia Caenorhabditis elegans.
Projekt otrzymał finansowanie w wysokości 1,95 mln euro rozłożony na 5 lat pozwoli na zakup wysoko wyspecjalizowanego sprzętu badawczego, w tym przypadku mikroskopu, materiałów niezbędnych do przeprowadzenia analiz oraz zatrudnienie dodatkowych naukowców.
„Grant jest przeznaczony na badania procesów regulacji działania genów. Komisja doceniła mój projekt, ponieważ to, czym się zajmuję, było do tej pory badane na komórkach, a my chcemy przetestować nasze założenia na organizmach modelowych – nicieniach” – mówi dr Adam Kłosin.
Czynniki transkrypcyjne regulujące aktywność genów tworzą lokalne zagęszczenia w jądrze komórkowym podczas rozwoju embrionalnego i w odpowiedzi na stres. Badania z ostatniej dekady sugerują, że tego typu struktury są kondensatami tworzącymi się w wyniku zlokalizowanego rozdziału faz. Projekt zbada właściwości, funkcje i regulację tych kondensatów z użyciem wysokorozdzielczej mikroskopii konfokalnej i opracuje nowe techniki do badania interakcji czynników transkrypcyjnych z materiałem genetycznym zawartym w chromatynie uzyskanej z komórek nicieni.
Badania te przyczynią się do lepszego zrozumienia podstawowych mechanizmów regulujących ekspresję genów podczas różnicowania się komórek w normalnym procesie rozwojowym, jak i w sytuacjach stresu środowiskowego (np. podwyższona temperatura) – czytamy w komunikacie Narodowego Centrum Nauki.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS