Europejska płaca minimalna. Prace w KE trwają
Europejska płaca minimalna to wg KE ma wprowadzić sprawiedliwe wynagradzanie pracowników w UE, które umożliwi godne życie wszystkim jej mieszkańcom niezależnie od miejsca zatrudnienia – tak o projekcie Komisji Europejskiej mówiła jej przewodnicząca Ursula von der Leyen.
Nawet 10 tys. zł za jeden dzień pracy. Tyle zarabiają najlepsi ślubni fotografowie
Europejska płaca minimalna budzi jednak kontrowersje wśród polskich przedsiębiorców, którzy sprzeciwiają się proponowanemu rozwiązaniu. Brak zgody między Unią Europejską a polskimi przedsiębiorcami co do europejskiej płacy minimalnej dotyczy kwestii m.in. wykorzystania do regulowania płacy minimalnej na poziomie UE instrumentu prawnego, jakim jest dyrektywa, wiążąca państwa członkowskie.
Według danych Eurostatu Polska z pensją minimalną na poziomie 611 euro znajduje się w środku europejskiej stawki. Dla porównania, w Czechach wynosi ona 575 euro, a na Węgrzech 487 euro.
Europejska płaca minimalna ma wg UE zapewnić jednolite standardy ustalania płacy minimalnej w unijnych krajach budzi wiele wątpliwości – uważa Konfederacja Lewiatan.
Polscy pracodawcy są zdania, że ew. ingerencja ustawodawcy unijnego w rozwiązania przyjmowane w poszczególnych krajach ograniczy autonomię partnerów społecznych ws. gospodarki.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS