A A+ A++

Nośniki transportowe ułatwiają przewożenie różnych towarów na bliskie i dalekie odległości. Są świetnym elementem, pozwalającym np. na umieszczenie ich na przestrzeni transportowej aut ciężarowych czy kontenerów do podróży statkiem czy samolotem. Jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów palet są europalety EPAL. Czym się charakteryzują te nośniki i jakie są ich zalety? Co zrobić w przypadku, gdy posiadamy znaczne ilości tych elementów?

Co oznacza EPAL? To skrót od Europejskiego Stowarzyszenia Palet. Organizacja ta wydaje europejską normę dla drewnianych lub wykonanych z tworzyw sztucznych nośników transportowych, w tym najpopularniejszą – EN 13698-1. Każda europaleta musi być zgodna z kodeksem UIC 435.

Czym są europalety EPAL i jakie mają cechy charakterystyczne?

Cechy charakterystyczne dla europalet to między innymi ich rozmiar. Wymiary jednego nośnika to 1200mm x 800mm x 144mm. Ważą też około 25 kilogramów. Występują w wielu wersjach, np. połówkach czy ćwiartkach. Muszą jednak zachować proporcje.

Istotne jest to, że europalety EPAL to nośniki bardzo trwałe. Są w stanie wytrzymać nawet kilka ton obciążenia. Można używać ich wielokrotnie, przewożąc bezpiecznie towary z punktu A do punktu B. Niektóre posiadają też warstwę antypoślizgową czy specjalne ograniczniki, które uniemożliwiają spadnięcie towaru z powierzchni palety.

Dlaczego europalety używane są do transportu towarów i jakie są ich zalety w tym zakresie?

W przypadku europalet doceniane są trzy kwestie – bezpieczeństwo przewozu, ich praktyczna forma oraz duża nośność. O ochronie towaru w trakcie transportu wspominaliśmy wyżej. Jeżeli chodzi o użytkowość, to unormowane wymiary palet EPAL pozwalają odpowiednio zaplanować przewóz – np. firma transportowa będzie wiedzieć, jak dużo towaru (i co za tym idzie – jaką liczbę palet) może przewieźć na jednej powierzchni transportowej określonej naczepy lub pojazdu ciężarowego innego rodzaju.

Nośność sprawia z kolei, że palety nadają się do transportu ciężkich produktów takich jak stal, materiały budowlane, elementy mechaniczne, ale też duża elektronika. Świetnie sprawdzają się w przewozie na duże odległości (interkontynentalne) oraz w usługach kurierskich międzymiastowo.

Co zrobić z nadmiarową liczbą europalet? Jest kilka możliwości!

Nadmiar europalet możemy sprzedać do skupów, które wezmą od nas niepotrzebne nośniki w cenach zaczynających się od nawet 20 złotych za jedną sztukę. Palety na pewno będą łakomym kąskiem dla przedsiębiorstw transportowych, właścicieli magazynów lub podmiotów, które handlują różnymi materiałami na małą, średnią i dużą skalę.

Coraz częściej po europalety zgłaszają się także właściciele zakładów meblarskich i stolarze. Warto pamiętać, że nośniki te są bardzo modne, a meble stworzone na ich podstawie (np. łóżka czy stoły), stały się ostatnim krzykiem mody.

Sprawdź PolskieOpakowania.com

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Wzajemnie potrzebni” – składanie ofert do dnia 23.03.2023 r.
Następny artykułTradycja regionu zapisana w Krystalium