A A+ A++

Rekord za rekordem. Piątek to kolejny dzień z bardzo wysoką liczbą zakażeń. Resort poinformował o ponad 35 tys. nowych przypadkach. Biskupi apelują do kapłanów i świeckich o przestrzeganie w kościołach zasad bezpieczeństwa sanitarnego, a Adam Niedzielski nie wyklucza wydłużenia i zaostrzenia restrykcji. W naszej relacji znajdziecie przegląd najważniejszych informacji dotyczących pandemii w Polsce i na świeci. Między innymi sprawdzicie, jakie obostrzenia wprowadzane są w Europie na czas Wielkanocy.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

– Rekordowo dużo zachorowań na Covid-19 w Polsce: w piątek – ponad 35 tysięcy, w czwartek – 34 tys. SPRAWDŹ PIĄTKOWY RAPORT ZAKAŻEŃ>>>

– Minister zdrowia nie wyklucza kolejnych obostrzeń, tym razem regionalnych. Zapowiada, że wprowadzone obostrzenia mogą potrwać dłużej niż dwa tygodnie.  CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>

– Episkopat apeluje do proboszczów o przestrzeganie limitów w kościołach, zwłaszcza w świątecznym czasie. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>

–  Surowe restrykcje w niemal w całej Europie. Od godziny policyjnej po kary za zagraniczne wyjazdy. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>

16:48 Nepal znosi kwarantannę dla turystów

Władze Nepalu zdecydowały o zniesieniu obowiązkowej 5-10 dniowej kwarantanny dla turystów odwiedzających kraj w czasie pandemii koronawirusa. Turysta po wylądowaniu przejdzie od razu badanie na obecność wirusa. O zmiany procedur walczyła branża turystyczna.

Więcej turystów przyjedzie do Nepalu, bo nie będzie trzeba już odbywać wielodniowej kwarantanny w hotelu. To odstraszało turystów, którzy nie mają za wiele urlopu – mówi PAP Bijay Adhikari, właściciel jednej z agencji trekkingowych w Katmandu.

Nowe regulacje, które opublikowano w języku nepalskim na stronie ministerstwa turystyki, opisał m.in. dziennik “The Himalayan Times”. “Po wylądowaniu trzeba zrobić test na koronawirusa i jeśli jest negatywny, można od razu jechać na trekking lub zwiedzanie” – tłumaczy nowe zasady Adhikari.

“Taki test, który jest dostępny w większości największych prywatnych szpitali, kosztuje tylko 20 lub 25 USD (ok. 78-98 zł). Wynik jest znany w ciągu kilku godzin” – zaznacza Pasang Lama, organizujący trekkingi m.in. do bazy pod Everestem. “Teoretycznie do tego czasu trzeba pozostać w izolacji, ale w praktyce można zaczekać np. w szpitalu” – tłumaczy.

16:14 Trudna sytuacja na SOR-ach. W Krakowie kolejki karetek

Karetki w takim korku stoją dzisiaj od południa, ale z informacji od ratowników tak jest pod każdym szpitalem, wiec stoją tak do kilku godzin – przyznaje reporterowi RMF MAXXX jedna z mieszkanek osiedla na Skarpie w Nowej Hucie. Karetki z pacjentami przyjmowane są średnio co godzinę.

A jak wygląda sytuacja na SOR? Dopytuje Przemysław Błaszczyk. Dziś było mnóstwo pacjentów od samego rana z reszta w dalszym ciągu się  zjeżdżają z różnymi urazami. Jeden pan opiekujący się mamą, mówił mi, że na SOR są awantury, bo przez 4 godziny nikt nie był przyjęty z poczekalni.

15:55 Radom: Nie ma wolnych miejsc w szpitalu tymczasowym

Wyczerpały się wolne miejsca w otwartym w sobotę szpitalu tymczasowym w Radomiu. Także na oddziałach covidowych w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym brakuje wolnych łóżek – poinformował PAP pełnomocnik szpitala specjalistycznego Andrzej Cieślik.

W otwartym w sobotę szpitalu tymczasowym w Radomiu jest w sumie 80 łóżek, z czego 73 są zajęte. Cieślik powiedział PAP, że siedem łóżek, które teoretycznie szpital tymczasowy ma jeszcze na stanie, nie ma podłączenia do instalacji tlenowej, co uniemożliwia leczenie pacjentów z cięższym przebiegiem Covid-19.

Zajęte są także wszystkie miejsca na oddziałach covidowych Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Tochtermana. W sumie w obu placówkach przebywało w piątek 185 pacjentów.

15:32 Uczniowie protestują w całych Włoszech. “Otwórzcie szkoły!”

“Otwórzcie szkoły” – pod takim hasłem odbyły się w 60 miastach Włoch protesty uczniów przeciwko zdalnemu nauczaniu. Do ich akcji oraz strajku przyłączyli się niektórzy nauczyciele.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>

15:20 Wojewoda dolnośląski: W szpitalach regionu jest o 500 pacjentów więcej niż podczas drugiej fali

W szpitalach regionu jest o 500 pacjentów więcej niż podczas drugiej fali zakażeń koronawirusem – poinformował w piątek wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Dodał, że sytuacja jest poważna, a najwięcej zakażeń notuje się w powiatach strzelińskim, wrocławskim i we Wrocławiu.

Sytuacja jest poważna. Nadal najgorzej, jeśli chodzi o liczbę zakażeń, jest w powiecie strzelińskim. Bardzo niedobra sytuacja jest we Wrocławiu i w powiecie wrocławskim. Póki co sytuacja na zachodzie Dolnego Śląska jest dużo lepsza, ale dynamika zakażeń wskazuje, że to może się bardzo szybko zmienić – powiedział Obremski.

Wojewoda określił jako ciężką sytuację z respiratorami na Dolnym Śląska. Nie chodzi przy tym o liczbę respiratorów, ale o liczbę anestezjologów, potrzebną do ich obsługi – powiedział Obremski. Dodał, że na Dolnym Śląsku jest około 2,5 tys. łóżek covidowych, a wkrótce ma być ich 3 tys.

15:13 Brazylia: Powstała pierwsza krajowa szczepionka przeciw Covid-19

Butantan w stanie Sao Paulo, na południowym wschodzie Brazylii, wyprodukował pierwszą krajową szczepionkę przeciwko Covid-19 – ogłosiły w piątek władze tego ośrodka badawczego. Według jego dyrekcji szczepienia nowym preparatem mogą ruszyć jeszcze w pierwszej połowie 2021 r.

Jak poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej w Sao Paulo szef Instytutu Butantan prof. Dimas Covas, istnieje szansa, że masowa produkcja szczepionki przeciw koronawirusowi, a tym samym masowe szczepienia, mogłyby rozpocząć się już w czerwcu.

Szef podległej władzom stanu Sao Paulo instytucji naukowej dodał, że pierwsza “całkowicie brazylijska” szczepionka wchodzi obecnie w fazę testów klinicznych.

15:00 W. Brytania: Walia jako pierwsza znosi nakaz pozostawania w okolicy domu

Walia jako pierwsza część Zjednoczonego Królestwa znosi nakaz pozostawania w okolicy domu. Od soboty będzie można przemieszczać się po całym jej obszarze, także nocując poza domem. Na razie utrzymany zostanie zakaz podróży do innych części kraju.

Dwa tygodnie temu Walia również jako pierwsza zniosła zakaz wychodzenia z domów, o ile nie ma do tego uzasadnionych powodów, zamieniając go na nakaz pozostawania w okolicy, czyli w odległości 5 mil (8,05 km) od domu. Jednak jak powiedział w piątek szef walijskiego rządu Mark Drakeford, “sytuacja w zakresie zdrowia publicznego pozostaje stabilna” i jest przestrzeń, by dokonać zmian.

Oprócz możliwości przemieszczania się po terenie całej Walii, od soboty otwarte mogą być niektóre miejsca noclegowe, jak domy letniskowe czy hotele bez wyżywienia, niektóre obiekty historyczne i parki, a także biblioteki. Ponadto maksymalny limit osób, które mogą spotykać się na otwartej przestrzeni zostanie podniesiony z czterech do sześciu osób z dwóch gospodarstw domowych, i wznowione zostaną zorganizowane zajęcia i ćwiczenia sportowe na otwartym powietrzu dla dzieci.

14:52 Szpital w Żywcu zwiększy o 30 do 72 liczbę łóżek covidowych

Żywiecki szpital zadecydował w piątek o zwiększeniu w placówce liczby łóżek covidowych o kolejnych 30. Łącznie będą ich 72 – poinformował szpital, który przekształcił w tym celu część oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej.

“Ze względu na bardzo trudną sytuację epidemiczną w naszym regionie szpital w konsultacji z wojewodą śląskim podjął decyzję o uruchomieniu kolejnych 30 łóżek covidowych” – głosi komunikat placówki.

Dyrekcja szpitala przypomniała, że 42 łóżka covidowe, w tym 12 respiratorowych, które zostały utworzone 15 marca, zapełniły się w kilka dni.

14:45 USA: GSK złożył wniosek o dopuszczenie do użytku terapii przeciwciał przeciw Covid-19

Firmy GSK i Vir Biotechnology ogłosiły w piątek, że złożyły wniosek do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) o dopuszczenie do użytku w trybie nadzwyczajnym leku opartego na przeciwciałach monoklonalnych do stosowania w początkowych stadiach Covid-19.

Lek o nazwie VIR-7831 jest przeznaczony dla osób powyżej 12 lat odczuwających łagodne lub umiarkowane objawy Covid-19, których stan grozi pogorszeniem.

Opublikowane w marcu wstępne wyniki badań klinicznych nad środkiem wykazały, że podanie leku wiązało się z 85-proc. zmniejszeniem ryzyka hospitalizacji i śmierci w porównaniu z grupą, która nie otrzymała tej terapii.

Badania laboratoryjne sugerują ponadto, że środek działa przeciwko wszystkim groźnym wariantom koronawirusa.

Firmy z siedzibami w Londynie i San Francisco zapowiedziały “kontynuację dyskusji” z Europejską Agencją Leków (EMA) oraz innymi urzędami regulacyjnymi, by uzyskać zezwolenie na użytek leku na całym świecie.

14:36 Włochy: Region Kampania podpisał wstępną umowę ws. zakupu Sputnika V

Włoski region Kampania podpisał umowę w sprawie zakupu rosyjskiej szczepionki Sputnik V przeciw Covid-19 – poinformowała w piątek agencja Ansa, powołując się na władze regionu. Porozumienie ma zostać zrealizowane dopiero po zatwierdzeniu preparatu przez Europejską Agencję Leków.

Gubernator regionu ze stolicą w Neapolu Vincenzo De Luca, cytowany przez Ansę, podziękował ambasadzie Włoch w Moskwie za udzieloną pomoc w tej sprawie.

W Rzymie poinformowano natomiast, że po Wielkanocy w tamtejszym szpitalu zakaźnym Spallanzani rozpoczną się dwojakiego rodzaju badania nad Sputnikiem V. Dotyczyć one będą skuteczności tego preparatu w przypadku wariantów koronawirusa, szczególnie brazylijskiego, południowoafrykańskiego i brytyjskiego, a także możliwości użycia go jako drugiej dawki szczepionki po tym, gdy wcześniejszą była na przykład AstraZeneca.

Ta znana placówka w Wiecznym Mieście będzie współpracować ze szpitalem Sacco w Mediolanie. 

14:25 Kaznowska: Szpital Południowy radzi sobie lepiej niż ten na Stadionie Narodowym, choć działa krócej

Szpital Południowy (wchodzi w skład spółki Szpital Solec) stał się w ostatnich dniach przedmiotem sporu wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła z władzami Warszawy, którym wojewoda zarzucił opieszałość w organizacji pracy placówki (problemem jest przede wszystkim brak personelu medycznego). W piątek min. Niedzielski poinformował, że decyzją wojewody do spółki ma zostać wprowadzony pełnomocnik, którym zostanie dr Ewa Więckowska, była prezes Szpitala Solec.

Dowiedziałam się jak Państwo (dziennikarze na konferencji-PAP) z konferencji prasowej ministra Niedzielskiego, że pan minister wprowadza do Szpitala Południowego komisarza rządowego wzorem Radomia
– przekazała wiceprezydent Kaznowska.

Przypomniała przy tym, że szpital ten pracuje od mniej więcej czterech tygodni i jest przygotowany dla 80 łóżek respiratorowych i 300 łóżek ogólnie. W ciągu czerech tygodni jesteśmy przygotowani na ponad 100 łóżek – przekazała, mówiąc, że kolejne moduły są przygotowane, bo udało się np. w tym tygodniu podpisać kolejnych 50 umów z personelem medycznym, którego braki są od początku problemem tej placówki.

Pan wojewoda o tym wszystkim był na bieżąco informowany – podkreśliła, dodając, że nawet wczoraj informowała Konstantego Radziwiłła o tym, kiedy i jak kolejne moduły będą uruchamiane.

Jak mówiła, dziś ten szpital to 30 proc. obłożenia, a nowo podpisane umowy, a przynajmniej ich większość oraz grafiki, które będą przygotowywane wchodzą w życie od kwietnia. Być może pana ministra to tak przestraszyło, że za dobrze sobie radzimy – oceniła Kaznowska, jeszcze raz podkreślając, że Szpitalu Południowym “uruchomione jest już 30 proc. łóżek, a w Szpitalu Narodowym, który został otwarty z końcem października, gdzie zapowiadane było 1200 łóżek, przyjętych jest nieco ponad 300 osób, co stanowi 25 proc. możliwości tego szpitala”. My w ciągu czerech tygodni zapełniliśmy szpital (Południowy) w 30 proc. – zauważyła.

Mówiła też o tym, że Szpital Narodowy nadal przejmuje personel medyczny ze szpitali w Warszawie.

Tylko w tym tygodniu straciliśmy 11 osób, w tym niestety sporo pielęgniarek internistycznych w tym na rzecz Szpitala Narodowego.

przekazała.

Kaznowska, mówiąc o Szpitalu na PGE Narodowym, zastanawiała się także nad tym, że skoro ten szpital był w stanie przyjąć tylko 25 proc. pacjentów wobec tego co planowano, czyli 1200 zapowiadanych łóżek, to czemu minister Niedzielski nie powoła tam komisarza. Chyba czas najwyższy – oceniła.

14:16 Poznań: Przez zagrożenie epidemiczne zoo zamknięte na dwa tygodnie

Od soboty przez dwa tygodnie poznańskie zoo będzie zamknięte m.in. z powodu zakażeń pracowników koronawirusem i niestosowania się odwiedzających do zasad bezpieczeństwa – poinformowała w piątek PAP rzeczniczka ogrodu.

14:10 Włoch: Dane wskazują na poprawę sytuacji pandemicznej

We Włoszech notuje się poprawę sytuacji pandemicznej – wskazują na to dane ogłoszone w piątek w raporcie krajowego Instytutu Służby Zdrowia i ministerstwa zdrowia. Wskaźnik zakaźności wirusa spadł w ostatnim tygodniu z 1,16 do 1,08.

W raporcie z monitoringu przebiegu epidemii koronawirusa odnotowano też, że z 264 do 240 zmniejszyła się w skali kraju średnia liczba zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców.

Oczekuje się, że w najbliższym czasie dojdzie do zmian na mapie kraju, w wyniku których na przykład stołeczny region Lacjum przejdzie ze strefy czerwonej do pomarańczowej od następnego tygodnia. Oznaczałoby to możliwość otwarcia szkół. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów według tego planu wróciliby do klas we wtorek 30 kwietnia.

Restrykcje mogą zostać złagodzone tylko na kilka dni. W czasie Wielkanocy w całych Włoszech ma znów obowiązywać czerwona strefa lockdownu w celu ograniczenia przemieszczania się ludzi.

13:56 Kielce: Oblężenie w salonach kosmetycznych i fryzjerskich

Kieleckie salony kosmetyczne i fryzjerskie, które od soboty będą zamknięte, przeżywają prawdziwe oblężenie. “Nie jesteśmy w stanie obsłużyć wszystkich klientów, czy tej decyzji nie można było ogłosić wcześniej?” – pytają właściciele salonów.

“To niedorzeczne, żeby robić coś takiego praktycznie dzień przed. Tym bardziej, że mamy okres przedświąteczny. Mamy mnóstwo zapisanych ludzi, którzy liczyli, że zostaną obsłużeni. Ale nasz rząd uwielbia robić takie niespodzianki z dnia na dzień. To jest nienormalnie, bo wtedy wszyscy rzucają się na raz. Nie daje się ludziom czasu” – zaznaczyła jedna z fryzjerek w rozmowie z PAP.

13:52 Niektóre sądy zdejmują sprawy z wokandy; więcej rozpraw online

W związku ze znacznym wzrostem zachorowań na Covid-19 prezesi niektórych polskich sądów wydali zarządzenia umożliwiające odwołanie części posiedzeń – wynika z informacji zebranych przez PAP. Inne jednostki pracują normalnie lub zamierzają szerzej wykorzystać rozprawy zdalne.

Jak dowiedziała się PAP, Ministerstwo Sprawiedliwości nie planuje obecnie systemowych zmian w funkcjonowaniu sądów. Wiceszefowa tego resortu Anna Dalkowska powiedziała PAP, że sytuacja w sądach jest na bieżąco monitorowana i póki co, poza nielicznymi wyjątkami, nie wystąpiły duże utrudnienia w pracy jednostek. Dodała, że w czwartkowej rozmowie z wiceprezesami sądów apelacyjnych ponownie zarekomendowano przeprowadzanie rozpraw zdalnych. 

13:45 Spółka PKP Intercity chce uruchomić dodatkowe pociągi przed Wielkanocą

Uruchomienie dodatkowych składów przed Wielkanocą, m.in. relacji Warszawa – Gdynia, planują PKP Intercity – podała spółka w komunikacie. Zachęciła też do wcześniejszego planowania podróży i przypomniała o obowiązującym limicie 50 proc. pasażerów w pociągach.

13:37 Słowacja nie wprowadza dodatkowych restrykcji

Władze Słowacji nie zamierzają wprowadzać dodatkowych restrykcji w czasie Świąt Wielkanocnych. Obecnie obowiązujące są zdaniem władz wystarczające. W kraju m.in. ograniczone jest przemieszczanie się mieszkańców, nie wolno wyjeżdżać za granicę w celach turystycznych. Zamknięte są kościoły.

13:30 Niemcy: Nawet 100 tys. zakażeń dziennie

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn ostrzegł, że w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem krajowy system opieki zdrowotnej może w kwietniu osiągnąć punkt krytyczny.

Szef służb epidemiologicznych ocenił, że możliwy jest drastyczny wzrost nowych infekcji, do nawet 100 000 dziennie.

“Jeśli nie podejmiemy natychmiast środków zaradczych, sytuacja będzie katastrofalna” – stwierdził. 

13:10 Strażacy pomagają w wielkopolskich szpitalach

10 kolejnych wielkopolskich strażaków zasiliło personel szpitali walczących z COVID-19. Większość z nich trafiła do szpitala tymczasowego działającego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie od początku tygodnia pracuje 15 ich kolegów.

13:05 Otwierają kolejne szpitale tymczasowe

W sobotę pierwszych pacjentów przyjmie szpital tymczasowy w Tragach Kielce. Placówka dysponuje 300 łóżkami, ale jutro otwarty zostanie pierwszy z modułów z 56 miejscami dla pacjentów, w tym z 10 łóżkami respiratorowymi.

Z kolei w Łodzi uruchomionych zostanie w weekend kolejnych 28 łóżek covidowych. W placówce, która ma 56 łóżek i 10 miejsc respiratorowych, przebywa 34 pacjentów.

13:00 Coraz więcej pacjentów z przeszczepem płuc

Już sześciu pacjentom po Covid-19 przeszczepiono płuca w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Pierwszy taki zabieg w tym  ośrodku przeprowadzono latem ubiegłego roku.

Obecnie w szpitalu jest ośmiu pacjentów podłączonych do ECMO.

12:35 Błyskawiczny test na koronawirusa

Brytyjczycy zatwierdzili błyskawiczny test na obecność koronawirusa, który daje wynik w 20 sekund. Testy takie mogą mieć zastosowanie na lotniskach, w obiektach sportowych czy w firmach.

Wymazów ze śliny dokonuje się z wewnętrznej strony policzków, a nie z nosa czy gardła.

Test ma czułość na poziomie 98,1 proc., co oznacza, że istnieje 1,9 proc. prawdopodobieństwa na fałszywy wynik negatywny, oraz swoistość na poziomie 99,7 proc., co oznacza tylko 0,3 proc. prawdopodobieństwa na fałszywy wynik pozytywny.

12:15 Niedzielski nie wyklucza dodatkowych regionalnych obostrzeń

Dopóki dynamika wzrostu zachorowań nie spadnie do poziomu zerowego, czyli nie dojdziemy do apogeum, nie ma w ogóle dyskusji o luzowaniu obostrzeń – zapowiedział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Co więcej, nie wykluczył wprowadzenia dodatkowych regionalnych obostrzeń na Śląsku w związku z utrzymującym się dużym przyrostem zakażeń w tym regionie.

Mamy sąsiedztwo Czech, Słowacji, w których sytuacja epidemiczna wyglądała szczególnie kilka tygodni temu jeszcze gorzej, w tej chwili w Czechach ta sytuacja się stabilizuje – mówił Niedzielski.

Zobacz również:

Minister ostrzega: Zamknięcie przedszkoli i fryzjerów może potrwać dłużej

Minister ostrzega: Zamknięcie przedszkoli i fryzjerów może potrwać dłużej

11:59 Ponad 5,5 mln szczepień

Drugą dawką szczepionki przeciw Covid-19 uodporniono 1 928 782 osób w Polsce. W sumie wykonano 5 594 790 szczepień, a ostatniej doby ponad 205,7 tys. – wynika opublikowanego zestawienia na rządowej stronie gov.pl.

11:50 Białystok uruchamia drugi szpital tymczasowy

Od soboty, pacjenci z Covid-19 będą mogli być przyjmowani do szpitala tymczasowego w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest 80 miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Na początek dostępnych będzie 56 miejsc, w tym cztery respiratorowe.

W Białymstoku, w kompleksie klinik zakaźnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Żurawiej działa już jeden szpital tymczasowy. Jest tam teraz 100 miejsc.

11:40 Urzędy zdalnie

Urzędy miejskie w dużych polskich miastach pracują w ścisłym reżimie sanitarnym. W Szczecinie działa kalendarz wizyt, w Łodzi dokumenty można przekazać za pośrednictwem urn, a we Wrocławiu pracę urzędników podzielona na zespoły.

11:20 Wielkanoc w kościoła. Zalecenia episkopatu

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi, drugimi już w czasie pandemii koronawirusa – gdy pojawia się wiele pytań dot. bezpieczeństwa ludzi w kościołach – abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, opublikował apel do duchownych i wiernych.

“Mając na uwadze zdrowie i życie Polaków, zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego” – pisze abp Gądecki. Wskazuje m.in. na konieczność przestrzegania limitów wiernych w kościołach.

Zobacz również:

Wielkanoc w kościołach. Episkopat apeluje: Przestrzegajcie limitów

Wielkanoc w kościołach. Episkopat apeluje: Przestrzegajcie limitów

10:35 Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia: 35 143 nowe przypadki zakażenia koronawirusem – najwięcej od początku pandemii; zmarły 443 osoby.

Ostatniej doby wykonano rekordową liczbę testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Zrobiono ich 107 713, w tym 24 914 testów antygenowych. 

10:30 Jedna piąta policjantów miała Covid-19

Statystyka jest dramatyczna. W ostatnim roku ok. 20 proc. polskich policjantów zachorowało na Covid-19 poinformował w piątek szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak dodał, obecnie choruje 1,7 tys. funkcjonariuszy, a drugie tyle jest na kwarantannie.

10:26 Mazowsze: Wolnych już tylko 19 respiratorów

Z godziny na godzinę pogarsza się sytuacja w mazowieckich szpitalach. Zajętych jest już 97 % dostępnych respiratorów.  Na Dolnym Śląsku to 90,9 %, na Śląsku – 90,8%. 

10:05 Polska – tylu zachorowań jeszcze nie było!

Jak nieoficjalnie się dowiedzieli reporterzy RMF FM, Ministerstwo Zdrowia poda, że mamy około 35 tys. nowych zakażeń i ponad 440 kolejnych ofiar śmiertelnych.

W szpitalach przebywa 27 779 chorych na Covid-19, czyli o 661 więcej niż poprzedniej doby. Wsparcia respiratorów wymaga 2730 chorych, o 110 więcej niż dzień wcześniej – podał resort zdrowia.

Zobacz również:

Jeszcze gorzej niż wczoraj. Ponad 35 tys. nowych zakażeń koronawirusem

09:50 Rekordowo dużo zakażeń na Ukrainie

Na Ukrainie wykryto najwięcej od początku pandemii nowych przypadków zakażeń koronawirusem – ponad 18 tys. Zmarło 326 osób, a do szpitali przyjęto ponad 4,8 tys. chorych – poinformował minister ochrony zdrowia.

09:20 Jakie obostrzenia w Europie

Trzecia fala koronawirusa uderzyła w Europę, kolejne kraje wprowadzają obostrzenia. W wielu państwach obowiązuje godzina policyjna i zakaz opuszczania domów.  Pozamykane są bary i sklepy, nauka odbywa się zdalnie.

Najostrzejsze od początku pandemii ograniczenia chce wprowadzić Finlandia. W Niemczech przedłużono lockdown do 18 kwietnia. 

Godzina policyjna obowiązuje m.in.: Belgii, Francji, Hiszpanii czy we Włoszech. 

Zobacz również:

Lockdown, ostre restrykcje. Europa reaguje na trzecią falę koronawirusa

Lockdown, ostre restrykcje. Europa reaguje na trzecią falę koronawirusa

08:30 Koronawirus w Meksyku

W ciągu ostatniej doby w Meksyku zmarły 584 osoby i zanotowano 5714 nowych infekcji. Mimo to sytuacja systematycznie się poprawia i jest znacznie lepsza niż w tragicznym dla kraju styczniu, kiedy notowano niemal 2 tys. zgonów każdego dnia.

Od początku pandemii w Meksyku odnotowano 2,21 mln infekcji i 200 111 zgonów, choć są to liczby zaniżone ze względu na niską liczbę wykonywanych testów.

08:00 Pogotowie w Warszawie: Nawet 300 wyjazdów dziennie

“Wszyscy pracujemy na 150%, mamy nawet 300 wyjazdów dziennie do pacjentów covidowych w ciężkim stanie” – mówi w RMF FM dyrektor warszawskiego pogotowia. Tydzień temu było to średnio 200 wyjazdów.

07:30 W szpitalach coraz młodsi

Minister zdrowia Adam Niedzielski wieczorem przedstawił wykres, z którego jasno wynika: w Polsce na Covid-19 chorują coraz młodsze osoby. Obecnie dominuje grupa od 31 do 40 lat. Pod koniec ubiegłego roku dominowała grupa 41-50.

07:25 Brakuje respiratorów

3/4 wszystkich respiratorów i łóżek covidowych w Polsce jest już zajętych!

Na Śląsku, gdzie padł dobowy rekord niemal 5,5 tysiąca zakażeń, wolnych jest 28 respiratorów.

Na Mazowszu zajętych jest już 97% sztucznych płuc i ponad 80% miejsc w szpitalach.

W Wielkopolsce wolnych zaledwie nieco ponad 20 procent miejsc covidowych. Wg wojewody pozostało 60 wolnych respiratorów. 

07:00 Od kwietnia szczepienia populacyjne?

Więcej tutaj:

Rejestracja na szczepienie dla wszystkich chętnych? Rząd rozważa taką opcję

Rozważamy uruchomienie rejestracji dla wszystkich zainteresowanych szczepieniem – powiedział w piątkowym DGP Michał Dworczyk, szef KPRM. Jak przyznał, analizowanych jest kilka opcji. Coraz bardziej skłaniamy się ku temu, by zrezygnować z zapisów Narodowego Programu Szczepień.

Jeden z pomysłów jest taki, aby w połowie kwietnia ruszyły zapisy populacyjne – codziennie dla jednej grupy: np. 59-latkowie w poniedziałek, 58-latkowe we wtorek itd. Po trzech tygodniach doszlibyśmy do 40-latków. Oczywiście wcześniejsze roczniki nadal mogłyby się zapisywać, ale każdy przez jeden dzień miałby swoje okienko. 

06:45 Sekretarz generalny NATO zaszczepiony

Polscy medycy zaszczepili sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga ! “Sekretarz Generalny NATO otrzymał dziś pierwszą dawkę szczepionki” – przekazały służby prasowe NATO. 

Zobacz również:

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg został zaszczepiony przez polskich medyków

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg został zaszczepiony przez polskich medyków

06:30 Nowa dostawa szczepionek

Około 8:00 do Polski trafi około 74 tys. dawek szczepionki AstraZeneca – poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. W poniedziałek ma do Polski trafić również 507 tys. kolejnych dawek preparatu Pfizera. Przyszłe dostawy tej szczepionki będą liczniejsze od poprzednich – następna w liczbie 870 tys.

06:10 Szczepienia w Polsce

Do czwartku w Polsce dwie dawki szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało ponad 1,85 mln osób; jedną – ponad 3,52 mln. Dotychczas łącznie 5 381 726 szczepień przeciw koronawirusowi. 
Zanotowano 5243 niepożądane odczyny poszczepienne, a 6505 dawek szczepionki zutylizowano.

05:23 Brazylia

W Brazylii zarejestrowano rekordową liczbę 100 158 zakażeń koronawirusem w ciągu 24 godzin – podało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Zmarło kolejnych 2777 osób. W sumie w Brazylii zakażonych zostało od początku pandemii 12,3 mln osób.

05:22 15 mln dolarów dla Autonomii Palestyńskiej od USA

Administracja prezydenta USA Joe Bidena przekazała władzom Autonomii Palestyńskiej 15 milionów dolarów na pomoc w walce z pandemią Covid-19 na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy – poinformował w oświadczeniu Departament Stanu USA.

05:19 Macron popiera unijną kontrolę eksportu szczepionek

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że popiera zaostrzenie unijnej kontroli eksportu szczepionek z firm farmaceutycznych, które nie wypełniają swoich zobowiązań umownych z Unią Europejską.

To koniec naiwności – powiedział dziennikarzom Macron po wideoszczycie UE. Popieram mechanizmy kontroli eksportu, wprowadzone przez Komisję Europejską. Popieram fakt, że będziemy blokować cały eksport tak długo, jak długo niektóre firmy farmaceutyczne nie będą przestrzegać swoich zobowiązań wobec Europejczyków – stwierdził.

05:17 Unijni przywódcy o szczepionce

Przywódcy Unii Europejskiej uzgodnili na szczycie Rady Europejskiej, że będą podejmować działania na rzecz zwiększenia produkcji szczepionek na Covid-19 w UE i usprawnią wdrażanie szczepień w państwach członkowskich.

Zobacz również:

Von der Leyen: Widzimy efekty szczepień, ale ogólna sytuacja jest niepokojąca

Von der Leyen: Widzimy efekty szczepień, ale ogólna sytuacja jest niepokojąca

05:15 Rozporządzenie ws. nowych obostrzeń opublikowane w Dzienniku Ustaw

Zakaz handlu detalicznego artykułami budowlanymi, artykułami do remontu i meblami w obiektach o powierzchni powyżej 2000 m kwadratowych od 27 marca do 9 kwietnia, a także m.in. zakaz działałności salonów fryzjerskich – przewidują opublikowane w Dzienniku Ustaw zmiany w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Co się zmieni od soboty?

Nowe, zaostrzone zasady bezpieczeństwa zostają wprowadzone od soboty na najbliższe dwa tygodnie:

  • Zamknięte wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane, powyżej 2 tys. m2
  • Limity w sklepach: w obiektach do 100 m2 – 1 osoba na 15 m2; w sklepach powyżej 100 m2 – 1 osoba na 20 m2
  • Salony fryzjerskie i kosmetyczne zamknięte
  • Żłobki i przedszkola zamknięte. Wyjątek: dzieci medyków i służb porządkowych
  • Limit w kościołach: 1 osoba na 20 m2 przy zachowaniu odległości min. 1,5 metra
  • Obiekty sportowe zamknięte. Dostępne jedynie dla sportu zawodowego
  • Rekomendacja pracy zdalnej

Utrzymane ograniczenia 

  • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
  • Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy 
  • Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
  • Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.
  • Zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób; zaszczepieni wyłączeni z tego obostrzenia.

Zobacz również:

Nowe obostrzenia od soboty. Opublikowano rozporządzenie

Nowe obostrzenia od soboty. Opublikowano rozporządzenie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Przemyśl: Skrócone godziny pracy urzędu w Wielki Piątek
Następny artykułDlaczego warto jeść wędliny naturalne?