A A+ A++

Jakiś czas temu na stronie ukazał się obszerny materiał pt. „Jak wyglądała fabryka Towarzystwa Akcyjnego Mebli Wiedeńskich Jakuba i Józefa Kohnów, późniejsza Fabryka Mebli Giętych „Mazowia” S. A.?”, autorstwa Jacka Kamieniaka. Teraz chciałbym zaprezentować drobne, aczkolwiek istotne uzupełnienie tego materiału. Czytelniczka, pani Joanna przesłała mi ciekawe zdjęcie. Przedstawia ono jedną z pierwszych sygnatur zestawu mebli wyprodukowanych we wspomnianej fabryce.

Największy napis w języku rosyjskim wskazuje: „Jacob i Josif Kohn”. Pod spodem znajduje się nazwa naszego miasta: „Noworadomsk”. Warto zwrócić uwagę, że w rogach etykiety widoczne są sygnatury JA (R) oraz litera I jako skrót dwóch imion – Jakub i Józef, co w języku rosyjskim należy przeczytać jak „Ja”, a zapewne jest to inicjał imion ówczesnych właścicieli fabryki. W górnej części etykiety, zdecydowanie mniej widoczną czcionką, umieszczono napis „SEMPER SURSUM”, co oznacza „Zawsze w górę”. Hasło to było często wykorzystywane przez fabrykę w celach reklamowych.

110 razy oglądano od początku 20 razy oglądano dzisiaj

Zobacz podobne artykuły:

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na [email protected] – wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na [email protected] – na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze 🙂

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBitwa pod Kircholmem – kunszt polskiej sztuki wojennej
Następny artykułKuchnia świata na nowotarskim Rynku (zdjęcia)