26.05.2021r. 04:00
Analiza amerykańskiej produkcji etanolu z kukurydzy w ciągu 15 lat pokazuje, że staje się on coraz bardziej ekologiczny – emisja dwutlenku węgla związana z jego użyciem wyraźnie spada. Powodów jest kilka.
Analiza pokazała, że ilość dwutlenku węgla w przeliczeniu na daną objętość tego paliwa spadła w ciągu tego okresu aż o 23 proc.
Badacze posłużyli się tzw. analizą cyklu życiowego (LCA – ang. life cycle analysis) – standardową metodą oceny obciążenia paliw emisją dwutlenku węgla.
“Od późnych lat 90. badania LCA pokazywały korzyści w zakresie emisji gazów cieplarnianych wynikające ze stosowania kukurydzianego etanolu jako alternatywnego paliwa. To nowe badanie wskazuje na ciągły, utrzymujący się trend w zakresie związanej z nim emisji” – mówi Michael Wang, autor badania.
To m.in. wynik zmian w technologii.
“Ścieżka produkcji etanolu z kukurydzy – zarówno, jeśli chodzi o uprawy, jak i o biorafinerie – od 2005 roku przeszła ewolucję” – podkreśla Uisung Lee główny autor pracy opublikowanej w piśmie “Biofuels, Bioproducts & Biorefining”.
Na przykład o 15 proc. wzrosła ilość kukurydzy uzyskiwanej z akra ziemi, podczas gdy ilość stosowanych na tej samej powierzchni nawozów pozostała bez zmian.
Wzrost produkcji kukurydzianego paliwa razem z redukcją obciążenia go emisją spowodował w latach 2005-2019 spadek emisji gazów cieplarnianych o 500 mln ton – podają badacze.
“Dla Stanów Zjednoczonych biopaliwa takie jak etanol z kukurydzy mogą odegrać krytyczną rolę w zmniejszeniu krajowego śladu węglowego” – twierdzi dr Wang.
Więcej informacji na stronach: https://www.anl.gov/article/corn-ethanol-reduces-carbon-footprint-greenhouse-gases
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/bbb.2225 (
Branża PALIWA w portalu CIRE
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS