Eta Akwarydy to nazwa roju meteorów, która pochodzi od gwiazdy Eta Aquariid w gwiazdozbiorze Wodnika. Rój ten powstał na skutek przelotów w okolicy Słońca komety Halleya.
Rój Eta Akwarydy można obserwować na niebie począwszy od 19 kwietnia do 28 maja. Ale to pierwsze dni maja są czasem maksymalnej aktywności. W tym roku meteory spadające co kilka minut będą najbardziej widoczne w nocy z 5 na 6 maja.
Tzw. spadające gwiazdy będzie widać na nocnym niebie w całej Polsce. Najwięcej Eta Akwarydów obserwuje się zwykle w drugiej połowie nocy, po godz. 2, ze względu na niski radiant (niewielki punkt na niebie, w którym przecinają się pozorne drogi meteorów).
Co ciekawe, meteoryty z roju Eta Akwarydy zostawiają za sobą wyjątkowo długie smugi na niebie. Dzięki temu są one możliwe do dostrzeżenia. Zdaniem Billa Cooke’a z NASA w tym roku, w kulminacyjnym momencie deszczu meteorów spadnie nawet 40 na godzinę, a prędkość z jaką się poruszają to ok. 66 km/s.
W nocy z 5 na 6 maja meteory będą spadać co kilka minut, a najlepiej będą z pewnością widoczne tam, gdzie nie dochodzą światła miast. Zdaniem Cooke’a najlepsza pozycja do obserwacji spadających gwiazd to pozycja leżąca na wznak.
Ale to nie koniec atrakcji na niebie w tym tygodniu. 7 maja przypada Pełnia Kwiatowego Księżyca. Zjawisko to przez tysiąclecia było wykorzystywane m.in. do ustalania najlepszego momentu na uprawy i zbiorów.
W trakcie pełni Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Dzieje się tak co 29,5 dni. W czerwcu czeka nas Pełnia Truskawkowego Księżyca.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS