Liczba wyświetleń: 249
Przewodniczący parlamentu Estonii Henn Põlluaas powiedział, że traktat pokojowy w Tartu, zawarty przez jego kraj z Rosją Radziecką w 1920 r., nadal obowiązuje, w tym w kwestii granic między państwami – wynika z życzeń noworocznych polityka, opublikowanych na stronie internetowej parlamentu.
Põlluaas przypomniał, że 2 lutego mija setna rocznica podpisania traktatu pokojowego w Tartu, po którym „ustanowiono granicę rosyjsko-estońską”. Jak dodał, po przywróceniu niepodległości Estonia została uznana za prawnego spadkobiercę państwa, utworzonego w 1918 r., „we wszystkich przejawach, w tym granicy państwowej”. „Traktat pokojowy w Tartu jest ważny i nadal znajduje się w rejestrze istniejących traktatów międzynarodowych ONZ” – podkreślił przewodniczący parlamentu.
To nie jest pierwsze takie oświadczenie estońskiego polityka. W listopadzie ubiegłego roku Põlluaas zażądał od Moskwy „zwrotu” republice bałtyckiej „anektowanych terytoriów”. „Brak uznania układu pokojowego w Tartu tak naprawdę oznacza nieuznanie Republiki Estońskiej. Jest on aktem urodzenia naszego państwa i jedną z najważniejszych podstaw naszej państwowości – pisał Põlluaas na „Facebooku” w listopadzie 2019 roku.
Rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow, komentując słowa przewodniczącego estońskiego parlamentu, powiedział, że Kreml uznaje podobne wypowiedzi za niedopuszczalne.
Traktat pokojowy w Tartu, zawarty w 1920 r. między Estonią a Związkiem Radzieckim, przewiduje przekazanie republice bałtyckiej część obwodów leningradzkiego i pskowskiego. W 1944 r. te ziemie wróciły do RFSRR.
Moskwa traktuje ten traktat jako dokument historyczny, który nie ma mocy prawnej. Tallin twierdzi, że umowa nadal obowiązuje. Odniesienia do niego zostały zawarte w preambule ustawy o ratyfikacji rosyjsko-estońskiej umowy granicznej. Moskwa uznała to za możliwość do wysuwania roszczeń terytorialnych w przyszłości i wycofała swój podpis pod traktatem granicznym.
Źródło: pl.SputnikNews.com
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS