A A+ A++

Współczesny świat charakteryzuje się szybkim tempem życia oraz podejściem konsumpcyjnym. Z tego powodu już od okresu dorastania człowiek styka się z różnego rodzaju używkami, które pozornie mają pomóc w nawiązywaniu i podtrzymywaniu znajomości, są formą odprężenia, relaksu i formą spędzania wolnego czasu, a także wyrazem młodzieżowej mody. Niestety, młodzież posiadająca inicjację alkoholową lub narkotykową za sobą, w przyszłości narażona jest na rozwój uzależnienia. Szczęśliwie współczesne rozwiązania medyczne i psychologiczne umożliwiają podjęcie walki w odzyskiwaniu trzeźwości. Jedną z nich jest wszywka alkoholowa Esperal, opisana w niniejszym artykule.

Co to jest Esperal?

Mianem Esperalu nazywa się wyrób medyczny zawierający substancję aktywną o nazwie Disulfiram. Jest to medykament z powodzeniem stosowany we wspomagającym leczeniu farmakologicznym. W przypadku Esperalu mowa jest o leczeniu awersyjnym, czyli takim, który powoduje powstanie w umyśle alkoholika swojego rodzaju blokada, niechęć, awersja i strach wobec alkoholu. Lek ten podawany jest podskórnie, w formie implantu wprowadzanego za pomocą zabiegu chirurgicznego. Co ciekawe, Esperal jest nazwą zwyczajową, bardzo zakorzenioną w mentalności wielu społeczeństw. Należy zaznaczyć, że obecnie sam Esperal został z różnych względów wycofany ze sprzedaży, a został zastąpiony przez Disulfiram WZF, produkowany przez Polfę Warszawa. Oba te produkty, czyli Esperal jak i Disulfiram WZF posiadają tą samą substancję aktywną, a także identyczny skład.

Jak działa substancja aktywna Esperalu – Disulfiram?

W normalnych warunkach człowiek pijąc alkohol, uaktywnia enzym wątroby o nazwie dezydrogenaza alkoholowa. Jej zadaniem jest rozkładanie alkoholu do postaci neutralnego kwasu octowego, który zostaje wydalony z organizmu wraz z moczem. Jeżeli dana osoba nieco przesadzi z ilością alkoholu, odczuwa objawy typowe dla kaca, które mijają samoistnie po pewnym czasie, nie powodując w organizmie poważnych konsekwencji zdrowotnych. W przypadku osoby posiadającej tzw. „wszywkę alkoholową”, czyli zaimplantowaną podskórnie tabletkę, prawidłowy proces trawienia alkoholu zostaje zaburzony. Jest to efektem zachodzącej tzw. reakcji disulfiramowej, będącej rezultatem połączenia Disulfiramu z etanolem. Tym samym, osoba która poddała się procedurze zaszycia alkoholowego nie jest w stanie strawić alkoholu. Enzym wątroby zostaje zablokowany, przez co organizm próbuje w inny sposób bronić się przed obecnym alkoholem. Zaczyna więc kumulować w sobie toksyczny aldehyd octowy, wywołujący zatrucie alkoholowe.

Stopień bezpieczeństwa Esperalu

Należy podkreślić, że na co dzień, Esperal jest całkowicie bezpieczny dla osoby posiadającej wszywkę, o ile jest ona stosowana zgodnie ze wszelkimi zaleceniami lekarskimi, szczególnie z zasadami abstynencji. Nie wykazuje ona żadnej aktywności, a także Pacjent nie odczuwa jej obecności. Problem zaczyna się w momencie, kiedy dany człowiek łączy działanie Disulfiramu z etanolem. Na mocy wspomnianej wyżej reakcji disulfiramowej człowiek odczuwa następujące objawy:

  • Biegunka,
  • Wymioty,
  • Nudności,
  • Problemy z oddychaniem,
  • Duszności,
  • Stany lękowe,
  • Rozszerzenie naczyń krwionośnych – zaczerwienienie twarzy,
  • Skoki ciśnienia,
  • Kołatanie serca,
  • Drżenia i drgawki,
  • Wzmożona potliwość.

Powyższe czynniki zbliżone są do kaca, jednak prawda jest taka, że w przeciwieństwie do niego organizm człowieka zostaje zatruty przez szkodliwy aldehyd octowy. Objawy utrzymują się nawet przez kilkanaście godzin, a pojawiają się już kilka minut od momentu rozpoczęcia spożycia. Warto dodać, że w momencie spożycia dużej ilości alkoholu lub podania znacznej dawki leku, reakcja organizmu jest wzmożona i może powodować trwałe uszkodzenie narządów wewnętrznych, zawał, a nawet śmierć.

W kwestii bezpieczeństwa należy wspomnieć również o tym, iż nie tylko same napoje wyskokowe mogą spowodować powyższą reakcję. Groźne jest także spożywanie lub stosowanie poniższych produktów, ze względu na zawartość w składzie alkoholu. Tym samym, Disulfiram reaguje nawet z niewielką ilością alkoholu, powodując znaczny dyskomfort:

  • Produkty spożywcze, takie jak słodycze nasączone alkoholem, ocet,
  • Niektóre leki, np. popularne syropy,
  • Niektóre kosmetyki, np. płyny do higieny jamy ustnej.

Zabieg zaszycia alkoholowego jest mało inwazyjny i bezpieczny, trwa stosunkowo krótko, bo około 30 minut. Mimo to po całej procedurze medycznej mogą pojawić się skutki uboczne. Przede wszystkim na skórze pojawia się blizna ze względu na zastosowanie skalpela. Może także pojawić się podrażnienie skóry, strup, a także zaczerwienienie skóry. Mimo stosowania zaleceń lekarskich, a także dbania o higienę po zabiegu, wliczając w to regularne zmiany opatrunku, może pojawić się obrzęk podrażnionego miejsca, wyciek z rany, a także swąd, pieczenie oraz ból. Takie objawy świadczą o potraktowaniu tabletki z lekiem przez organizm jako ciało obce. Konieczna jest wtedy niezwłoczna konsultacja z lekarzem.

Warto zwrócić uwagę także na czynniki zwiększające własne bezpieczeństwo. Aby mieć gwarancję profesjonalnej opieki medycznej oraz poprawnego przeprowadzenia zabiegu z odpowiednią dawką leku należy wybrać odpowiedni gabinet, który będzie cechować się wysoką jakością obsługi klienta, fachowością działań, higieną i sterylnością pomieszczeń oraz narzędzi, nowoczesnością sprzętu, a także odpowiednią ceną. Na terenie Warszawy polecanym miejscem jest https://gabinetchirurgiczny.com/.

Czy każdy może stosować leczenie Esperalem?

Mimo, iż prawidłowo stosowany Esperal nie wyrządza szkód w organizmie, to jednak nie każdy może poddać się zabiegowi chirurgicznego zaszycia alkoholowego. Jest to spowodowane tym, iż istnieje szereg przeciwwskazań do zabiegu, do których zalicza się:

  • Pozostawanie w stanie nietrzeźwości – na zabieg zaszycia alkoholowego Pacjent zobowiązany jest do przyjścia w stanie niewskazującym na spożycie napojów procentowych przez co najmniej 48 godzin – jeżeli Pacjent czuje, że nie podoła spełnieniu tego wymogu, może zgłosić się na odtrucie alkoholowe (detoks),
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią,
  • Osoby chore przewlekle, np. choroby psychiczne, choroby układu krążenia,
  • Wykazywanie nadwrażliwości na wszelkie składniki leku Esperal,

Należy pamiętać, że klasyfikację danej osoby do zabiegu zawsze dokonuje lekarz na podstawie ogólnego stanu zdrowia Pacjenta, swojej wiedzy oraz doświadczenia.

Jak wygląda zabieg zaszycia Esperalu?

Zabieg składa się z kilku etapów:

  1. Konsultacja medyczna – jest to moment, kiedy lekarz dokonuje diagnozy stanu zdrowia i kondycji danego Pacjenta, dobiera odpowiednią dawkę leku (m.in. ze względu na wagę danej osoby, oczekiwane rezultaty i stopień jej uzależnienia), a także Pacjent podpisuje stosowane dokumenty, takie jak zgoda na zabieg, a także poświadczenia znajomości sposobu działania wszywki i konsekwencji złamania zaleceń lekarskich.
  2. Następnie Pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe – ze względu na niewielką inwazyjność i bezpieczeństwo zabiegu nie jest potrzebne podanie znieczulenie anestezjologiczne, a także późniejsza hospitalizacja.
  3. Kiedy znieczulenie zaczyna działać, chirurg za pomocą sterylnych narzędzi rozcina wybrane miejsce (najbardziej polecany jest pośladek, ponieważ zapewnia on duży poziom dyskrecji) na około 1-2 cm długości. W powstałe miejsce pod powięziowo umieszcza się odpowiednią ilość tabletek.
  4. Miejsce zaszywane jest szwami – w przypadku szwów rozpuszczalnych nie ma potrzeby późniejszego ich zdejmowania na wizycie lekarskiej.
  5. Kolejnym etapem jest założenie opatrunku oraz podanie antybiotyków w celu wyeliminowania ryzyka zakażenia skórnymi drobnoustrojami.
  6. Zabieg kończy się wydaniem certyfikatu świadczącego o poddaniu się zabiegowi z zastosowaniem oryginalnego leku Esperal, a także wydaniem szczegółowych zaleceń lekarskich.

Skuteczność Esperalu

Esperal, mimo iż de facto nie jest lekiem, ma duży potencjał leczniczo-terapeutyczny w przypadku kiedy Pacjent jest zdeterminowany do zmian, a także uzupełnia jego działanie innymi kompleksowymi działaniami. Sama zaszyta tabletka działa około 8-12 miesięcy. Jest to idealny moment wymuszonej trzeźwości popartej świadomością konsekwencji łączenia etanolu i Disulfiramu, który umożliwia pracę nad sobą i swoim uzależnieniem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy Sącz: pod tym rozlewiskiem jest boisko treningowe dla Sandecji
Następny artykułGaleria: Beata i Bajm na wrocławskiej plaży [ZDJĘCIA]