A A+ A++

Przyjmowanie zgłoszeń w otwartym naborze kandydatów na nowych europejskich astronautów trwało kilka miesięcy – od 31 marca do 28 maja 2021 roku. Była to rzadka okazja, gdyż wcześniejszy podobny proces Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) organizowała blisko 13 lat temu.

Liczba chętnych w bieżącej odsłonie zdecydowanie przekroczyła oczekiwania organizatorów. Otrzymano ponad 23 tysiące podań. To zdecydowanie więcej niż w przypadku najnowszej rekrutacji amerykańskiej agencji kosmicznej NASA z 2020 roku, gdzie zgłosiło się 12 tysięcy chętnych.

Jak wskazują przedstawiciele ESA, we wstępnej fazie “odsiano” już znaczącą część podań niespełniających podstawowych kryteriów, a kandydaci ci zostali już powiadomieni. W dalszym ciągu jednak na szczegółową ocenę czeka ponad 80 proc. zgłoszeń, które spełniły warunki wejściowe.

Według zaktualizowanego harmonogramu rekrutacji ESA, wszyscy kandydaci powinni zostać poinformowaniu o wyniku swojej aplikacji do końca listopada 2021 r. Po wstępnej weryfikacji zgłoszenia kolejnym krokiem jest zaproszenie kandydata na całodzienne testy w europejskim ośrodku treningowym. Jak zapewniają przedstawiciele ESA, takie testy już się rozpoczęły i potrwają do końca roku. Kandydaci są zapraszani sukcesywnie, a cały cykl odbywać się ma w zgodzie z wytycznymi epidemiologicznymi związanymi z COVID-19.

Jeśli ktoś jeszcze nie został zaproszony, to nie oznacza, że jego podanie odrzucono. Prosimy o cierpliwość. Naprawdę dziękujemy wszystkim za zgłoszenia i w pełni rozumiemy, jak ważne są one dla kandydatów. Pracujemy nad tym, aby tak szybko jak to możliwe poinformować wszystkich o wynikach. Trwa procedowanie kolejnych aplikacji i rozsyłanie zaproszeń.

Poprzednia rekrutacja na astronautów ESA została podsumowana w 2009 roku. O finalnym wyniku bieżącego naboru dowiemy się pod koniec 2022 roku. Miejsc do obsadzenia jest relatywnie niewiele – od czterech do sześciu w ramach zawodowej grupy astronautów (carrier astronauts) oraz do dwudziestu kandydatów grupy rezerwowej (reserve astronauts). Udział tych drugich jest uzależniony od warunkowego zapotrzebowania na uczestników bardziej rutynowych misji, na przykład dotyczących stałej obecności na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czy związanych z kontraktami na dodatkowe loty suborbitalne. 

Źródło: ESA


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPierwszy sprawdzian KPR na plus [ Sport ]
Następny artykułWstrząsający materiał o przemocy i molestowaniu w szkole. Jest reakcja ministra