A A+ A++

Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

ERKO przy każdej nadarzającej się okazji udowadnia, że młodzi ludzie, którzy gotowi są podnosić swoje kwalifikacje oraz stawiają na rozwój zawodowy, stanowią dla firmy niezwykle wartościowy kapitał ludzki. Tym samym, producent detali lotniczych, którego jeden z zakładów produkcyjnych znajduje się w podjasielskiej Czeluśnicy, od kilku lat współpracuje w kilkoma szkołami w regionie, które realizują kształcenie w perspektywicznych z punktu widzenia potrzeb firmy, zawodach.  

Na wąskiej liście placówek oświatowych, które współpracują z ERKO, znajduje się między innymi Zespół Szkół Technicznych w Jaśle. Współpraca ta realizowana jest na kilku płaszczyznach. Od kilku lat firmę i szkołę łączy umowa o praktyki zawodowe. Warto również podkreślić, że ERKO patronuje kierunkowi kształcenia technik mechanik – operator obrabiarek CNC. Co więcej, przy współpracy z Jasielskim Stowarzyszeniem Przedsiębiorców, oba podmioty zaangażowane są w realizację projektu unijnego pn. „Innowacyjne kształcenie zawodowe w ZST”.

Współpracę z ERKO, zacieśniamy sukcesywnie od kilku lat. Zespół Szkół Technicznych jest partnerem Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców w realizacji projektu, którego ważną częścią jest nasz partner z Czeluśnicy. Nasi uczniowie odbywają w ERKO staże zawodowe oraz praktyki. Każdego roku jest to około dziesięciu osób. To nie wszystko, bowiem uczniowie kierunku technik mechanik – operator obrabiarek CNC, na co dzień, jeżdżą do zakładu ERKO na zajęcia praktyczne w ramach praktycznej nauki zawodu. Cyklicznie, w każdym tygodniu jest to sześciu uczniów – mówi Jolanta Wierzbicka, wicedyrektor ZST.

Fakt, że ERKO, od kilku już lat, konsekwentnie rozwija współpracę z lokalnymi partnerami, w tym szkołami, nie powinien w żaden sposób dziwić. Zaangażowanie w życie lokalnej społeczności, wynika wprost z rodowodu firmy, który sięga końca lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Właśnie wtedy, w Czeluśnicy powstała mała rodzinna firma, która dzisiaj z powodzeniem konkuruje na wymagającym rynku producentów detali lotniczych. Dlatego też społeczna odpowiedzialność biznesu, jest jednym z kluczowych elementów strategii rozwoju ERKO.  W praktyce, przejawia się ona między innymi w budowaniu relacji z pracownikami, w tym również ludźmi młodymi oraz inwestowaniu w zasoby ludzkie. Częścią tak nakreślonej strategii są między innymi uczniowie ZST.

Uczniowie, którzy trafiają do nas w ramach praktyk, bądź też staży zawodowych, mają okazję poznać kulturę pracy, dyscyplinę i obowiązki. Ma to kapitalne znaczenie dla przyszłości tych młodych ludzi. W naszym zakładzie, uczniowie, po raz pierwszy stykają się z problemami, z którymi będą musieli w przyszłości, mierzyć się każdego dnia w pracy zawodowej.  Uczą się u nas także odpowiedzialności, pracując na specjalistycznych maszynach wysokiej klasy do produkcji detali lotniczych, gdzie spotykamy się z materiałami trudnoobrabialnymi. Osoby, które trafiają do nas ze szkół technicznych, kierunkowych, są naprawdę dobrze przygotowane. Posiadają już wiedzę na poziomie pozwalającym im na dokonywanie świadomych interpretacji oraz podstawowe umiejętności w zakresie obsługi maszyn. Zdarza się, uczniowie, po zakończeniu szkoły, od razu podejmują pracę w naszym zakładzie. Niektórzy, kontynuują naukę na uczelniach wyższych.  Warto podkreślić, że zawód operatora obrabiarek sterowanych numerycznie jest zawodem przyszłościowym – przekonuje Piotr Dziadosz, kierownik produkcji w ERKO.

Na zdjęciu (od lewej): Piotr Dziadosz i Grzegorz Zięba

Kierownictwo zakładu ERKO w Czeluśnicy, postanowiło docenić zaangażowanie przyszłych operatorów obrabiarek CNC, uczniów technikum w ZST, fundując dla nich specjalne szafki. Ich wyjątkowość polega na tym, że znajduje się na nich grafika, którą wykonał Sylwester Łaskawski, znany artysta street art. Motyw nawiązuję rzecz jasna do branży lotniczej.     

MD 

Napisany dnia: 20.01.2022, 18:53

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie milkną echa sprawy śmierci ciężarnej z Pszczyny.
Następny artykułReżyser „Parasite” nakręci anglojęzyczny film. Robert Pattinson w roli głównej