A A+ A++

18.03.2021r. 05:47

Grupa planuje budować rocznie tysiąc obiektów modułowych. W Niemczech chce wznosić hotele, biurowce, szkoły i szpitale – informuje “Puls Biznesu”.

Tradycyjne budowanie z cegieł i betonu wciąż jest w Polsce popularne, w Europie natomiast popularność zyskuje budowanie obiektów prefabrykowanych, np. z drewna. Trend ten zamierza wykorzystać Erbud, który planuje postawić fabrykę produkcji obiektów modułowych.

“Nie mówimy o domkach. Interesują nas moduły, z których można wznosić większe obiekty – hotele, biurowce oraz budynki użyteczności publicznej – szpitale, szkoły, urzędy. Mamy wstępnie rozpoznane lokalizacje pod fabrykę i wybraną technologię, moglibyśmy więc ruszyć z projektem praktycznie zaraz po zebraniu funduszy, a pełne moce osiągnąć w ciągu dwóch lat” – mówi, cytowany przez “Puls Biznesu”, Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu.

Nie ujawnia jednak, gdzie ona powstanie. Fundusze na inwestycję grupa oszacowała na 80-100 mln zł. Planuje pozyskać je np. ze sprzedaży mniejszościowego pakietu firmy ONDE (dawniej PBDI), spółki działającej na rynku budowy infrastruktury OZE.

Docelowo grupa zamierza budować minimum 1000 obiektów modułowych rocznie, głównie na rynek niemiecki.
“Niemcy mają nowe modne słówko – HoHo – określające drewniany wysoki budynek. 98-metrowy obiekt powstaje np. na modnym berlińskim Kreuzbergu, w HafenCity w Hamburgu stanie natomiast 65-metrowiec. Też z drewna” – dodaje Dariusz Grzeszczak.

Gdyby udało się pozyskać finansowanie na nowy segment działalności, to w okresie 4-5 lat będzie miał on co najmniej 10-15-proc. udział w przychodach grupy. Po trzech kwartałach 2020 r. przekroczyły one 1,6 mld zł.

Mimo planów pozyskania funduszy na rozwój technologii modułowej ze sprzedaży części akcji ONDE Erbud nie zamierza tracić nad nią kontroli i będzie nadal prowadzić biznes na rynku OZE.

“ONDE to spółka działająca w bardzo perspektywicznym segmencie budowy farm wiatrowych i fotowoltaicznych, bardzo dobrze postrzeganym obecnie przez inwestorów na świecie” – podkreśla prezes Erbud, dodając, że ONDE serwisuje też farmy OZE i ta działalność będzie jednym z obszarów rozwoju spółki – czytamy w “Pulsie Biznesu”.

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWybory w Holandii: Mark Rutte triumfuje
Następny artykułNakło nad Notecią: Kino Reaktywacja zaprasza tylko w piątek 19 marca br.