Podział na epoki to tzw. periodyzacja. Jest ona dostosowywana do obecnego stanu wiedzy. Należy bowiem wiedzieć, że to, jak nazywały się epoki i ile trwały, do dziś pozostaje kwestią sporną i wielokrotnie się zmieniało. Zależy też od wielu innych czynników, np. położenia na mapie. Inaczej może się kształtować np. historia sztuki z perspektywy Chin, które istnieją od kilku tysięcy lat, a inaczej z perspektywy Stanów Zjednoczonych, które formalnie istnieją dopiero od XVIII wieku.
Każdy zresztą naród może odróżniać swoje epoki i mieć swój podział na epoki. W Polsce chociażby wyróżniamy dwudziestolecie międzywojenne, które było okresem niezwykle ważnym dla kraju – odbudowywano wówczas struktury państwowe, uchwalano konstytucję, budowano stosunki międzynarodowe, rozwijając również sztukę. W innych regionach świata, nieskalanych wojnami światowymi, był to jednak okres składający się na inną epokę, niekiedy bez większego znaczenia historycznego.
Podobnie może być z całymi kontynentami, które były kolonizowane przez Europejczyków. Historia Ameryki dzieli się co do zasady tylko na trzy główne epoki, dla których datami granicznymi jest odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba w 1492 r. oraz proklamowanie przez USA niepodległości: ep … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS