W kościele Mariackim w Mysłowicach znajdują się pamiątki po rodzinie Mieroszewskich. Mieroszewscy pochodzili z Mazowsza, potem osiedli w Małopolsce. W latach 1637-1839 byli właścicielami Mysłowic. Za czasów Mieroszewskich doszło do umocnienia się języka polskiego w Mysłowicach. Rodzina nie szczędziła datków na kościoły.
Fragment epitafium Krzysztofa Mieroszewskiego w kościele Mariackim w Mysłowicach
Jednym z wybitnych przedstawicieli rodu był Krzysztof Mieroszewski. Zajmował wysokie pozycje w życiu politycznym Rzeczypospolitej. K. Mieroszewski urodził się w 1600 roku. Studiował na Uniwersytecie Krakowskim i Bolońskim. Zajmował się inżynierią, geometrią i astronomią. Znał łacinę, grekę, niemiecki, czeski i włoski. W 1633 roku brał udział w wojnie z Rosją u boku króla Władysława IV. Był świadkiem oblężenia Smoleńska przez wojska polskie. Jedenaście lat później król mianował do swoim sekretarzem. K. Mieroszewski piastował to stanowisko podczas rządów: Jana Kazimierza Wazy, Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Jana Sobieskiego. Brał również udział w kampanii podczas Potopu Szwedzkiego. W 1655 roku bronił Krakowa u boku Jana Czernieckiego.
Mieroszewski był jednym z najbardziej wybitnych architektów I Rzeczypospolitej. W latach 1643-1646 brał udział w budowie fortyfikacji w Łańcucie, Wiśniczu i Przeworsku. Dziesięć lat potem uczestniczył w budowie fortyfikacji krakowskich. Doświadczenie i umiejętności wykorzystał potem w czasie budowy bastionów w klasztorze na Jasnej Górze w Częstochowie. Pod jego kierownictwem umocniono zamki w Będzinie, Olsztynie i Bieczu. Był autorem książki „Architectura militaria”, w której opisał doświadczenia z prac przy fortyfikacjach i budowlach obronnych.
Dobra mysłowickie stanowiły podstawę ekonomiczną dla kariery Krzysztofa Mieroszewskiego. W 1656 roku kupił karczmę na rynku w Mysłowicach. W latach 60. XVII wieku Mieroszewski sądził się z Janem Kamieńskim o bezprawną wycinkę najlepszych drzew z mysłowickich lasów, których Mieroszewski był właścicielem, W celu przeciwdziałania rozproszeniu i podziału majątku, Mieroszewski ustanowił w listopadzie 1678 roku ordynację (akt prawny zapobiegający podziałowi dóbr) mysłowicką, która była w kolejnych latach podstawą materialną rodu. Majorat obejmował: Mysłowice, Brzęczkowice, Szopienice, Roździeń i Bogucice. W następnym roku ordynację zatwierdził cesarz Leopold I Habsburg.
K. Mieroszewski ożenił się w 1650 roku z Anną Krzeszówną, po jej śmierci, w 1652 roku poślubił Agnieszkę Biberstein. Małżeństwa były bezdzietne. Jak informuje treść epitafium z kościoła Mariackiego, Krzysztof Mieroszewski zmarł 2 lutego 1679 roku. Ordynację mysłowicką odziedziczyła wdowa Agnieszka. Po jej śmierci władał ordynacją Jan Mieroszewski, brat Krzysztofa. Następnie przejął dobra najstarszy syn Jana, Jan Krzysztof Mieroszewski.
U szczytu tablicy epitafialnej widnieje malowany wizerunek Krzysztofa Mieroszewskiego. Przedstawia mężczyznę w sile wieku z krótkimi czarnymi włosami i sumiastym wąsem. Treść tablicy wymienia jego największe dokonania. Według zapisu tablicę odnowił hrabia Stanisław Mieroszewski w 1880 roku. U dołu zamieszczono herb rodowy.
Dariusz Falecki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS