- Rok temu w Chinach potwierdzono pierwszy zgon związany z Covid-19
- Zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 89,7 mln ludzi na świecie, ponad 1,92 mln zakażonych zmarło
- Dane Ministerstwa Zdrowia: 4622 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło 75 pacjentów z Covid-19
- Duży wzrost chętnych do zaszczepienia się przeciw Covid-19. Sondaż dla RMF FM i “DGP”
- Rozpoczynają się testy nauczycieli na obecność SARS-CoV-2
- Brytyjski wariant koronawirusa dotarł do Francji, a także Meksyku
- CNN alarmuje: styczeń będzie najbardziej tragicznym miesiącem epidemii w USA
Minister zdrowia jest przekonany, że w perspektywie końca lutego w Polsce będzie prawdopodobnie zaszczepiona w pełni, czyli już po podaniu drugiej dawki, większość chętnych medyków.
Szczepienia przeciw Covid-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia zeszłego roku. Od tego czasu wykonano 203 053 szczepień.
Według danych ministerstwa ochrony zdrowia w ubiegłym tygodniu, kiedy prawosławni i grekokatolicy obchodzili Boże Narodzenie, na Ukrainie wykryto ok. 41 tys. zakażeń SARS-CoV-2 – prawie 7 tys. mniej niż tydzień wcześniej. Minionego tygodnia przeprowadzono ok. 161 tys. testów PCR na obecność Covid-19. W związku z infekcją lub jej podejrzeniem hospitalizowanych jest według stanu z poniedziałku ok. 22 tys. ludzi.
Mamy 4 622 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (627), zachodniopomorskiego (570), pomorskiego (509), wielkopolskiego (446), kujawsko-pomorskiego (388), małopolskiego (233), śląskiego (233), dolnośląskiego (227), łódzkiego (218), warmińsko-mazurskiego (210), lubuskiego (190), podkarpackiego (159), lubelskiego (138), opolskiego (127), świętokrzyskiego (97), podlaskiego (75). 175 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu Covid-19 zmarło 10 osób, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 65 osób.
Wszystko wskazuje na to, że szczepić przeciw Covid-19 będziemy musieli się co roku – powiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk w rozmowie z wprost.pl.
“Nie zadeklaruję, że trzydziestolatkowie zostaną zaszczepieni np. w maju, czerwcu albo w lipcu” – powiedział szef KPRM.
Rząd Francji powinien rozważyć zamknięcie granic nie tylko z Wielką Brytanią, ale i z innymi krajami silnie dotkniętymi brytyjską odmianą koronawirusa – powiedział epidemiolog i doradca francuskiego rządu Arnaud Fontanet.
Ekspert, który wystąpił w telewizji BFM TV, podkreślił też, że aby opanować sytuację związaną z pandemią Covid-19 we Francji należy zaszczepić przed końcem marca 10-15 mln osób, a do końca czerwca – kolejnych 25-30 mln.
W czwartek premier Jean Castex zapowiedział, że granica Francji z Wielką Brytanią pozostanie zamknięta do odwołania; ponadto do 20 stycznia przedłużono obowiązującą w kraju godzinę policyjną – od godz. 20 do godz. 6.
Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich, który finansował produkcję szczepionki na koronawirusa Sputnik V poinformował, że preparat ten otrzymało dotąd ponad 1,5 mln osób. Producent podał, że rosyjska szczepionka została zaakceptowana na Białorusi, w Serbii, Argentynie i Boliwii.
Michał Dworczyk z kancelarii premiera poinformował, że w najbliższych godzinach zostaną przedstawione decyzje ws. powrotu dzieci do szkół.
Dopytywany, czy obostrzenia obowiązujące do 17 stycznia zostaną przedłużone, przekazał, że “właśnie na tę komunikację czekamy”.
Od dzisiejszego poranka w rejonie słowackiej Nitry w środkowej części kraju obowiązuje bezwzględny zakaz wychodzenia z domu bez negatywnego wyniku testu na koronawirusa.
W Nitrze i najbliższej okolicy odnotowuje się najwięcej zachorowań na Covid-19 w kraju. Sytuacja jest na tyle poważna, że w ubiegłym tygodniu wojsko śmigłowcami dowoziło respiratory dla najciężej chorych, a na cmentarzach ustawiono specjalne chłodnie na ciała zmarłych, których zakłady pogrzebowe nie zdążyły pochować. Jednym z powodów takiej sytuacji ma być wykrycie w tym rejonie brytyjskiej mutacji koronawirusa, która jest bardziej zaraźliwa.
“Pandemia przez rok nie odpuściła i powinniśmy wziąć pod uwagę to, co się dzieje w innych krajach oraz liczby w naszym kraju” – podkreśla doktor Artur Zaczyński w Porannej rozmowie w RMF FM, mówiąc o utrzymywaniu obostrzeń. Pytany o trzecią falę zachorowań zastępca Dyrektora CSK MSWiA ds. Medycznych dodaje, że “część osób się nie bada. Przechodzi Covid-19 jako przeziębienie i potem trafiają do szpitali w stanie zagrożenia życia”. “Musimy się nauczyć taśmociągu” – tak obrazowo doktor Zaczyński mówił o wolnym tempie szczepień w Polsce.
Powinniśmy się szykować na przedłużenie obecnie obowiązujących ograniczeń związanych z koronawirusem. Decyzja jeszcze nie zapadła, ale jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz – ustalili nieoficjalnie dziennikarze RMF FM.
Międzynarodowy zespół ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), odpowiedzialny za badanie źródeł pandemii Covid-19, przybędzie do Chin 14 stycznia – poinformowała w poniedziałek chińska państwowa komisja zdrowia. Nie podano programu wizyty.
Pierwotnie kilkunastoosobowy zespół WHO miał udać się do Chin na początku stycznia, by przeanalizować pierwsze wykryte przypadki zakażeń koronawirusem. Wizyta opóźniła się jednak z powodu braku zezwolenia władz w Pekinie, co chińskie MSZ określiło jako nieporozumienie.
Powstał oparty na nanomateriałach test, który wykrywa przeciwciała skierowane przeciw dwóm antygenom koronawirusa w czasie 10-12 sekund. W ten sposób może zidentyfikować infekcję, a także ocenić reakcję pacjenta na szczepienie.
Część przedsiębiorców z Podhala zapowiada, że wznowi działalność po 17 stycznia, bez względu na ewentualne dalsze obostrzenia. W regionie powstała nawet inicjatywa “Góralskie Veto”, która zrzesza kilkaset osób.
Poniedziałek jest we Włoszech dniem strajku tysięcy uczniów szkół średnich przeciwko zdalnemu nauczaniu. Gimnazjaliści i licealiści, przede wszystkich z dużych miast na czele z Rzymem, nie podłączą się dziś do platform internetowych, na których odbywają się lekcje.
Od tygodnia normalnym nauczaniem objęci są po świątecznych feriach uczniowie szkół podstawowych w większości kraju.
W ciągu ubiegłej doby wykryto w Niemczech 12 497 nowych przypadków koronawirusa i odnotowano 343 zgony. Łączna liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa zbliża się do 2 mln i wynosi obecnie 1 921 024 a zgonów 40 686.
W kraju obowiązuje lockdown, czyli zakaz opuszczania domów bez konieczności; otwarte są tylko sklepy z artykułami niezbędnymi do codziennego życia, a także apteki i banki. Zamknięte są szkoły, a niektórzy pracodawcy musieli zawiesić działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym. Zamknięte również zostały zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony tatuażu.
W poniedziałek do Polski trafi transport 360 tys. dawek szczepionek przeciwko Covid-19 firmy Pfizer, a we wtorek 29 tys. dawek szczepionek Moderny. Do tej pory zaszczepiono w Polsce nieco ponad 200 tys. osób.
W ocenie prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzeja Matyi akcja szczepień w Polsce jest dobrze zorganizowana, “ale idzie troszeczkę za wolno”.
Bardzo duży wzrost osób deklarujących, że chce się zaszczepić przeciwko Covid-19 – wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej”. W porównaniu z badaniem z listopada, liczba chętnych wzrosła o 25 pkt proc. W najnowszym badaniu 47,9 proc. Polaków zadeklarowało, że zdecydowanie zaszczepi się przeciwko Covid-19. Odpowiedź “raczej tak” wybrało 19,7 proc.
Dziś rozpoczną się testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Potrwają do 15 stycznia.
W ciągu ub. doby potwierdzono w Brazylii 29 792 nowe zakażenia koronawirusem i 469 kolejnych zgonów. Trwają przygotowania do masowej akcji szczepień, w tym z wykorzystaniem chińskiej szczepionki CoronaVac.
Łączna liczba zakażeń od początku pandemii sięgnęła 8,1 mln a oficjalny bilans ofiar śmiertelnych to 203 100.
W położonym na północy Meksyku stanie Tamaulipas wykryto nową mutację koronawirusa po raz pierwszy stwierdzoną w Wielkiej Brytanii. Stwierdzono ją u 56-letniego mężczyzny, który przyleciał 29 grudnia ze stolicy Meksyku do miasta Matamoros, położonego w pobliżu granicy z USA.
Mężczyznę określono jako “międzynarodowego podróżnika”; jego personaliów i narodowości nie ujawniono.
Federalne ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę o 10 003 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa i 502 kolejnych zgonach.
Do 374 008 wzrosła w USA w niedzielę liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa – wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W ciągu ub. doby zmarło 1856 Amerykanów.
Przy obecnym tempie styczeń będzie najbardziej tragicznym miesiącem epidemii w USA – ostrzega portal CNN. Poprzednim był grudzień z rekordową liczbą 77 431 zgonów z powodu Covid-19.
W Marsylii na południu Francji wykryto siedem przypadków brytyjskiego wariantu wirusa. Sytuacja epidemiczna “jest niepokojąca” – ocenił mer Benoit Payan. “Teraz liczy się każda minuta, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się angielskiego wariantu” – ostrzegł. Wezwał rząd do “zintensyfikowania kontroli na lotniskach” i zwrócił się do “ministrów o wprowadzenie drastycznych środków dotyczących wjazdu i wyjazdu z terytorium”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS