A A+ A++

Już na etapie wyboru projektu inwestorzy powinni pomyśleć o wyborze efektywnych i energooszczędnych rozwiązań grzewczych. Obecnie jednym z najbardziej skutecznych i chętnie wybieranych źródeł ciepła są niskotemperaturowe pompy ciepła, które mogą znacznie obniżyć koszty ogrzewania. Jednak… nie zawsze. Jak to osiągnąć i jakie rozwiązania grzewcze sprawdzą się w przypadku pomp ciepła? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze? Te pytania zadaliśmy ekspertom firmy Purmo, lidera w dziedzinie zrównoważonych rozwiązań z zakresu komfortu wnętrz – energooszczędnych systemów ogrzewania i chłodzenia.

Na jakie rozwiązanie się zdecydować, aby zapewnić efektywne i energooszczędne ogrzewanie? To pytanie jest jednym z najważniejszych dylematów dla inwestorów planujących budowę domu oraz tych, którzy są w trakcie realizacji swojego wymarzonego domu. Przede wszystkim należy pamiętać, że kosztem jest nie tylko samo źródło ciepła, ale także instalacja grzewcza, która powinna zapewniać efektywność energetyczną i ekonomiczną całego przedsięwzięcia i współpracować np. z nową pompą ciepła. „Jedno jest pewne, o ogrzewaniu musimy pomyśleć całościowo już na etapie wyboru projektu. Jest to bardzo ważne nie tylko ze względu na koszty całego przedsięwzięcia, ale także możliwości jakie oferuje nam dany koncept architektoniczny. Z pewnością warto wybrać sprawdzone rozwiązania, takich producentów jak Purmo, które skutecznie ogrzewają polskie domy już od kilkudziesięciu lat. Co ważne – grzejniki Purmo produkowane są w polskiej fabryce w Rybniku, co zapewnia dostępność części i serwisu. To z pewnością gwarancja nie tylko skuteczności, ale także bezpieczeństwa dla inwestorów” – mówi Piotr Krzemiński, menedżer technicznego wsparcia sprzedaży w firmie Purmo.

Podczas wyboru źródła ciepła konieczne jest uwzględnienie indywidualnych warunków inwestycji, takich jak zapotrzebowanie cieplne budynku, dostępność preferowanych paliw, np. gazu, czas budowy, koszty inwestycyjne oraz preferencje dotyczące systemu ogrzewania – grzejniki, ogrzewanie podłogowe czy systemy mieszane. W dużym uproszczeniu decydując się na wybór pompy ciepła, należy uwzględnić wyższe, jednorazowe koszty związane z zakupem i instalacją. Trzeba również pamiętać, że to rozwiązanie wymaga stałej dostawy prądu. Inwestorzy decydujący się na pompę ciepła najczęściej wybierają ogrzewanie podłogowe w całym domu, ponieważ jest to najbardziej efektywne rozwiązanie, szacowane koszty ogrzewania będą najniższe w obecnej sytuacji rynkowej (np. dla domu średniej wielkości szacunkowo o około 1000-2000 PLN rocznie mniej niż przy wyborze alternatywnych rozwiązań).

Coraz częściej w przypadku pomp ciepła spotyka się także instalację ogrzewania podłogowego w połączeniu z klimakonwektorami.

Bezawaryjne i skuteczne ogrzewanie podłogowe

System ogrzewania podłogowego Purmo jest obecnie jednym z najbardziej popularnych rozwiązań grzewczych na polskim rynku. Przede wszystkim dlatego, że zapewnia idealny dla człowieka rozkład temperatury – więcej ciepła przy stopach i mniej na poziomie głowy, co sprawia, że użytkownicy czują optymalny komfort. Podstawowym komponentem systemu są rury z tworzywa sztucznego, które charakteryzują się odpornością na korozję, dużą wytrzymałością i elastycznością. I to właśnie ten niepozorny, ukryty pod posadzką element jest wyznacznikiem sukcesu systemu ogrzewania podłogowego Purmo. Dlaczego? Rury do ogrzewania podłogowego są jednym z najważniejszych i kluczowych elementów całego systemu. W tym przypadku musimy mieć pewność, że rura wytrzyma odpowiednią temperaturę i ciśnienie przy ciągłej, wieloletniej pracy całej instalacji. Pamiętajmy, że raz położone rury pokrywane są posadzką i w przypadku jakiejkolwiek awarii konieczny byłby kosztowny remont. Dlatego firma Purmo wprowadziła na rynek unikalną, niezawodną rurę do systemu ogrzewania podłogowego – PexPenta. Specjalnie zaprojektowana przez ekspertów Purmo rura PexPenta posiada pięć jednocześnie wytłaczanych warstw i zawiera barierę tlenową, w pełni chronioną poprzez warstwę polietylenu. Jest on specjalnie usieciowany strumieniem elektronów co wzmacnia rurę zapewniając nie tylko jej wytrzymałość, ale i elastyczność.

System ogrzewania podłogowego Purmo znajduje zastosowanie w przypadku każdego rodzaju podłogi (m.in. parkiet, płytki ceramiczne, laminat i beton), doskonale współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami ciepła oraz z automatyką Unisenza pozwalającą na precyzyjne sterowanie temperaturą w pomieszczeniu.

Do ogrzewania i chłodzenia

Klimakonwektory Vido S2 to kolejne rozwiązanie, które doskonale współpracuje z pompą ciepła oraz innymi niskotemperaturowymi źródłami ciepła. Zapewniają one zarówno skuteczne ogrzewanie, jak i chłodzenie jeśli zostaną połączone z rewersyjną pompą ciepła lub oddzielnym źródłem chłodu. Najnowsza technologia płynnej regulacji prędkością wentylatora minimalizuje poziom hałasu dzięki czemu Vido S2 zawsze pracuje cicho, niemal bezszelestnie niezależnie od tego czy pracuje w trybie ogrzewania czy chłodzenia. Jest to idealne rozwiązanie do nowych inwestycji. A dzięki kompaktowym rozmiarom klimakonwektor Vido S2 oferuje wiele opcji instalacji – takich jak montaż na ścianie, montaż wnękowy w zabudowie, montaż na suficie – także w tym podwieszanym. To doskonałe rozwiązanie w miejscach, w których spędzamy mniej czasu w ciągu dnia (np. sypialnie czy poddasza, gdzie istotne jest także efektywne schładzanie pomieszczenia).

Grzejnik do pomp ciepła

Nowa propozycja firmy Purmo – grzejnik niskotemperaturowy Ulow-E został opracowany specjalnie z myślą o współpracy z pompą ciepła, które działają najefektywniej przy niskich temperaturach systemu. Dzięki specjalnej konstrukcji i wbudowanym wentylatorom, Ulow-E zwiększa wydajność cieplną nawet o 60% w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami o tych samych rozmiarach. Dzięki wymuszonej większej konwekcji zapewnionej przez wentylatory umieszczone wewnątrz grzejnika Ulow-E optymalnie wykorzystuje niskie temperatury zasilania i gwarantuje szybką dystrybucję ciepła. Umożliwia to ustawienie znacznie niższej temperatury systemu, co prowadzi do oszczędności energii bez obniżania komfortu cieplnego w pomieszczeniach.

Grzejnik niskotemperaturowy z wentylatorem Ulow-E charakteryzuje się nie tylko elastycznością zastosowań w przypadku instalacji, ale także łatwością obsługi i estetycznym wzornictwem. Został on zaprojektowany jako klasyczny model, który doskonale komponuje się w każdym pomieszczeniu. Jego kompaktowe wymiary umożliwiają montaż w niewielkiej przestrzeni, a niewidoczne, centralnie wbudowane wentylatory są ciche i pracują na poziomie zaledwie 25 dB, co sprawia, że nie zakłócają codziennej pracy.

Więcej porad i artykułów na temat marki Purmo oraz energooszczędnych rozwiązań i produktów dostępnych jest na stronie: www.purmo.pl w zakładce „Wnętrza”

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPij regularnie. Pożegnasz zmarszczki, a skóra odzyska jędrność
Następny artykułProgram „Aktywny rodzic”