A A+ A++

Prezes powiedział także, że w ciągu trzech kwartałów wyniki finansowe były kształtowane przez istotne czynniki pozostające poza jej kontrolą, m.in. przez przedłużone na 2024 rok regulacje w zakresie cen sprzedaży energii elektrycznej oraz obniżenie taryfy G prezesa URE na drugą połowę 2024 roku, które przełożyły się na niższą marżowość sprzedaży energii elektrycznej.

Jak tłumaczy spółka, w porównaniu do pierwszych trzech kwartałów ubiegłego roku o 55 proc. spadła kwota rekompensat z Funduszu Wypłat Różnicy Ceny, pokrywających ubytek przychodów od klientów objętych regulacjami w zakresie cen energii elektrycznej. Wynikało to m.in. z konieczności wprowadzenia od drugiej połowy roku zmian w stawkach taryfowych, od których wspomniane rekompensaty są naliczane.

Wiceprezes Energi Roman Szyszko zwrócił uwagę, że w trzecim kwartale ważnym czynnikiem wpływającym na wyniki finansowe były też m.in. niższe ceny rynkowe energii elektrycznej, które przełożyły się na niższe ceny sprzedaży. – Jednocześnie jednak przez dziewięć miesięcy tego roku niższe ceny zakupu energii na pokrycie strat sieciowych korzystnie wpłynęły na wynik EBITDA Linii Biznesowej Dystrybucja. Czynniki zewnętrzne wpływające na wyniki finansowe Grupy Energa wpłynęły na poziom zysku nie tylko w ostatnim kwartale, ale od początku bieżącego roku. Mimo to uzyskane wyniki finansowe zapewniają zdolność do skutecznej realizacji kolejnych strategicznych działań. Profil działalności oparty o odnawialne źródła energii i infrastrukturalne usługi w zakresie dystrybucji energii elektrycznej wydaje się uzasadniać pozytywne prognozy w odniesieniu do przyszłego wzrostu wartości rynkowej Grupy Energa – powiedział wiceprezes.

Czytaj więcej

Energa napędza zieloną transformację energetyczną

Rosną nakłady na inwestycje

Energa podała, że nakłady inwestycyjne w Linii Biznesowej Dystrybucja w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku wyniosły 1,6 mld zł (to 53 proc. łącznych nakładów Grupy w tym okresie). Wyjaśniono, że dzięki tym środkom wybudowano i zmodernizowano 2,1 tys. km linii dystrybucyjnych, co pozwoliło przyłączyć do sieci 45 tys. nowych … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЧерез російський удар загинули двоє залізничників. Деякі потяги запізнюються
Następny artykułРанок, обід чи вечір: який час найкращий для чашки кави