Energa pracuje nad magazynami ciepła i chłodu
08.06.2020r. 13:39
Projekt ma na celu wdrażanie nowoczesnych rozwiązań z obszaru magazynowanie energii z zastosowaniem materiałów zmiennofazowych. Przedsięwzięcie to wpisuje się bezpośrednio w Krajowe Inteligentne Specjalizacje określające obszary o największym potencjale innowacyjnym i konkurencyjnym kraju. Dorobek naukowy zaangażowanych w projekt jednostek naukowych w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem kadry technicznej Energi ma stanowić solidną podstawę do pomyślnej realizacji projektu.
Głównym elementem projektu jest zastosowanie w magazynach materiałów zmiennofazowych, co pozwoli na znaczne zmniejszenie ich wymiarów.
Na tej samej technologii będą opierać się magazyny chłodu. Będą one współpracować z agregatem adsorpcyjnym, który wykorzystuje proces adsorpcji do wytwarzania chłodu. Ciepło wykorzystane do produkcji chłodu będzie dostarczane z istniejącego systemu ciepłowniczego. Jest to standardowe rozwiązanie w miejscach, gdzie występuje nadwyżka ciepła technologicznego, a także tam gdzie istnieją niedobory energii elektrycznej. Jak wyjaśnia Energa, często infrastruktura typowa dla sieci ciepłowniczej nie pozwala na poprawne zasilenie agregatu adsorpcyjnego u odbiorcy końcowego. Zbyt mały strumień nośnika ciepła w rurociągu zasilającym może sprawić, że agregat będzie pracował ze zmniejszoną wydajnością. Zastosowanie zmiennofazowego magazynu ciepła umożliwia pracę agregatu adsorpcyjnego przez cała dobę. Skumulowany w nocy chłód pozwoli na pokrycie zapotrzebowania na chłodzenie w okresie szczytowym.
Po zakończeniu projektu, Energa zamierza wdrożyć opracowane i przebadane laboratoryjnie, a następnie w warunkach rzeczywistych systemy magazynowania ciepła i chłodu we własnych systemach ciepłowniczych. Innowacyjne rozwiązanie zostanie także zaoferowane klientom zewnętrznym.
Jak zwraca uwagę Energa, w Polsce funkcjonuje obecnie ponad 440 systemów ciepłowniczych dostarczających ciepło do ponad 50 proc. mieszkańców kraju, a rosnące zapotrzebowanie na chłód wymusza stosowanie coraz nowszych i bardziej ekologicznych rozwiązań, takich jak generowanie chłodu z ciepła sieciowego.
Energa zapowiada, że magazyny będą uniwersalne, co oznacza, że w zależności od potrzeb mogą być instalowane zarówno w przedsiębiorstwach, jak i u klientów indywidualnych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS