Paraliżujący ból podczas miesiączki, mierzenie się z niepłodnością, poczucie izolacji i niezrozumienie, to najczęstsze skojarzenia z endometriozą. W Polsce mierzy się z nią już co 10 kobieta. Bez wątpienia leczenie operacyjne zaawansowanych postaci endometriozy powinno być refundowane. Konieczne też są także zmiany, aby skrócić czas diagnozy.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna spotkała się z przedstawicielami stowarzyszeń pacjenckich i lekarzy z ośrodków specjalizujących się w leczeniu operacyjnym endometriozy. Co wybrzmiało po spotkaniu?
Endometrioza: ma ją 10% kobiet! Może powodować niepłodność. Jak ją wykryć i leczyć mówi prof. Gaby Moawad, profesor z The George Washington University School of Medicine and Health Science
Jak czytamy we wpisie na platformie X, resort zdrowia wypunktował zadania do zrealizowania, a wśród nich: skrócenie czasu na postawienie diagnozy. O teście genetycznym, nad którym Agencja Badań Medycznych przeprowadza próby pisaliśmy w poniższym materiale:
ABM pracuje nad projektem własnym dotyczącym wczesnego wykrywania endometriozy
Kolejnym punktem jest opracowanie jasnych kryteriów wyboru ośrodków, które będą operować pacjentki. Jak informuje MZ to muszą być wysoko wyspecjalizowane placówki ze specjalistami i dużym doświadczeniem w leczeniu endometriozy oraz stworzenie e-rejestru endometriozy.
Obecnie Fundacja Pokonać Endometriozę na swojej stronie internetowej w zakładce gdzie leczyć udostępnia mapę specjalistów na terenie Polski. Przy każdym nazwisku specjalisty znajduje się adnotacja, czy dany specjalista w tej konkretnej placówce przyjmuje/operuje na NFZ.
Więcej o tym w artykule:
Endometrioza – gdzie leczyć się na NFZ?
Źródła:
https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1767669928914502039
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS