A A+ A++


Zobacz wideo

4 marca zmarła prof. Elżbieta Starosławska, lekarz onkolog, wieloletnia dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej – poinformował we wtorek marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. Lekarka w ostatnich miesiącach leczyła Zbigniewa Ziobrę. 

Polityk 11. grudnia ub. roku wycofał się z życia politycznego. Europoseł Patryk Jaki poinformował wówczas, że lider Solidarnej Polski zmaga się z chorobą nowotworową. – O jego aktywności w najbliższym czasie należy mówić bardzo ostrożnie – mówił Jaki w Polsacie.

Od tego czasu politycy Suwerennej Polski informują, że były minister sprawiedliwości ma zaawansowaną postać nowotworu przełyku z przerzutami, a rokowania są trudne. Jest po trzeciej dawce chemioterapii i czeka go operacja. Tymczasem czekają go z pewnością zeznania przed sejmowymi komisjami śledczymi. 

Zbigniew Ziobro złożył kondolencje 

Uroczystości pogrzebowe lekarki rozpoczęły się w lubelskiej archikatedrze w sobotę o godzinie 11. Zbigniew Ziobro za pośrednictwem mediów społecznościowych pożegnał kobietę. Napisał, że mimo chęci nie będzie mógł wziąć udziału w ceremonii pogrzebowej. Nie pozwala mu na to “stan zdrowia”. 

“Nigdy nie zapomnę tego, co zrobiła dla mnie i tysięcy pacjentów Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. Jak się poświęcała, aby pomagać w walce o nasze życie. Była lekarzem onkologiem, który mimo ogromnej wiedzy i doświadczenia nieustannie zgłębiał najnowsze osiągnięcia światowej medycyny. To dzięki niej moja walka daje mi dziś nadzieję…” – czytamy we wpisie w serwisie X (dawny Twitter).

To pierwszy wpis polityka od grudnia ubiegłego roku.

Kim była Elżbieta Starosłwawska

Elżbieta Starosławska urodziła się w Jarosławiu (woj. podkarpackie), ukończyła studia na Akademii Medycznej w Lublinie, tytuł profesora uzyskała w 2013 r. Od 2006 r. – z przerwą – kierowała Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, jednym z największych ośrodków onkologicznych w Polsce, który za jej kadencji został rozbudowany i zmodernizowany.

W 2011 r. Starosławska została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2012 r. – Medalem Prezydenta Miasta Lublin, w 2023 r. – Złotym Medalem Sapientia et Veritas za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej oraz organizacyjnej. Papież Benedykt XVI odznaczył ją Rycerskim Orderem Świętego Sylwestra.

Starosławska była członkiem Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, Komitetu Polityki Naukowej przy Ministrze Edukacji i Nauki, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie onkologii klinicznej i lekarzem kierującym oddziałem onkologii klinicznej. Otrzymała honorowe obywatelstwo Jarosławia i tytułu Ambasadora Województwa Lubelskiego. Miała 71 lat.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolski klub szukał pomocy u Grbicia
Następny artykułLeśne skrzaty równać szanse survivalowy wieczór w Szczuczynie (15.03)