A A+ A++

Data dodania: 2019-11-21 (12:36) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Inwestorzy na rynku ropy naftowej w bieżącym tygodniu nie mogą narzekać na brak emocji. Spadek notowań tego surowca na początku bieżącego tygodnia był bardzo dynamiczny, jednak wczoraj równie gwałtowna była zwyżka cen ropy, sięgająca 3% w przypadku ropy WTI oraz 2,5% w przypadku ropy Brent.

Stronie popytowej na rynku ropy naftowej wczoraj pomogły informacje o mniejszym od oczekiwań wzroście zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych. Departament Energii podał, że w minionym tygodniu wzrost ten wyniósł 1,4 mln baryłek, podczas gdy na początku tygodnia oczekiwano około 1,1-1,5 mln baryłek, ale oczekiwania wzrosły po wtorkowej publikacji Amerykańskiego Instytutu Paliw, pokazującej zwyżkę o prawie 6 mln baryłek.

Pozytywnie na ceny ropy naftowej zadziałała także wypowiedź Władimira Putina, w której zapewnił on o zamiarze dalszej ścisłej współpracy z OPEC. Rosyjski prezydent zaznaczył, że Rosja i OPEC mają wspólny cel w postaci utrzymywania zbilansowanej i przewidywalnej sytuacji na rynku ropy naftowej.

Wypowiedź Putina pojawiła się tuż po spekulacjach Reuters o tym, że Rosja nie będzie chętna do pogłębiania cięć produkcji ropy. Póki co kraj ten faktycznie trochę przekracza narzucone na niego limity – w październiku produkowano w Rosji średnio 11,23 mln baryłek ropy dziennie, podczas gdy limity wynoszą 11,17-11,18 mln baryłek dziennie. Na razie nie wiadomo jednak, czy obniżenie limitów w ogóle będzie konieczne. O tym debatować będą państwa OPEC oraz niektóre kraje spoza kartelu, które współpracują z OPEC.

Spotkanie kartelu będzie miało miejsce w dniach 5-6 grudnia. Również w tym czasie można spodziewać się dokładniejszych informacji na temat wyceny saudyjskiej spółki Saudi Aramco, która szykuje się do IPO (mogącego być największą emisją w historii).

To między innymi z tej przyczyny najbliższe dwa tygodnie na rynku ropy naftowej mogą być nerwowe. Inwestorzy będą wyczekiwać spotkania OPEC, jak również będą reagować na zmieniające się jak w kalejdoskopie informacje dotyczące relacji amerykańsko-chińskich.

PLATYNA

Prognozy tegorocznego deficytu platyny.

Ostatnie sześć sesji z rzędu na rynku platyny zakończyło się na plusie. W rezultacie, notowania tego kruszcu odrobiły sporą część strat z pierwszej połowy listopada, kiedy to tąpnęły one z rejonu 950 USD za uncję do okolic 865 USD za uncję. Obecnie cena platyny powróciła ponad barierę 900 USD za uncję, a dzisiaj rano notowania kruszcu delikatnie zniżkowały.

W obliczy przeciągającej się presji na niskie ceny platyny, coraz więcej inwestorów interesowało się tym metalem w bieżącym roku. Według World Platinum Investment Council (WPIC), rosnący popyt inwestycyjny przyczyni się do powstania na tym rynku deficytu w całym 2019 r. Jeśli te prognozy się zrealizują, deficyt ten pojawi się na nowo, po wcześniejszych dwóch latach nadwyżek (2017 i 2018 rok).

Niemniej, według wyliczeń WPIC, tegoroczny deficyt ma wynieść zaledwie 30 tys. uncji, co jest relatywnie niewielką wartością w porównaniu zarówno do wcześniejszych nadwyżek, jak i do deficytów pojawiających się na przestrzeni ostatnich kilku lat. Tymczasem w 2020 r. zapowiadana jest nadwyżka, i to znaczna, bo wynosząca 670 tys. uncji. Ma ona wynikać m.in. ze spadku popytu inwestycyjnego oraz spadku popytu ze strony producentów samochodów.

Chociaż wśród inwestorów powszechne jest przekonanie, że w poprzednim i bieżącym roku notowania platyny „uklepywały dno”, to potencjał do zwyżek notowań tego kruszcu nadal nie jest duży. Nadzieją dla inwestorów mogą być długoterminowe trendy. Platyna jest obecnie tania w porównaniu z palladem czy rodem, czyli kruszcami również wykorzystywanymi w produkcji katalizatorów samochodowych. Możliwe więc, że z czasem zyska ona na atrakcyjności, a popyt na platynę będzie większy – aczkolwiek na razie ten proces przebiega rozczarowująco powoli.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

 Prognozy nadwyżki na rynku ropy naftowej w I kw. 2020 r.

10:36 Komentarz surowcowy DM BOŚ

ROPA NAFTOWA: W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej znajdują się pod presją podaży. Dzisiejszy poranek przynosi dalsze osuwanie się cen tego surowca w dół. Notowania ropy gatunku WTI poruszają się w okolicach 58 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy Brent niewiele przekraczają 64 USD za baryłkę.

Ceny ropy naftowej w dół mimo niepokojów w Libii

2020-01-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Temat blokady kluczowego ropociągu i zatrzymania produkcji na istotnych polach naftowych w Libii rozgrzewa inwestorów na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia. Niemniej, presja na wzrost cen ropy widoczna była w zasadzie tylko tuż po weekendzie.

Stany Zjednoczone konkurencją dla OPEC na rynku ropy

2020-01-16 Komentarz tygodniowy TMS Brokers

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się w miarę neutralnie. Co prawda w ciągu dnia pojawiła się duża presja podażowa na wykresie cen tego surowca, jednak później ceny ropy odrobiły większość strat i ostateczna zniżka była symboliczna.

Uwaga inwestorów na rynku ropy przeniesiona na Chiny

2020-01-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ

ROPA NAFTOWA: Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Po ubiegłotygodniowej spektakularnej zniżce cen tego surowca, obecnie notowania ropy poruszają się w konsolidacji. Notowania amerykańskiej ropy WTI oscylują w okolicach 59 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent porusza się w rejonie 65 USD za baryłkę.

Złoto najdroższe od 7 lat

2020-01-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Wzrost napięć na Bliskim Wschodzie sprawia, że inwestorzy na rynkach surowcowych zwrócili swoją uwagę nie tylko na notowania ropy naftowej, lecz także na ceny złota. Dzisiaj notowania żółtego kruszcu zwyżkowały do poziomów przekraczających 1600 USD za uncję, czyli do najwyższego poziomu od prawie siedmiu lat.

Nerwowo na rynku ropy naftowej za sprawą konfliktu na linii USA-Iran

2020-01-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od dużych wahań cen tego surowca. Notowania ropy wczoraj dynamicznie wzrosły, wybijając się chwilowo na najwyższe poziomy od kwietnia/maja 2019 roku – jednak później równie gwałtownie spadły, doprowadzając do w miarę neutralnego zakończenia całej poniedziałkowej sesji, w rejonie piątkowego zamknięcia.

2019 rok na rynkach surowcowych - podsumowanie

2020-01-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ

2019 rok na globalnych rynkach surowcowych był okresem przewagi strony popytowej, aczkolwiek nie brakowało również surowców i towarów, które zakończyły go na minusie. Najsłynniejszy indeks surowcowy, CRB, wzrósł z okolic 170 pkt. do 185 pkt, czyli zyskał w 2019 roku około 9%.

Spokojna konsolidacja na rynku ropy naftowej

2019-12-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od spokojnej konsolidacji. Notowania europejskiej ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI oscylują w okolicach 61,70 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów surowca, mamy do czynienia ze stabilizacją notowań, a nawet delikatną presją wzrostową.

Wzrostowa końcówka tygodnia (i roku) na rynku ropy naftowej

2019-12-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ

W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej kontynuują ruch wzrostowy. Aktywność inwestorów jest co prawda obniżona ze względu na świąteczne dni, co umniejsza nieco znaczenie tej zwyżki – niemniej, końcówka tego tygodnia, a tym samym końcówka bieżącego roku, ma szansę upłynąć pod znakiem wyraźnych wzrostów. Cena ropy WTI oscyluje obecnie tuż poniżej 62 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę.

Znaczny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2019-12-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Po spadkowej piątkowej sesji, notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od delikatnych zniżek. Niemniej, presja strony podażowej na wykresie cen ropy jest relatywnie niewielka, a potencjał spadkowy notowań tego surowca jest ograniczony w obliczu optymizmu wokoł kwestii złagodzenia relacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProf. Elżbieta Mączyńska: Z kryzysu w 2008 roku świat nie wyciągnął wniosków
Następny artykułMorawiecki o likwidacji 30-krotności składek ZUS: do konsultacji