Zawodowi sportowcy często narzekają, że po zawodach, które kończą się wieczorem nie mogą zasnąć do rana, ponieważ nadal w nich buzuje adrenalina. Zapewne tego samego doświadczyli uczestnicy III Nocnego Noworocznego Turnieju Siatkarskiego o Puchar Starosty Opoczyńskiego – Marcina Baranowskiego.

Niezwykle wyrównany i wysoki poziom sprawił, że pojedynki były wyjątkowo zacięte i trwały bardzo długo. Finał rozpoczął się tuż przed północą i trwał ponad godzinę, i to w sytuacji, w której toczono pojedynek zaledwie do dwóch wygranych setów, a rozstrzygający set był toczony jedynie do 15 punktów.

Zawody otworzył Marcin Baranowski – Starosta Powiatu Opoczyńskiego, życząc wszystkim sportowej rywalizacji, a przy tym dobrej zabawy. Turniej zorganizowano wprawdzie pod patronatem Starosty, ale także przy wsparciu Roberta Telusa – Posła na Sejm RP oraz Janusza Ciesielskiego – Radnego Sejmiku Województwa Łódzkiego i Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Łodzi, którzy ufundowali cześć nagród. Posiłek dla zawodników przygotowała Aneta Wdówka z KGW Ogonowice, a wodę ufundowała firma Konkret. Moderatorem zawodów był Rafał Skoczylas – Prezes MKS Volley Żelazny Opoczno, który nie tylko prowadził zawody, ale również sędziował i grał w jednej z drużyn. Miejscem rozgrywania turnieju była hala sportowa przy ZSP nr 1 w Opocznie.

W zawodach wzięło 9 drużyn, które w pierwszej fazie turnieju toczyły pojedynki w dwóch grupach. Tym sposobem w grupie A rywalizowały drużyny: Giganci Opoczno, Policja, Volley Team Powiat Opoczyński, Pasjonaci Opoczno, a do Grupy B trawiły: KIM Opoczno, Żelazna Młodzież, Nadleśnictwo Opoczno, Straż Pożarna, Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina”. Na tym etapie rozgrywek rywalizowano każdy z każdym. Niezwykle wyrównana faza grupowa trwała aż 5 godzin i zakończyła się dopiero o godz. 23. Na tym etapie wyróżniał się późniejszy zwycięzca, czyli Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina”, która to drużyna nie straciła nawet seta i zdecydowanie wygrała Grupę B.

W Grupie A ton rozgrywkom nadała z kolei drużyna Volley Team Opoczno, której jedynie Pasjonaci potrafili urwać seta. Podziałało to na Volley jak przysłowiowa płachta na byka, ponieważ pierwszy przegrany set sprawił, że siatkarze Volleya zmotywowali się do tego stopnia, że drugiego seta wygrali wysoko (do 16), a tzw. tiebreak-u wręcz zdemolowali swojego przeciwnika, pozwalając im zdobyć zaledwie 3 punkty.

W półfinałach spotkali się ze sobą Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” – Pasjonaci oraz Żelazna Młodzież – Volley Team Opoczno. Zwycięzcy grup w półfinałach nie dali szans swoim przeciwnikom, pokonując ich w dwóch setach.

Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” – Pasjonaci 25:12, 25:14.

Żelazna Młodzież – Volley Team Opoczno 18:25, 10:25.

Mimo, że dochodziła już północ ktokolwiek myślał, że siatkarze odpuszczą walkę w finale był w błędzie. Gdy Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” pewnie wygrało pierwszego seta z Volley Team Opoczno i prowadziło w końcówce drugiego wydawało się, że wynik jest już rozstrzygnięty, ale Volley nie przestraszył się niekorzystnego wyniku i rzutem na taśmę rozstrzygnął go na swoją korzyść. W tie-break-u gra była wyrówna, ale w połowie seta „Hubalowa Rodzina” odskoczyła na kilka punktów i nie pozwoliła roztrwonić przewagi już do końca.

Wynik finału: Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina”- Volley Team Opoczno 25:19, 23:25, 15:9.

W meczu o trzecie miejsce również do wyłonienia zwycięzcy potrzebny był tiebreak. Tego już wyraźnie wygrała Żelazna Młodzież, ale po wynikach dwóch pierwszych setów trudno było wskazać faworyta.

Wynik meczu o trzecie miejsce: Żelazna Młodzież – Pasjonaci 23:25, 25:20, 15:7.

Tuż przed pierwszą w nocy Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” odebrało z rąk Marcina Baranowskiego – Starosty Powiatu Opoczyńskiego puchar za zdobycie pierwszego miejsca, a siatkarze zwycięskiej drużyny wręczyli Staroście pamiątkową koszulkę swojego Stowarzyszenia z wizerunkiem Hubala. Przypomnijmy, że w tym roku przypada 80-ta rocznica śmierci mjr Henryka Dobrzańskiego.

– Cieszę się, że turniej dostarczył tyle pozytywnych emocji i stał na tak wysokim poziomie. To, że skończył się tak późno świadczy o tym najlepiej. Zapraszamy do nas za rok. Postaramy się, by turniej był jeszcze ciekawszy i lepszy niż w tym roku – powiedział na zakończenie zawodów – Marcin Baranowski – Starosta Powiatu Opoczyńskiego.

Nagrody indywidualne w turnieju otrzymali. Najmłodszy siatkarz – Jakub Wolski (Żelazna Młodzież), Najlepszy Siatkarz Oldboy – Jarosław Auguścik (KP Policji w Opocznie), Nagroda Fair Play – Klub Olimpiad Specjalnych Giganci Opoczno, Najlepszy zagrywający – Robert Kądziela (Pasjonaci Opoczno), Najlepszy rozgrywający- Sebastian Wiaderny (Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina”), Najlepszy przyjmujący- Mateusz Łukasik (Żelazna Młodzież), Najlepszy atakujący- Łukasz Krajewski (Volley Team Powiatu Opoczyńskiego), MVP Turnieju- Łukasz Depta (Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina”).

Info: Mazopolska/ Foto: Powiat Opoczyński