A A+ A++

fot. ZUS

Opolscy emeryci i renciści są w krajowej czołówce pod względem ubankowienia. Obecnie 79 proc. seniorów w regionie dostaje należności z ZUS przelewem. Grupa klientów ZUS, którzy deklarują odbiór świadczeń na konto, stale rośnie.


Chociaż wybór drogi jaką pieniądze z ZUS trafiają do klientów jest indywidulną decyzją, to ZUS promuje obrót elektroniczny w ramach akcji „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”. Firmuje ona zalety posiadania rachunku bankowego jako opcji bezpiecznej i wygodnej. Uświadamia też, że osoby starsze nie muszą być wykluczone z usług cyfrowych. Podkreśla, że trzymanie pieniędzy w domu może narażać seniorów na szereg coraz bardziej wyrafinowanych sposobów na wyłudzenie gotówki.

  • „Deklaracje w sposobie korzystania z konta bankowego zależą od konkretnej grupy świadczeniobiorców. Na przykład nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, to 98,5 procent przelewów na rachunki bankowe. W przypadku emerytur pomostowych, to 96 procent. Inne proporcje widać z kolei przy rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, gdzie już tylko 47 osób na sto podało nam numer rachunku bankowego. Jeszcze mniej, bo niespełna 39 procent wypłat dostarczamy przelewami w ramach świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji” – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

    Dane opolskiego ZUS pokazują, że bez względu na rodzaj wypłacanego świadczenia, stopień ubankowienia opolskich klientów jest wyższy niż średnia w kraju. Potwierdzają to statystyki dotyczące najpopularniejszego świadczenia czyli emerytury.

  • „Na ubankowieniu zyskują przede wszystkim seniorzy, bo przelew emerytury zwiększa przede wszystkim ich bezpieczeństwo finansowe, osobiste i zdrowotne, co jest szczególnie ważne właśnie teraz” – podkreśla inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji i dodaje:
  • „Wypłata świadczeń na rachunek bankowy jest rozwiązaniem bezpiecznym. Ogranicza ryzyko kradzieży środków w wyniku oszustw znanych jako metoda „na wnuczka” czy „na policjanta”. Gotówka dostarczana bezpośrednio do domu, w pełnej wysokości, naraża seniorów na niebezpieczeństwo kradzieży lub oszustwa”.

    Z policyjnych danych wynika, że każdego roku tysiące starszych osób traci w wyniku różnych przestępstw miliony złotych. Są to jednak tzw. przestępstwa stwierdzone, wprowadzone do systemu i odpowiednio opisane. Rzeczywista skala problemu, a także wartość strat mogą być znacznie wyższe.

Poprzedni artykułNagroda dla ucznia PSP 1 za wiersz o Brzegu w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Janusza Korczaka w Płocku!
Następny artykułBrzescy żołnierze ruszyli w Motocyklowy Rajd Weteranów

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFinał Ligi Europy. W Gdańsku zmierzą się Villarreal i Manchester United
Następny artykułNapad na kantor w Nowym Targu